Ubrania sportowe – jak prać?

Endorphins during the jogging with girlfriend

Odzież sportowa czasami potrafi kosztować niemałe pieniądze. Właśnie takie są wykonane ze specjalnych tkanin, które potrzebują konkretnej pielęgnacji. Dlatego odpowiednie pranie naszych ubrań treningowych jest bardzo ważne. Nie tylko pod kątem dbania o materiał, ale także o naszą skórę. Jak dbać o ubrania sportowe – podpowiadamy!

Dlaczego trzeba prać ubrania sportowe?

Duży wysiłek podczas uprawiania sportu zawsze przysporzy nam potu na naszym ciele. Ciepło i pot na ubraniach to bardzo dobre miejsce dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli nie wypierzemy naszych ubrań w miarę szybko – brzydki zapach może przesiąknąć już na stałe. Dodatkowo może również dojść do odbarwienia koszulek i powstaną plamy, których także nie możemy się pozbyć. Poza zniszczeniem odzieży – wyhodowane na nich drobnoustroje mogą podrażniać skórę, wywołując niepożądane reakcje alergiczne. Dlatego pranie należy prać systematycznie, najlepiej zaraz po powrocie do domu. Więcej informacji na ten temat możesz zobaczyć tutaj: https://mr-ziggi.pl/pranie-ubran-sportowych/.

Jak prać ubrania sportowe?

Na co zwrócić uwagę podczas prania ubrań treningowych? Jak już powiedzieliśmy wyżej – im szybciej tym lepiej. Pozostawione ubrania z plamami potu na kilka dni mogą odbarwić nam rzeczy oraz doprowadzić do pozostawienia brzydkiego zapachu, którego niestety nie da rady się pozbyć.

Po pierwsze – spójrz na metkę. Każde ubranie jest wykonane z innego materiału, dlatego trzeba stosować się do wytycznych pokazanych na metce producenta. Temperatura prania przeważnie wynosi od 30-40 stopni. W wyższej temperaturze takie ubrania mogą stracić zdolność oddychania.

Ubrania sportowe wkładamy do pralki odwrócone na lewą stronę. Dzięki temu suwaki, rzepy czy inne zapięcia nie zaciągnęły naszych materiałów. Jeśli chcemy, możemy je także włożyć w woreczki do prania, aby nie zabrudziły innych ubrań. W tym przypadku trzeba zapomnieć o praniu ubrań sportowych ze zwykłymi. Tutaj nie możemy dodawać płynów zmiękczających – niektóre z nich zawierają lanolinę, która niszczy strukturę ubrań treningowych.

Jaki program wybrać? Jeśli nie mamy dedykowanego dla tego typu ubrań, możemy wybrać na krótszy. Taki w zupełności wystarczy. Może on trwać od 15-30 minut. Jeśli odzież jest mocno zabrudzona, musimy wybrać dłuższy program.

Suszenie tego rodzaju odzieży nie suszymy w suszarce bębnowej. Po wypraniu wystarczy pranie dobrze wytrzepać i powiesić na suszarce w przewiewnym miejscu.

Jaki proszek wybrać do prania odzieży sportowej?

Te ubrania wymagają dobrego środka piorącego. Te ubrania mają bliski kontakt ze skóra, dlatego warto sięgnąć po hipoalergiczny płyn do prania, który nie wywoła reakcji organizmu. Mocne detergenty są w stanie wywołać świąd, zaczerwienienie czy wysypkę na naszej skórze.

Kolejnym aspektem ważnym jest wydajność. Przy intensywnych i częstych treningach ilość prania na pewno się zwiększy, więc warto brać pod uwagę czy dany środek wystarcza na odpowiednią liczbę prań.

Jak prać ubrania sportowe – podsumowanie

Ubrania sportowe są wyprodukowane ze specjalnych materiałów, które mają zapewnić nam komfort przy treningu. Dlatego trzeba zwracać uwagę na zalecenia producenta znajdujące się na metce i według nich przeprowadzać pranie. Poza tym, ważny jest płyn do prania – taka formuła jest skoncentrowana i wydajna pod względem ilości prań po treningach. Dodatkowo płyny hipoalergiczne są delikatne i możemy mieć pewność, że nasze ubrania nie zniszczą się ani my sami nie będziemy mieli podrażnionej skóry.