Soczewki fotochromowe – jak działają, dla kogo są przeznaczone?

Fotochromowe soczewki do okularów to jedna z najatrakcyjniejszych nowinek optycznych. Okulary fotochromowe podbijają serca coraz szerszej grupy użytkowników. Podczas gdy dawniej poszukiwali ich głównie sportowcy, miłośnicy aktywności na łonie przyrody, wielbiciele zaawansowanych technologicznie gadżetów czy kierowcy, dziś po szkła fotochromowe chętnie sięga każdy użytkownik okularów. Wyjaśniamy, co potrafią i jak działają soczewki fotochromowe oraz podpowiadamy, kiedy warto skusić się na popularne „fotochromy”.

Soczewki fotochromowe – co to znaczy i skąd wzięła się ta nazwa?

Soczewki fotochromowe do okularów to inaczej światłoczułe soczewki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zmieniają swoje zabarwienie wraz ze zmianą oświetlenia. Wzrost natężenia światła powoduje, że fotochromowe szkła do okularów zabarwiają się i zaczynają pełnić funkcję okularów przeciwsłonecznych – chronią oczy przed oślepiającym światłem i szkodliwymi promieniami UV. W zwykłych warunkach oświetleniowych soczewki światłoczułe odzyskują swoją przejrzystość i powracają do standardowych funkcji szkieł korekcyjnych. Nazwa „soczewki fotochromowe” wywodzi się od zjawiska fotochromizmu, które polega na zmianie barwy niektórych substancji pod wpływem światła. Właśnie ta szczególna zdolność części związków chemicznych jest wykorzystywana w procesie produkcji szkieł fotochromowych.

Jak skuteczne mogą być fotochromowe soczewki okularowe?

Skuteczność fotochromów zależy od ich jakości oraz zastosowanych przy ich produkcji materiałów i technologii. Warto wybrać soczewki fotochromowe najwyższej jakości Seiko Sensity. Okularowe soczewki fotochromowe Seiko Sensity w ciągu 30 sekund potrafią osiągnąć stopień zabarwienia soczewki przeciwsłonecznej, a przejrzystość w pomieszczeniu uzyskują w rekordowe 60 sekund! Skutecznie i szybko zmieniają stopień zabarwienia w każdych warunkach, gwarantując pełną ochronę oczu, redukując efekt olśnienia.

Komu przydadzą się okulary fotochromowe?

Dla osób często przybywających w plenerze fotochromowe okulary to tzw. must have. Fotochromowe soczewki zawsze warto wybrać, gdy chętnie poświęcamy się aktywności sportowej na świeżym powietrzu, bez względu na porę roku. Szkła fotochromowe blokując oślepiające światło, pozwalają cieszyć się walorami obserwowanego otoczenia, czuć się bezpiecznie i swobodnie w plenerze, a do tego zapewniają ochronę przed słońcem i jego promieniowaniem. Walory światłoczułych szkieł sprawiają, że są to też doskonałe okulary dla kierowców. Soczewki fotochromowe docenią również zwolennicy praktycznych i komfortowych rozwiązań. Któż bowiem nie marzy o inteligentnych okularach, które pozwalają być przygotowanym na każde pogodowe wyzwanie?