USG bioderek niemowląt – dlaczego badanie jest potrzebne?

O zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka należy dbać od momentu jego urodzenia. Wszelkie wady wykryte we wczesnym stadium rozwoju pozwalają na ich skuteczne wyeliminowanie. Do ważnych badań należy USG bioderek. Kiedy należy je wykonać? Jakie wady wykrywa?

USG bioderek – profilaktyka anomalii rozwojowych

Zdarza się, że rodzice zauważają niepokojące objawy u swoich dzieci, które wymagają konsultacji z lekarzem, ale czasem można coś przeoczyć, a na dodatek niektóre choroby i wady rozwijają się w sposób niezauważalny. Dlatego potrzebne są badania profilaktyczne. Do ważnych badań należy usg stawów dziecka, które umożliwia wykrycie deformacji stawów biodrowych. Dysplazja stawu biodrowego wymaga jak najszybszej interwencji.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Na usg bioderek w Poznaniu ze swoimi pociechami powinni zgłosić się rodzice, którzy zaobserwowali, że niemowlę ma problem z odwodzeniem nóżek w kierunku zewnętrznym. Niekiedy można zauważyć również różnice pomiędzy długością prawej i lewej nóżki. W takiej sytuacji wykonanie USG pozwala ocenić budowę oraz ułożenie stawów. Im wcześniej zostanie dokonane rozpoznanie, tym większe szanse na szybkie i bezproblemowe przywrócenie prawidłowego ustawienia stawów. Brak leczenia skutkuje niestety późniejszymi problemami ortopedycznymi i potrzebna może okazać się operacja lub długotrwała rehabilitacja. Na rodziców, którzy chcą zapewnić dziecku dobry start w życiu pod względem zdrowotnym, czeka poradnia preluksacyjna w Poznaniu. Ze specjalistą możesz skontaktować się przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat/. Tutaj lekarz sprawdzi, czy głowa kości udowej znajduje się pośrodku głębokiej panewki, czy obraz odbiega od normy. Gdy głowa kości nie jest właściwie umiejscowiona, mogą pojawiać się różne urazy. Nierzadko dochodzi do zwichnięcia biodra.

USG bioderek u dzieci – przebieg badania

Nie należy obawiać się usg stawów biodrowych u niemowląt, ponieważ badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a na dodatek wykonuje się je szybko. Podczas badania powinny zostać skontrolowane oba bioderka. Aby lekarz mógł przeprowadzić badanie, należy dziecko rozebrać. Konieczne jest również ściągnięcie pieluszki. Trzeba je położyć na stole na plecach lub boku – zgodnie z zaleceniem lekarza. Jedynym nieprzyjemnym doznaniem dla maluszka może być moment rozprowadzania żelu na jego skórze. Jest to jednak niezbędne, aby fale dźwiękowe były właściwie przewodzone i możliwe było uzyskanie dobrego obrazu stanu stawów biodrowych. Przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut, przesuwa głowicą urządzenia po okolicach bioderek. Jeżeli zobaczy nieprawidłowości, zwykle zaleca wprowadzenie specjalnej techniki pieluszkowania. Konieczna może jednak okazać się orteza biodrowa.

Kiedy usg bioderek dziecka powinno zostać wykonane?

Koło 6 tygodnia życia powinno być wykonane pierwsze usg bioderek dziecka. Kolejne należy wykonać, zanim skończy 3 miesiące. Ostatnie USG wykonuje się, gdy dziecko chodzi samodzielnie. Jeśli podczas pierwszego badania zostaną wykryte nieprawidłowości, terminy kolejnych wizyt ustala lekarz.