Smród i nieprzyjemny zapach z pralki – jak z nim walczyć?

Wydobywające się z pralki nieprzyjemne zapachy sprawiają, że robi ci się słabo na samą myśl o włożeniu nowego prania do środka? Smród jest tak przejmujący, że ciężko ci wytrzymać w łazience i to nawet wtedy, gdy wlot do pralki jest zamknięty? Mamy na to metodę! Takie sytuacje są częstsze niż myślisz i jest na nie kilka bardzo prostych, a do tego niezwykle sprytnych rozwiązań! Od czego zacząć?

Smród i nieprzyjemny zapach z pralki – jak z nim walczyć?

Przede wszystkim już na początku pocieszymy Cię, dając znać, że nie jesteś z tym problemem sam. Odory wyziewające z głębi pralki zdarzają się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym, w jednym wcześniej, a w innym później. Z czego one wynikają i jak się ich skutecznie pozbyć?

Otumaniający smród, który czasem wydobywa się z pralki jest efektem rozwijających się w jej bębnie bakterii i zarazków. Wilgotny bęben to dla wszelkiej maści drobnoustrojów prawdziwy raj, więc kiedy pralka wysycha długo, one mnożą się w środku jak szalone, powodując pojawianie się charakterystycznego odoru. Bywa, że problem można rozwiązać po prostu zostawiają po praniu szeroko uchylone drzwiczki, tak, żeby ciepłe powietrze z łazienki skutecznie osuszyło wnętrze maszyny i nie dopuściło do rozwoju kolejnych zarazków. O tej drobnej czynności warto pamiętać po każdym praniu.

A co jeśli to nie pomaga, bo bęben zawilgotniał znacznie wcześniej?
Smród i nieprzyjemny zapach z pralki – jak z nim walczyć?

  1. Nastaw puste pranie na bardzo wysoką temperaturę: to pomoże „wykończyć” bakterie wrzątkiem. Metoda sprawdza się niemal zawsze i nie ma na nią mocnych. Przy temperaturze 90 stopni Celsjusza wszystkie śmierdzące bakterie wyginą. A jeszcze lepiej pomożesz im, dodając do pralki specjalny środek antybakteryjny.
  2. Używaj co kilka prań środka antybakteryjnego i nie unikaj wysokich temperatur prania (warto częściej nastawić w pralce domową pościel i prać ją w 90 stopniach. Skorzysta i komfort naszego snu (częstsza zmiana pościeli) i pralka.
  3. Wykorzystaj nieśmiertelny ocet – głównego pomocnika w czyszczeniu i dezynfekowaniu domu. Roztwór 2-3 litrów octu zmieszaj z ¾ szklanki sody oczyszczonej, wlej to do pralki nastaw krótkie pranie na ok 60 stopni. Drobnoustroje będą bez szans, a brzydkie zapachy znikną na długo.
  4. Zerknij do specjalnej, znajdującej się w pralce szufladki na detergenty. Wyczyść każdą z nich – tam również mogą gromadzić się bakterie.

Pilnowanie dosuszania pralki po praniu i działanie na nią od czasu do czasu wysoką temperaturą w połączeniu z jedną z w/w metod, szybko przyniesie oczekiwane efekty i przywróci ładny zapach w pralce.