Ugryzienie owada – co zrobić kiedy pojawi się opuchlizna i zaczerwienienie?

Ugryzienie owada najczęściej wywołuje jedynie lekkie swędzenie i szybko znikające zaczerwienienie – są jednak sytuacje że pojawia się opuchlizna, której towarzyszy ból i pieczenie. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej niż kilka dni należy udać się do lekarza, który wykluczy uczulenie.

Ugryzienie owada – kiedy jest niebezpieczne?

Ugryzienie owada jest szczególnie niebezpieczne, jeśli zaatakował on okolice ust, gardła lub języka. Obrzęk może zablokować drożność dróg oddechowych. Niebezpieczne jest również pojawienie się w wysypki oraz zaczerwienie na całym ciele – są to objawy uczulenia na jad owada. W takich sytuacjach należy szybko skontaktować się z lekarzem. Do lekarza należy się również udać, jeśli pojawią się zawroty głowy, osłabienie, problemy z oddychaniem, a opuchlizna zacznie się powiększać.

Ugryzienie owada – co zrobić kiedy pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie?

Znalezione obrazy dla zapytania ugryzienie owada opuchlizna zaczerwienienie domowe sposoby

W pierwszej kolejności po ugryzieniu owada należy wyciągnąć żądło, jeśli tkwi jeszcze w ciele. Żądła nie należy wyciągać palcami. Najlepiej wykorzystać do tego ostrą pęsetę lub kartkę papieru, którą można podważyć kolec.

Sprawdzone domowe sposoby na opuchliznę  i zaczerwienie po ugryzieniu owada:

  • zimny okład np. z kostek lodu owiniętych w bawełnianą ściereczkę,
  • przyłożenie plasterka cebuli,
  • przyłożenie plastra cytryny,
  • okład z roztworu soli – 1 łyżeczka soli na szklankę wody,
  • sok z babki lancetowatej albo szałwii,
  • liść kapusty,
  • okład z twarogu – twaróg o temperaturze pokojowej należy zawinąć w bawełnianą szmatkę i przyłożyć w miejsce ukąszenia,
  • tabletki węgla aktywnego – należy je rozpuścić w wodzie, wymieszać, nasączyć kompres i przyłożyć do ranki.

Ugryzienie owada – jak uniknąć?

Ugryzienia owada można uniknąć. Najlepiej nie zbliżać się do gniazd ani mrowisk. Kiedy owad usiądzie na naszej skórze, nie należy go gwałtownie odganiać, ale pozostać w bezruchu i poczekać, aż odleci. Można go ewentualnie lekko strzepnąć. Podczas picia napoi należy zwracać uwagę, czy nie wleciał do nich owad. Latem lepiej nie chodzić na boso, a wybierając się na łąkę lepiej unikać mocnych i słodkich perfum. W domu warto zabezpieczyć okna siatką.