Spódnice – eksponowanie kobiecości

Niewiele osób wieże taki ubiór dla kobiet, jak spódnica był znany już w dawnych czasach i ta moda nie zaniknęła, raczej można powiedzieć, że ewoluowała. Teraz mamy do dyspozycji wiele rodzajów spódnic damskich – są wygodne, przewiewne i kobieta może podkreślać w nich swoje kształty.

Spódnice znane już były w dawnych czas. Zaskoczymy Was, bo nie nosiły ich tylko kobiety, ale również mężczyźni, a właściwie głównie mężczyźni. W okresie, o którym mowa panie zakładały coś na kształt sukienek, ponieważ zaistniała potrzeba zasłaniania także górnych partii ciała w ich przypadku. To głównie panowie paradowali w spódnicach. Wykonywane były z trzciny, słomy lub futra zwierząt. Miały za zadanie chronić przed chłodem oraz wiatrem. Wróćmy jednak do pań. Później kobiety nadarzyła się sposobność rozdzielenia sukienki na gorset i spódnicę głównie dla Największa jednak furorę zaczęły robić spódnice na początku dwudziestego wieku. Jak się rozwijała ta moda? Bardzo dynamicznie. Ustanowiono nawet światowy dzień spódnicy – obchodzi się go 30 października.

Zmiany w fasonach spódnic

Spódnice damskie w latach dwudziestych wraz z nastaniem mody na chłopczycę skrócono. Modne były wąskie, plisowane modele za kolana. Niektóre kobiety jednak wychodziły przed szereg i nosiły nieco krótsze fasony. Pod koniec tego okresu nastał trend na kroje asymetryczne, czyli krótsze z przodu lub ze zwisającymi rogami. Tak panie podkreślały figurę i kobiece kształty. Nieco później, czyli w 1947 roku Christian Dior zaprezentował dopasowany żakiet z mocno rozkloszowaną spódnicą do połowy łydek. Jednak prawdziwą rewolucję w tym temacie wprowadziła Mary Quant w latach sześćdziesiątych, która miała odwagę wyprowadzić na ulice spódniczki mini. Z kolei lata siedemdziesiąte są kontynuacją trendów hippisowskich. Nosi się spódnice we wzory i falbany, dżinsowe, zamszowe i z guzikami. Przejdźmy teraz do lat osiemdziesiątych, które wyróżniają się silnym trendem biznesowym. To ubranie staje się wąskie i eleganckie w długości przed kolana.

Spódnice obecnie

Od lat dziewięćdziesiątych wszystko jest dozwolone. Mamy do wyboru różne kroje spódnic, a przede wszystkim różną długość. A co najciekawsze moda cały czas powraca – może projektanci wprowadzają nieco zmian, ale spódnice są podobne do tych zaprojektowanych przed laty. Mamy końcówkę lata, więc popularne są ostatnio spódniczki letnie. Spódniczki na lato charakteryzują się tym, że sa krótkie. Choć są fasony dłuższe z bardziej przewiewnych materiałów. Najlepiej dopasowywać je do własnej figury, aby eksponować walory.