Uczulenie na lateks a bezpieczny seks – czym zastąpić lateks? Inne rodzaje prezerwatyw

Lateks jest rodzajem gumy. Obecnie wytwarza się z niego szereg produktów medycznych, m.in. rękawiczki. Wykorzystywany jest również do produkcji prezerwatyw. Osoby z uczuleniem na lateks mogą skorzystać z alternatywnych metod zabezpieczania się przez nieplanowaną ciążą. Jednym z nich są prezerwatywy bezlateksowe. Czy jest alternatywa dla klasycznych prezerwatyw? Co warto wiedzieć o produktach wykonanych z poliizoprenu?

Uczulenie na lateks – obawy, rozpoznanie

Uczulenie na lateks można rozpoznać dosłownie od razu. Objawia się ono charakterystycznymi reakcjami organizmu, do których zalicza się m.in. pokrzywka czy zaczerwienienie. Szersze objawy uczulenia to również zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest stosunkowo rzadko spotykaną reakcją organizmu na kontakt z alergenem. Co istotne, uczulenie na prezerwatywy lateksowe może wystąpić zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Lateks wytwarza się z roślin kauczukodajnych. To mieszanka różnych substancji, w tym lipidów czy białek. Z uwagi na te ostatnie najczęściej powstają alergie. Pomimo że zapewniają komfort, dla wielu osób wiążą się z negatywnymi reakcjami organizmu.

Czym zastąpić lateksowe prezerwatywy?

Obecnie na rynku znajdują się również prezerwatywy wyprodukowane bez wykorzystania lateksu. Tym samym są odpowiednie dla osób z alergiami. Jak wskazują specjaliści, w przypadku uczulenia na lateks najlepszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z alergenem. Objawy alergii mogą przez lata się nasilać, uczulenie na lateks zazwyczaj nie mija.

Pomimo że prezerwatywy poliizoprenowe nie zawierają lateksu, mają wszystkie cechy klasycznej prezerwatywy. To znaczy, są rozciągliwe i posiadają niezbędny pojemniczek na spermę. Prezerwatywy bez lateksu są sporo cieńsze, dlatego dla wielu osób stosunek jest bardziej satysfakcjonujący. Ponadto nie mają one charakterystycznego zapachu, który kojarzy się z tradycyjnymi prezerwatywami.

Początkowo alternatywą dla prezerwatyw z lateksem były produkty wykonane z poliuretanu, który z czasem został zastąpiony przez poliizopren. Poliuretan nie wykazuje odpowiednich właściwości, szczególnie w kontekście tendencji do pękania. Prezerwatywy wykonane z poliizoprenu są natomiast odporne na rozciąganie, dzięki czemu dopasowują się do danego kształtu. Poliizopren również jest roztworem kauczuku, jednak nie naturalnego, lecz syntetycznego. Materiał ten nie uczula, a ponadto wykazuje wszystkie cechy lateksu.

Zadbaj o bezpieczny seks!

Uczulenie na lateks nie wyklucza bezpiecznego stosunku seksualnego. Jako alternatywę można stosować inne produkty. Wykorzystywanie prezerwatywy nie tylko uchroni przed zajściem w ciążę, ale również zabezpieczy przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Uczulenie na lateks nie musi kończyć się rezygnacją ze stosunku seksualnego. Prezerwatywy pozostają jednym z najskuteczniejszych, najtańszych i najlepiej dostępnych środków antykoncepcyjnych. Produkty bez lateksu zyskują na znaczeniu i umożliwiają pełne doznania pomimo alergii. Prezerwatywy bezlateksowe mają bardzo zbliżoną skuteczność do tradycyjnych produktów.

Antykoncepcja to podstawa bezpiecznego seksu. Wiele osób decyduje się na stosowanie prezerwatyw, m.in. z uwagi na przebyte choroby czy problemy hormonalne. Obecnie spotkać można szeroki wybór prezerwatyw poliizoprenowych. Warto pamiętać, że prezerwatywa oznacza bezpieczny seks, dlatego nie warto z niej rezygnować, szczególnie jeśli istnieje dobra alternatywa dla produktów zawierających lateks. Warto pamiętać, że prezerwatywy bezlateksowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla alergików. Mogą z nich korzystać również osoby niewykazujące uczulenia na tę substancję. Produkty bez lateksu wybierane są głównie z uwagi na wyższy komfort i intensywność doznań.

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów dla uczulenia na lateks należy natychmiastowo zaprzestać stosowania klasycznych prezerwatyw. Objawy najlepiej wcześniej skonsultować z lekarzem specjalistą, który wskaże jednoznaczny powód wystąpienia zmian skórnych. Co więcej, doradzi również, jeśli chodzi o alternatywną antykoncepcję. Bez potwierdzenia ze strony lekarza nie warto samemu decydować o kolejnych krokach leczenia. Niektóre objawy są mało specyficzne i mogą występować również w przypadku innych chorób. Aby jednoznacznie zdefiniować powód wystąpienia zmian skórnych, należy zatem udać się do lekarza po wystąpieniu swędzenia, zaczerwienienia czy pokrzywki.

Inspiracje:
https://apteka.superpharm.pl/poradnik/uczulenie-na-lateks-a-bezpieczny-seks-czym-zastapic-lateksowa-prezerwatywe
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/latex-allergy/symptoms-causes/syc-20374287