Sennik babiloński – znaczenie snów

Sennik babiloński jest jednym z najstarszych senników. Jak nazwa wskazuje, swoje źródło ma w Babilonii, gdzie sny wykorzystywano w celach terapeutycznych. Każdy sen tłumaczono tak, aby jego interpretacja była wskazówką, jak postępować w przyszłości. Sprawdź, jak Babilończycy tłumaczyli najczęściej występujące w snach symbole.

Sennik babiloński

Babilończycy wierzyli, że wszystko, co nas otacza, czyli przedmioty, zwierzęta oraz elementy przyrody, ma duszę. Niektóre z dusz należały do bogów, inne do demonów, i te trzeba było oswoić. Stąd wiara w różne amulety, zaklęcia, wróżby, obrzędy i przepowiednie. A także sennik babiloński.

W Babilonii wierzono, że odpowiednia interpretacja snu to remedium na pokonanie choroby oraz pokonanie problemów osobistych. Sny traktowano jako rodzaj wskazówki, a tajemniczym, pozornie niepokojącym marzeniom sennym Babilończycy poświęcali o wiele więcej czasu i uwagi niż snom przyjemnym, pozytywnym.

Pierwszy sennik babiloński stworzył asyryjski król — Aszurbanipala, który w VII w. p.n.e. zaczął spisywać na glinianych tabliczkach sny. Jego zapiski wykorzystał rzymski geograf Artemidor, który stworzył swój sennik, a po nim do pracy przystąpili kolejni zbieracze snów. W ten sposób sennik babiloński przetrwał aż do czasów dzisiejszych.

Sennik babiloński — znaczenie snów

Poniżej najdziesz interpretację najpopularniejszych symboli wg sennika babilońskiego.

  • Ciąża — zwiastun nadejścia nowin.
  • Dziecko — małe dziecko oznacza chorobę, grupa dzieci — radość.
  • Kot — podrapanie przez kota zwiastuje kłopoty, podobnie jak czarny kot. Głaskanie kota oznacza niewdzięczność, a jego miauczenie — zapowiedź kłopotów prawnych.
  • Krew — cieknąca zwiastuje powodzenie, plucie krwią oznacza troski, czarna krew to oznaka choroby, a picie krwi to spełnienie nadziei.
  • Pająk — widok pająka oznacza pomyślny obrót spraw, zabicie pająka we śnie sugeruje nadejście zwycięstwa.
  • Pies — symbolizuje oddanych przyjaciół, zabawa z psem to oznaka pogodzenia z kimś, z kim długo pozostawało się w konflikcie. Wściekły pies oznacza przyjaciela w niebezpieczeństwie, a ugryzienie przez psa sugeruje, że ktoś działa na naszą niekorzyść.
  • Szczur — symbolizuje zasadzkę, z kolei zabicie szczura oznacza pokonanie swoich wrogów.
  • Zęby — niezakrwawiony wypadający ząb oznacza śmierć osoby spoza rodziny, jeśli przy wypadaniu pojawia się krew — może to oznaczać śmierć wśród najbliższych. Lśniące, zdrowe zęby oznaczają przyjaźń, a rosnące — wyjaśnienie dotychczasowych nieporozumień z innymi.
  • Wąż — spotkanie z wężem oznacza nadejście przeciwności losu, jeśli śniący staje się wężem to znak, że inni nim pogardzają. Ucieczka przed wężem oznacza nieszczęśliwą przyszłość.
  • Woda — zimna woda oznacza nadchodzące szczęście, czysta to radość, a wpadnięcie do wody oznacza cierpienie. Picie wody we śnie to znak nadejścia pomocy.