Spóźniający się okres może mieć różne przyczyny, jednak zwykle nie jest powodem do niepokoju. O nieregularnym cyklu menstruacyjnym mówi się wówczas, gdy miesiączka spóźnia się powyżej 5 dni. Sama długość cyklu nie zawsze trwa równy miesiąc. W zależności od organizmu kobiety oraz różnych czynników wewnętrznych, może wynieść nawet powyżej 35 dni. Jeżeli jednak miesiączka spóźnia się bardziej niż zwykle, warto skontaktować się z lekarzem.
Ciąża jako przyczyna spóźniającego się okresu
U wielu kobiet, podstawową przyczyną spóźniającego okresu jest fakt zajścia w ciążę. W pierwszym odruchu warto więc zrobić odpowiedni test. Jeżeli wskaże on dwie kreski lub wynik będzie niewyraźny, warto udać się do ginekologa celem potwierdzenia ciąży. W razie wątpliwości, specjalista może zalecić dodatkowe badania. Do najskuteczniejszych należy badanie poziomu hormonu hCG, który od momentu zapłodnienia naturalnie wytwarzany jest przez płód. Brak miesiączki nie jest oczywiście jedynym objawem ciąży. O zapłodnieniu świadczyć mogą zmiany w gruczołach piersiowych, takie jak obrzmienie, powiększenie, bolesność i nadwrażliwość piersi. Z reguły pojawiają się nudności i wymioty, podwyższona temperatura ciała, zawroty głowy, omdlenia czy zaburzenia samopoczucia. Aby szybko skonsultować te objawy ze specjalistą, można zdecydować się na porady ginekologiczne online. Podczas telewizyty lekarz może ocenić, jak wysokie jest prawdopodobieństwo ciąży i zlecić dodatkowe badania. W razie potrzeby wystawiona zostanie e-recepta od ginekologa na ewentualne dolegliwości.
Stres, przemęczenie i inne przyczyny związane ze stylem życia
Jeżeli kobieta nie jest w ciąży i mimo to występuje u niej spóźniony okres, podłoże problemu może być bardzo różne. Za opóźnienie menstruacji bardzo często odpowiada nadmiar stresu, który ma wyjątkowo negatywny wpływ na organizm. Nie bez znaczenia pozostają również złe nawyki żywieniowe, prowadzące do niedoborów składników odżywczych, nadwagi lub niedowagi. Stosowanie diet ubogich kalorycznie lub przesadnie obfitych zaburza wiele procesów zachodzących w organizmie. Przyczyną spóźniającego się okresu może być również przemęczenie. Zbyt intensywne treningi, nadmiar pracy i brak regeneracji sprawia, że układ rozrodczy kobiety nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Porad w tym zakresie udzielić może ginekolog online lub specjalista przyjmujący stacjonarnie, który podczas konsultacji przeprowadzi dokładny wywiad lekarski i rozwieje wątpliwości pacjentki.
Spóźniony okres a wiek kobiety
Problemy z regularnością cyklów menstruacyjnych mogą występować u kobiet w każdym wieku. Wynika to ze specyficznych zmian hormonalnych, które zachodzą pod wpływem naturalnych procesów dojrzewania i starzenia się organizmu. Spóźniony okres często pojawia się u młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować. Ich gospodarka hormonalna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego dla osiągnięcia stabilnych cykli potrzeba nierzadko nawet dwóch lat. Jeżeli natomiast miesiączka spóźnia się u kobiet w wieku między 45. a 55. rokiem życia, przyczyną najprawdopodobniej jest wejście w fazę menopauzy. W okresie tym dochodzi do wielu zaburzeń hormonalnych, stopniowo prowadzących do wyciszenia i całkowitego wygaśnięcia menstruacji. Pomocna w rozwianiu wątpliwości może się okazać konsultacja ginekologiczna online, pozwalająca na szybkie skontaktowanie się z lekarzem i omówienie stanu zdrowia pacjentki.
Chorobowe przyczyny opóźniającego się okresu
Spóźniającego się okresu nie wolno lekceważyć, zwłaszcza w przypadku wystąpienia innych niepokojących dolegliwości. Dotyczy to np. bólu pleców i podbrzusza, upławów z pochwy, zaparć, nagłego pogłębienia trądziku czy pojawienia się nadmiernego owłosienia. Jeżeli miesiączka spóźnia się często lub nie wystąpiła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, konieczna jest wizyta u specjalisty. Porady ginekologiczne online pozwalają lekarzowi na zlecenie badań oraz przepisanie niezbędnych leków. Recepta przez internet może być obecnie zrealizowana w każdej aptece. Pacjentki bardzo często kierowane są do innych specjalistów, celem wykrycia konkretnych schorzeń – np. nadczynności lub niedoczynności tarczycy.