Stół do rehabilitacji – jaki wybrać?

Odpowiedni sprzęt do rehabilitacji odgrywa znaczącą rolę w pracy fizjoterapeuty. Niskiej jakości urządzenia często uniemożliwiają prowadzenie efektywnej terapii, a nawet stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta. Zaopatrując się w stół rehabilitacyjny, warto rozważyć wiele opcji, by dobrać produkt w pełni dopasowany do potrzeb pacjenta i fizjoterapeuty. Na co zwrócić uwagę, wybierając stół do rehabilitacji?

Stół rehabilitacyjny – stacjonarny czy przenośny?

Do dyspozycji fizjoterapeutów i masażystów są stoły stacjonarne oraz przenośne. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności. Stacjonarne łóżko do masażu jest regulowane i wygodne. Mowa tu zarówno o komforcie pacjenta, jak i rehabilitanta. Dzięki dość dużej wadze stacjonarny stół do rehabilitacji jest stabilny, co wpływa na bezpieczeństwo prowadzonej terapii, a możliwość regulacji pozwala dopasować wysokość (a niekiedy również szerokość) mebla do potrzeb wzrostu fizjoterapeuty i pacjenta.

Z kolei przenośny stół do masażu jest produktem stosunkowo lekkim i mobilnym. Niska waga, choć świetnie sprawdza się podczas transportu, sprawia, że stół przenośny jest mniej stabilny niż jego stacjonarny odpowiednik. Taki sprzęt do rehabilitacji jest przy tym tańszy, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród początkujących fizjoterapeutów oraz specjalistów prowadzących terapie domowe.

Jeśli zamierzasz pracować wyłącznie w gabinecie, najlepszym wyborem będzie stół do rehabilitacji stacjonarny. Jeśli jednak zależy Ci na mobilności lub dzielisz gabinet z innym specjalistą, który dysponuje własnym sprzętem, postaw na przenośne łóżko do masażu.

Stół do masażu – manualny, hydrauliczny czy elektryczny?

Sprzęt do rehabilitacji dzielimy również ze względu na zastosowany mechanizm działania, który umożliwia regulowanie wysokości stołu. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą wygodą użytkowania oraz ceną. Wyróżniamy stoły, w których zastosowano mechanizm:

  • manualny – regulowany za pomocą ręcznej korby,

  • hydrauliczny – wbudowany siłownik hydrauliczny umożliwia regulację wysokości za pomocą dźwigni,

  • elektryczny – wbudowane siłowniki umożliwiają wygodną regulację przy użyciu pilota.

Do najtańszych zaliczamy stoły manualne, które wymagają ręcznej regulacji wysokości. Jeśli więc szukasz stołu w dobrej cenie, sięgnij po manualne łóżko do masażu od cenionego producenta.

Jeszcze tańsze są stoły bez regulacji, jednak są one mniej popularne ze względu na brak możliwości dopasowania sprzętu do wzrostu rehabilitanta. Przy zbyt niskim lub zbyt wysokim stole fizjoterapeuta nie ma możliwości przyjęcia prawidłowej postawy, co wpływa nie tylko na jego komfort, lecz również na wygodę pacjenta i skuteczność samej terapii. Regulowany stół rehabilitacyjny to świetny wybór do każdego gabinetu, zwłaszcza takiego, w którym pracuje kilkoro specjalistów o różnym wzroście.

Sprzęt do rehabilitacji a rodzaje zabiegów

Każdy dobry sklep medyczny ma w swojej ofercie kilka rodzajów stołów rehabilitacyjnych. Poszczególne produkty różnią się nie tylko mechanizmem działania i stacjonarną lub przenośną formą, lecz także długością, szerokością oraz liczbą ruchomych segmentów. Wybór należy dopasować do indywidualnej metody pracy i technik stosowanych podczas rehabilitacji. Poniżej znajdziesz listę kilku najpopularniejszych zabiegów wraz ze wskazówkami, jaki stół rehabilitacyjny będzie najlepszy w danym przypadku.

  • NDT Bobath – technika wykorzystywana najczęściej podczas terapii dzieci i niemowląt. Najlepiej sprawdzi się 1-segmentowy stół z szerokim leżem i regulowaną wysokością.

  • Terapia manualna – ze względu na różnorodność zabiegów (m.in. manipulacja, masaż, stretching) najlepszą opcją będzie regulowany stół składający się z kilku segmentów, który można łamać do pozycji Pivota.

  • Terapia PNF – ta technika nie jest wymagająca, dlatego można zastosować klasyczny stół do rehabilitacji.

  • Masaż relaksacyjny – wystarczy klasyczny 2-segmentowy stół do masażu z otworem na twarz, którego tapicerka jest odporna na olejki do masażu i środki dezynfekcyjne.

  • Masaż tkanek głębokich – najlepiej wybrać stół z wytrzymałą tapicerką, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie kupić stół do rehabilitacji?

Stół do masażu możesz nabyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Wybierając tę drugą opcję, prawdopodobnie zapłacisz mniej, gdyż sklepy internetowe często proponują konkurencyjne ceny. W związku z tym, że podczas zakupów online nie można dotknąć ani wypróbować sprzętu, warto zdecydować się na sklep medyczny prowadzony przez producenta. Jednym z takich sklepów jest WS-TECH z Sanoka, który oferuje szeroki wybór stołów stacjonarnych – manualnych, hydraulicznych i elektrycznych. Zamówiony stół rehabilitacyjny można odebrać w siedzibie firmy lub wybrać wygodną dostawę do domu za pośrednictwem firmy kurierskiej. Zgodnie z prawem do odstąpienia od umowy, masz 14 dni na zwrot produktu bez podawania przyczyny, dlatego bez problemu zwrócisz nieużywany sprzęt, jeśli nie spełni Twoich oczekiwań.