Ulubione kierunki emigrantów zarobkowych: Polacy na tle innych narodów

Australia stała się najpopularniejszym celem dla osób poszukujących pracy za granicą, wyprzedzając dotychczasowego lidera, Kanadę. W pierwszej piątce znalazły się również Niemcy, które przyciągają Polaków szerokimi możliwościami zawodowymi. Eksperci z platformy LiveXP przyglądają się zmianom na międzynarodowym rynku pracy, oferując wskazówki, jak najlepiej dostosować się do jego nowych realiów.

Australia – ulubiony cel emigrantów zarobkowych

Zgodnie z raportem „Dream Destinations and Mobility Trends” opracowanym przez Boston Consulting Group, aż 800 milionów profesjonalistów z całego świata aktywnie poszukuje pracy za granicą. Australia, lider w tej kategorii, przyciąga przede wszystkim możliwościami zawodowymi, jakością życia oraz klimatem. Atrakcyjne zarobki, niskie podatki i koszty utrzymania dodatkowo motywują emigrantów do wyboru tego kierunku.

Kraje anglojęzyczne przyciągają najwięcej talentów

Na drugim miejscu w rankingu znalazły się Stany Zjednoczone, trzecie miejsce przypadło Kanadzie, a czwarte – Wielkiej Brytanii. Dla aż 66% respondentów kluczowym czynnikiem wyboru kraju emigracji jest możliwość pracy w języku angielskim, który często przewyższa znaczenie wysokości wynagrodzeń. Najbardziej pożądanym miastem okazał się Londyn, gdzie migranci doceniają międzynarodowe środowisko pracy oraz akceptację różnorodności kulturowej.

W dzisiejszym mobilnym, zdigitalizowanym świecie rozpoczęcie nowego życia za granicą jest coraz prostsze. Jedynymi „przeszkodami” do pokonania są konieczność nauczenia się języka i zaaklimatyzowanie się. Nie dziwi zatem, że taka wizja staje się atrakcyjna także dla Polaków – podkreśla Artem Bushchik, COO LiveXP. – Nie zaskakuje również, że silnegospodarczo kraje anglojęzyczne przodują na liście wymarzonych miejsc do pracy. Oferują wiele możliwości zawodowych oraz otwartą, międzynarodową kulturę biznesu.

Hiszpania wraca do gry po pandemii

Hiszpania, po okresie spadku zainteresowania spowodowanego pandemią, powróciła do rankingu najpopularniejszych kierunków emigracyjnych, zajmując dziesiąte miejsce. Emigrantów przyciągają tam klimat, jakość życia i otwartość kulturowa. Niemcy, które uplasowały się na piątym miejscu, przyciągają Polaków stabilnością rynku pracy, wysokimi zarobkami oraz poziomem rozwoju technologicznego.

Znajomość języka to klucz do sukcesu

Eksperci z LiveXP podkreślają, że znajomość języka angielskiego często nie wystarcza na konkurencyjnym rynku pracy. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, konieczna może być znajomość języka biznesowego kraju, do którego się wyjeżdża. Coraz więcej Polaków decyduje się na naukę języków takich jak niemiecki, hiszpański, włoski czy francuski, co zwiększa ich możliwości zawodowe.

Zauważamy także, że rośnie liczba osób zainteresowanych mniej popularnymi kierunkami do emigracji i nauką trudniejszych do opanowania języków, takich jak koreański czy chiński. Osiągnięcie biegłości językowej umożliwiającą pracę na poziomie eksperckim może w niektórych przypadkach zająć nawet 2200 godzin praktyki. Aby uczynić ten proces łatwiejszym i wydajniejszym, oferujemy naszym uczniom prywatne lekcje 1:1 z doświadczonymi native speakerami, osobistego opiekuna, który czuwa nad całym procesem nauki, a także opcję śledzenia swoich postępów – komentuje Artem Bushchik.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe LiveXP.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz