Spacery z dziećmi – jaki mają wpływ i co korzystnego mogą Wam przynieść?

Spacer z dzieckiem to aktywność, którą warto wprowadzić w życie młodych rodziców najszybciej, jak to możliwe. Forma spaceru będzie oczywiście zmieniała się wraz z rozwojem dziecka, jego stopniowym dorastaniem i stopniowym usamodzielnieniem się, będąc za każdym razem małą przygodą dla malucha. Poznawanie świata i styczność z dużą ilością bodźców dźwiękowych, świetlnych i zapachowych doskonale wspomagają rozwój intelektualny i ruchowy dziecka. Sprawdźmy, co jeszcze dobrego mogą przynieść nam spacery z dzieckiem, co zabrać na spacer z noworodkiem i kiedy możemy zacząć zabierać go na zewnątrz?

Spacery, na początek w najbliższej okolicy, z czasem coraz dalsze i ciekawsze, to wspaniała forma spędzania czasu z dzieckiem, mająca pozytywny wpływ na jego zdrowie fizyczne i psychiczne, rozwój, ciekawość świata i oswajanie z bodźcami oraz zjawiskami atmosferycznymi. Regularne, nawet krótkie spacery z maluchem to świetna okazja dla rodziców, by spędzić czas z dzieckiem aktywnie i zdrowo. Jak dobrze zorganizować spacery, by były przyjemnością i nie przysparzały młodym rodzicom dodatkowego stresu? Zacznijmy od pierwszych spacerów w życiu maleństwa. Kiedy możemy zacząć zabierać noworodka na spacer i jak powinniśmy się do tego przygotować? Co zabrać na spacer z niemowlakiem?

Pierwsze spacery z noworodkiem, o ile pora roku i temperatury na to pozwalają, mogą odbyć się już w pierwszych tygodniach życia malucha. W okresie zimowym przyzwyczajanie do kontaktu ze światem zewnętrznym warto zacząć od tak zwanego werandowania, czyli pozostawiania ubranego jak na spacer malucha w pomieszczeniu z szeroko otwartymi oknami lub balkonem, aby jego organizm oswoił się ze świeżym powietrzem i temperaturą inną niż pokojowa. Pierwsze spacery nie powinny przekraczać kilkunastu minut, jednak czas ten stopniowo można wydłużać. Długość spaceru warto dostosować do tego, jak dobrze maluszek znosi zmiany temperatur, przebywanie w wózku i ilość dźwięków oraz zapachów, z jakimi ma styczność podczas wyprawy.

Jak przygotować malucha na spacer?

Ubiór niemowlęcia na spacer powinien być dostosowany do pory roku. Najwygodniej jest ubierać dziecko na tak zwaną cebulkę, zakładając kilka warstw ubranek, które łatwo w dowolnym momencie zdjąć lub założyć, nie dopuszczając do przegrzania lub wyziębienia noworodka. To, czy dziecku nie jest za zimno lub zbyt gorąco, łatwo sprawdzić, dotykając jego karku pod kołnierzykiem. Jeśli maluch jest zgrzany, warto odrobinę rozpiąć kurteczkę lub odsunąć kocyk, jeśli marznie – skróćmy spacer lub ubierzmy niemowlę cieplej. W słoneczne dni przed spacerem posmarujmy odkryte partie skóry noworodka kremem z filtrem przeciwsłonecznym w celu ochrony jego delikatnego naskórka przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Pierwszy spacer z dzieckiem – w wózku, chuście czy nosidle?

Najbezpieczniejszy środek transportu dla noworodka to oczywiście wózek, który pozwala na przewożenie maleństwa. Wózek pozwala bezpiecznie otulić malucha w przypadku chłodu i pokonać znacznie dłuższe trasy, odciążając przy tym kręgosłup rodzica. Dla niemowląt przeznaczone są wózki dostosowane do pozycji leżącej malucha, tak zwane gondole i wózki uniwersalne, dla starszego dziecka natomiast idealna będzie tak zwana spacerówka, czyli wózek spacerowy, pozwalający transportować dziecko w pozycji półleżącej i siedzącej. Maluch dopiero uczący się chodzić może dzięki takiemu wózkowi intensywnie poznawać świat, obserwować go i doświadczać. Chusty i miękkie nosidła służące do przenoszenia malucha przez rodzica na plecach lub utrzymywanego z przodu ciała przodem do siebie to dobre rozwiązanie na krótsze trasy oraz do domu. Nosidło lub chusta pozwalają mieć niemowlę przy sobie, w zasięgu wzroku podczas wykonywania codziennych czynności, dając mu jednocześnie poczucie ciepła i bezpieczeństwa.

Co zabrać na spacer z niemowlakiem?

Noworodek wymaga szczególnie troskliwej opieki rodzica ze względu na brak samodzielności i konieczność karmienia oraz przewijania malucha. Nawet na krótki spacer lub przejazd autem warto zabrać ze sobą tetrową pieluszkę lub szmatkę do wycierania buzi i rączek dziecka oraz kocyk służący do okrywania malucha. Grubość kocyka warto dostosować do temperatury na zewnątrz. W miarę wydłużania spacerów i rozszerzania ich trasy w torbie spacerowej powinny znaleźć się także nawilżane chusteczki, pieluszki na zmianę i inne środki służące do przewijania dziecka, ubranko na zmianę oraz coś do picia i jedzenia, jeśli spacer przekracza godzinę, a maluch nie jest karmiony piersią. Mleko następne, takie jak Enfamil Premium MFGM 2 świetnie nadaje się do wcześniejszego przygotowania i zabrania na spacer w razie potrzeby nakarmienia maluszka na zewnątrz (należy zapoznać się z etykietą produktu, która zawiera ważne informację o produkcie, jego przygotowaniu i przechowywaniu). Światowa Organizacja Zdrowia WHO (World Health Organisation) rekomenduje karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Jeśli zachodzi konieczność stosowania u dziecka diety mieszanej lub opartej tylko na mleku modyfikowanym z uwagi na stan zdrowia dziecka lub matki, powinien zdecydować o tym lekarz.

Spacer z dzieckiem w miarę jego dorastania i nauki chodzenia to wspaniały sposób na poznawanie świata wraz z rodzicami. Ilość zabaw, wypraw i odkryć podczas takich spacerów ogranicza tylko nasza fantazja. Warto wychodzić nawet na krótki spacer z maluchem najczęściej, jak to możliwe, odkładając wszystkie inne sprawy na później. To właśnie spacery i wspólne spędzanie czasu z dzieckiem wzmacniają więzi, a rodzicowi pozwalają oderwać się od codziennych trosk. Spacery z dzieckiem wzmagają także jego odporność, poprawiają kondycję i pozwalają zacieśniać więzi z otoczeniem, nowymi kolegami i koleżankami oraz tę najważniejszą w pierwszych latach życia dziecka – między nim a rodzicami.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku. Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, jest dobrym rozwiązaniem dla mam, które z różnych względów nie mogą karmić piersią.

Bibliografia:

  1. Grygalewicz J., Spacery z małym dzieckiem.  Pierwsze dwa lata życia dziecka. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem (Data dostępu: 11.05.2021)
  2. Majchrzak K., Zimowy spacer jako najlepsza forma profilaktyki zdrowotnej małego dziecka https://cms-v1-files.superszkolna.pl/sites/536/cms/szablony/32904/pliki/spacery_zima.pdf (Data dostępu: 11.05.2021)