Soki owocowe a karmienie piersią

Przez całą ciążę przygotowywałaś się do karmienia piersią. W tym czasie poznałaś prawidłowe pozycje, dowiedziałaś się, po czym rozpoznać, że dziecko się najada oraz nauczyłaś się zapobiegać najczęstszym problemom z laktacją. Z pewnością słyszałaś także od mamy lub koleżanki o specjalnej diecie matki karmiącej. Nie wiesz, czy sok pomarańczowy przy karmieniu piersią to dobry pomysł? Sprawdź!

Kobieta, która zdecydowała się karmić piersią, powinna przede wszystkim zdrowo się odżywiać. Nie istnieją żadne przesłanki ku temu, żeby matki były na specjalnej diecie[1]. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy soki w okresie laktacji są dozwolone. Dowiedz się więcej.

Soki owocowe – ich wartość odżywcza i rola w diecie człowieka

Każdy człowiek, który chce być zdrowy i być w pełni sił, powinien codziennie spożywać 5 porcji warzyw i owoców. Soki to wspaniały substytut, który może rewelacyjnie uzupełnić codzienną dietę. Wbrew powszechnej opinii naturalne soki owocowe nie są bardziej kaloryczne, nie zawierają dodatkowego cukru, sztucznych barwników ani konserwantów. Nie każdy wie, że dodawanie takich substancji jest zakazane przez polskie i unijne prawo.  100 ml soku:

  • ma tyle samo kalorii co 100 g owocu, z którego powstał,
  • zawiera niezbędne witaminy oraz minerały.

Codzienne spożywanie soków zapobiega częstemu chorowaniu, a także anemii i innym problemom zdrowotnym[2]. Więcej wartościowych porad żywieniowych znajdziesz na sprawdzonych portalach dla mam np. Canpol babies.

Soki owocowe a karmienie piersią

Zastanawiasz się, jak przygotować się na karmienie piersią? Co pić, jakie płyny będą najlepsze i czy soki to dobry pomysł? Wiele mam obawia się alergii pokarmowych oraz problemów z brzuszkiem u niemowlęcia. Jednak nie ma żadnych dowodów na to, że dieta wpływa na pojawienie się kolek.

Każda kobieta, która chce utrzymać laktację, powinna wypijać dziennie około 3 litry płynów, w tym głównie wodę źródlaną. Najlepiej, jeśli jest to woda niegazowana, ponieważ najskuteczniej gasi pragnienie i nie powoduje wzdęć u mamy. Niemniej nie ma przeciwwskazań, aby kobieta piła także gazowaną wodę[3].

Zastanawiasz się nad kwestią sok jabłkowy a karmienie piersią? Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby matka nie mogła pić wartościowych płynów pochodzących z owoców i warzyw[4]. Co więcej, to lepszy wybór niż np. słodki batonik.

Sok pomarańczowy a karmienie piersią – jaki wybrać?

Masz ochotę na szklankę pysznego owocowego soku, ale nie wiesz, który wybrać? Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie napój na pewno jest sokiem. Taką informację z łatwością znajdziesz na opakowaniu produktu. Sprawdź także datę przydatności do spożycia, abyś miała pewność, że produkt jest bezpieczny dla Ciebie i Twojego malucha.

Wolisz sama wyciskać soki w domu? Zadbaj o higieniczne warunki – starannie umyj sprzęt, sztućce oraz owoce. Pamiętaj także, że domowe napoje muszą być spożyte od razu po przygotowaniu[5].

Podczas karmienia piersią staraj się wypijać jak najwięcej płynów. Jeśli chcesz, możesz także sięgnąć po soki pomarańczowe i kontynuować karmienie piersią. To świetny sposób na urozmaicenie diety i zadbanie o swoje zdrowie.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91602,odzywianie-mamy-karmiacej

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/122084,sok-zdrowy-dodatek-do-sniadania

[3] https://www.foodwise.pl/artykuly/zywienie-w-ciazy-i-niemowlat/fakty-i-mity-o-zywieniu-kobiety-karmiacej,5

[4] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/najnowsze-pytania/219323,alergia-na-bialka-mleka-krowiego

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/122084,sok-zdrowy-dodatek-do-sniadania