Styl glamour we wnętrzu – jakie są jego cechy?

Czym właściwie jest glamour i jakie są jego najbardziej charakterystyczne cechy? Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour? Jakie barwy i materiały wybierać? Czym kierować się przy zakupie mebli i dodatków? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Glamour – charakterystyka

Glamour to jeden z najpopularniejszych stylów aranżacyjnych. Powiązany jest zwłaszcza z: luksusem, bogactwem, przepychem, błyskiem. Jego początki datuje się na przełom lat 40. i 50., przy czym warto podkreślić, że z tym stylem utożsamiały się zwłaszcza gwiazdy Hollywood. Dzięki temu, że glamour propagowany był przez gwiazdy kina, a także przez media, to dość szybko trafił również do domów „zwykłych” Amerykanów.

Współczesny styl glamour stawia również na funkcjonalność wnętrza, kładąc mniejszy nacisk na zamiłowanie do luksusu i przepychu. Co więcej, w przestrzeniach glamour mieszają się ze sobą formy klasyczne, barokowe, nowoczesne, a także elementy vintage, retro, scandi chic.

Styl glamour – dla kogo?

Styl glamour to dobry wybór dla osób, które we wnętrzu cenią sobie klasykę, elegancję, ale również i błysk. Przyjmuje się, że pomieszczenia glamour przede wszystkim aranżowane są przez nas – kobiety – głównie ze względu na zastosowanie srebra, złota, kryształów i innych błyskotek. Oczywiście przy odpowiednim doborze gamy kolorystycznej glamour zyska również bardziej męski charakter.

Pamiętajmy o tym, że styl glamour we wnętrzu musi zostać przemyślany w jak najdrobniejszym szczególe. Wszystkie części składowe (kolorystyka, wykończenie ścian i podłóg, dobór mebli i dodatków) powinny ze sobą współgrać, tworząc spójną całość. Glamour nie lubi się zwłaszcza z kiczem czy z dominującymi elementami aranżacyjnymi. Jeżeli więc cenimy sobie harmonię, to wnętrze glamour będzie stworzone dla nas.

Jakie materiały dominują w stylu glamour?

Z założenia, w stylu glamour powinny dominować materiały luksusowe, takie jak marmur czy jedwab. Nie oznacza to jednak, że musimy wydać fortunę, aby stworzyć wnętrze w tym stylu.

Postawmy na meble wykonane z drewna. Jest to surowiec uniwersalny, wytrzymały i oryginalny – nie znajdziemy drugiego takiego samego mebla ze względu na indywidualne przebarwienia i usłojenie. Zwłaszcza ciemniejsze desek odcienie stworzą wrażenie luksusu, a co więcej, wizualnie ocieplą wnętrze. Meble z litego drewna dostępne są na przykład na stronie Beds.pl.

We wnętrzach glamour często wykorzystuje się również materiał miękki, przyjemny w dotyku oraz reprezentacyjny, czyli welur. Możemy zakupić zwłaszcza sofę lub kanapę obitą welurem, a także krzesła, dekoracyjne poduszki, narzuty.

Styl glamour to również metale szlachetne (zwłaszcza srebro i złoto), kryształy, satyna, tafta. Najczęściej występują one w dodatkach.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), default quality

Styl glamour – gama kolorystyczna

Styl glamour nie ma jasno określonej gamy kolorystycznej. Jednak myśląc o glamour, mamy przede wszystkim w głowie odcienie różu, złota, fioletów – to oczywiście świadczy o tym, że glamour kojarzony jest z kobiecym wnętrzem. Fakt, róż doskonale współgra z blaskiem i złotem, ale nie musi dominować. W naszych aranżacjach możemy bowiem zastosować zarówno barwy neutralne, stonowane, jak i wyraziste i żywe. Najważniejsze jest, aby zachować umiar – nadmiar intensywnych kolorów w mieszkaniu może przytłaczać. Warto zastosować prostą i dość popularną zasadę. Jaką? Większość ścian malujemy na kolor neutralny (na przykład biele, szarości, beże, brązy), natomiast na „żywą” barwę jedynie jedną ścianę, stanowiącą centrum wnętrza, czyli na przykład w salonie ścianę za sofą lub za telewizorem, a w sypialni – ścianę za łóżkiem. To samo tyczy się tapet. Wzorzystą tapetą (w glamour w tapetach dominują zwłaszcza złote zdobienia) pokryjmy jedynie jedną lub maksymalnie dwie ściany w pomieszczeniu.

Dobrym rozwiązaniem jest również pokrycie ścian jasną barwą, natomiast zastosowanie intensywnych kolorów w dodatkach.

Meble w stylu glamour

Meble w stylu glamour czerpią inspiracje głównie z baroku. Cechuje je przede wszystkim fantazyjna bryła, bogata ornamentyka, złote zdobienia. Te bardziej ozdobne modele możemy jednak zestawić z meblami o prostej formie, wręcz minimalistycznymi.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, do wnętrz w stylu glamour najczęściej wybierane są meble wykonane z drewna. Równie popularne są także modele łączące ze sobą drewno i błyszczące, lakierowane fronty. Nie zapominajmy również o fantazyjnych uchwytach, które mogą być pozłacane lub posrebrzane.

Glamour a dodatki

Dla stylu glamour najbardziej charakterystyczne są dodatki ze srebra i złota – oczywiście nie muszą być to prawdziwe materiały szlachetne. Tutaj warto postawić na umiar, ponieważ ich duża ilość może sprawić, że mieszkanie zamiast luksusowego, stanie się kiczowate. Jakie dodatki więc wybierać? Postawmy na:

  • lustra w ozdobnych ramach,
  • obrazy lub zdjęcia w ozdobnych ramach,
  • pozłacane lub posrebrzane świeczniki,
  • świeczniki kryształowe,
  • żyrandol z kryształowym kloszem,
  • żyrandol z pozłacaną konstrukcją,
  • pozłacane lub posrebrzane wazony,
  • poduszki dekoracyjne, koce, narzuty z pozłacanymi nićmi,
  • masywne zasłony,
  • sztukaterie,
  • dywan typu shaggy.