Soczewki kontaktowe – rodzaje i sposób noszenia

Istnieje kilka różnych rodzajów dostępnych soczewek kontaktowych, z których każdy ma swoje własne cechy i korzyści. Każdy rodzaj soczewek ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby rozważyć wszystkie opcje przed podjęciem decyzji, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia.

Najczęstsze rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki acuvue są maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb/ Tym bardziej że są uszeregowane według ich średnicy w milimetrach (mm). Im mniejsza liczba, tym są cieńsze i bardziej elastyczne. Soczewki o średnicy 14 lub 15 mm są uważane za standardowe i zapewniają dobre widzenie. Są uzależnione od rodzaju soczewek kontaktowych i ich zastosowania. Najczęściej spotykane typy to:

  • soczewki dzienne, zwane również jednorazowymi lub o przedłużonym okresie noszenia;
  • miękkie soczewki kontaktowe jednorazowego użytku;
  • soczewki twarde (lub sztywne) gazoprzepuszczalne;
  • soczewki miękkie gazoprzepuszczalne. Są dobrym sposobem na znalezienie odpowiednich soczewek dla swoich potrzeb.

Czy mogę, pocierać oczy nosząc szkła kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są bardzo delikatne, dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Podczas noszenia soczewek kontaktowych nie należy pocierać ani dotykać oczu czymkolwiek. Dotyczy to zarówno rąk, jak i wszelkich przedmiotów, takich jak chusteczki czy ręczniki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nigdy nie należy trzeć oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych. Może to spowodować pęknięcie lub odklejenie się soczewki od jej pozycji, co może prowadzić do poważnych urazów i infekcji oczu. Jeśli kontakt staje się niewygodny lub drażniący, najlepiej jest go wyjąć i ponownie założyć później.

Czy można stosować szkła kontaktowe w solarium?

Tak, jeśli masz odpowiedni rodzaj soczewek. Jednak pamiętaj, że większość soczewek kontaktowych nie nadaje się do stosowania w solarium. Wiele rodzajów soczewek kontaktowych nie jest przeznaczonych do noszenia podczas opalania lub w jakiejkolwiek zamkniętej przestrzeni z promieniami UV. Mogą one ulec uszkodzeniu pod wpływem promieniowania UV, co może spowodować infekcje oczu i poważne urazy.

Jeśli chcesz używać soczewek kontaktowych w solarium, upewnij się, że masz odpowiedni rodzaj soczewek i że Twój optometrysta je zatwierdził. Ponadto upewnij się, że soczewki są specjalnie zaprojektowane do opalania. Niektóre soczewki kontaktowe są wykonane z materiałów, które nie wytrzymują promieniowania UV i zostaną przez nie uszkodzone.

Kolorowe soczewki — kto może je nosić?

Soczewki kolorowe dostępne są w wielu kolorach. Mogą być bardzo przydatne dla osób, które potrzebują zmienić wygląd swoich oczu, ale nie powinny być używane jako okulary przeciwsłoneczne. Użytkownicy kolorowych soczewek kontaktowych powinni być świadomi następujących rzeczy.

  • Producenci mogą składać oświadczenia o poziomie ochrony przed promieniowaniem UV w swoich produktach, ale nie ma niezależnej weryfikacji tego faktu.
  • Kolorowe kontakty mogą zakłócać zdolność wyraźnego widzenia i mogą powodować bóle głowy lub nawet uszkodzić wzrok, jeśli są noszone nieprawidłowo. Soczewki te nie są odpowiednie dla każdego. Osoby cierpiące na pewne schorzenia oczu lub przyjmujące określone leki nie powinny używać kolorowych soczewek kontaktowych. Na przykład, osoby cierpiące na stożek rogówki, kiedy to część oka wybrzusza się na zewnątrz i powoduje słabe widzenie, nie powinny nosić kolorowych soczewek kontaktowych, mogą one pogorszyć ten stan.

Jeśli jednak masz zdrowe oczy, to nie ma problemów z tym, żebyś nieco poeksperymentował ze swoim wyglądem właśnie przy pomocy kolorowych soczewek.