Ugryzienie mrówki objawia się najczęściej w postaci świądu, bólu oraz czerwonej pokrzywki. I choć objawy te nie są przyjemne, to raczej nie stanowią dla naszego zdrowia zagrożenia. Ugryzienia mrówek mogą być groźne jedynie dla alergików i atopików ponieważ mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Jak zachować się w przypadku ugryzienia mrówek? Sprawdź!
Ugryzienie mrówki – co robić
Po pierwsze, nie należy wpadać w panikę. Chociaż ugryzienie boli, to w pół godziny ból powinien ustąpić. W miejscu ugryzienia mogą również pojawić się czerwone wypryski, ale szybko powinny zejść. Ugryzione miejsce można posmarować żelem łagodzącym ugryzienia lub ukąszenia owadów, można również żyć zimnych okładów.
Ugryzienie mrówki – alergie
Jad mrówki wywołuje wstrząs anafilaktyczny bardzo rzadko, zagrożeni są wyłącznie alergicy, atopicy lub osoby uczulone na jad owadów błonoskrzydłych, do których zalicza się również osy oraz pszczoły. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, to miejsce ugryzienia mrówek należy obserwować, a w razie wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Ugryzienia mrówek – cenną lekcją dla dziecka
Mrówki nie gryzą bez powodu, najczęściej w sytuacji, kiedy same czują się zagrożone. Dlatego należy uczyć dziecko, aby uważało na mrowiska i nie tępiło mrówek. Mrówki są bardzo pożyteczne – oczyszczają glebę z resztek jedzenia oraz roślin, w trakcie budowy mrowiska spulchniają glebę, a w trakcie poszukiwań pożywienia przenoszą nasiona i w ten sposób urozmaicają roślinność. W Polsce kilka gatunków mrówek znajduje się pod ochroną.