Sadzenie malin na wiosnę krok po kroku. Wskazówki i niezbędne informacje

Maliny z własnego ogródka – pachnące, świeże i soczyste owoce, o których marzy niemal każdy. Jedzenie ich to sama przyjemność, zwłaszcza gdy są pozbawione jakichkolwiek środków chemicznych. Myślisz o posadzeniu malin we własnym ogrodzie? To wcale nie jest takie trudne, jak wielu osobom się wydaje. Przedstawiamy Ci szereg wskazówek, jak i kiedy można najlepiej to zrobić.

Czy każda ziemia nadaje się do uprawy malin?

Maliny możesz posadzić na różnych podłożach. Jedne ich odmiany są bardziej wymagające, inne trochę mniej, więc dostosuj rodzaj tych owoców do poziomu Twoich umiejętności. Obecnie na rynku znajduje się coraz więcej rodzajów malin dla mniej wymagających, stąd nasza pewność, że prawdopodobnie sobie z nimi poradzisz. 

Jeżeli jednak posiadasz odpowiednie warunki do tego, by maliny rosły szybko i obficie, powinieneś z tego jak najbardziej skorzystać. Jaka ziemia jest doskonała pod ich uprawę? Delikatnie kwaśna, a jednocześnie nieco próchnicza. Zdania ekspertów na temat ziemi pod uprawę roślin są zgodne. Najlepsze pH w tym przypadku powinno wynosić 6 lub 6,5. Podłoże, na którym chcesz uprawiać maliny, musi również charakteryzować się przepuszczalnością. W jakim celu? To uchroni roślinę przed gniciem i pomoże Ci pozbyć się także wielu innych problemów.

Jak przygotować ziemię pod sadzenie malin?

Przygotowanie ziemi pod uprawę jest w prawie wszystkich odmianach roślin koniecznością. Jeżeli chcesz, by Twoje maliny rozwijały się w odpowiedni i szybki sposób, powinieneś zrobić to jak najstaranniej i z dużą dbałością. W przypadku tych roślin niezbędne jest nawożenie ziemi. W tym celu specjalną mieszankę otrzymasz prawie w każdym sklepie ogrodniczo-rolnym. Szczególnie polecamy Ci: https://otorolny.pl/.

Od czego więc należy zacząć przygotowania? Przede wszystkim na początek trzeba przekopać ziemię pod uprawę. Następnie musisz posypywać grunt nawozem na około 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem sadzenia malin. 

Jaka jest najlepsza pora na sadzenie malin?

Aby rośliny rosły szybko i dawały jak najlepsze owoce, trzeba dostosować się do dwóch różnych terminów ich sadzenia. Bardzo dobrze jest rozpocząć uprawę malin wczesną wiosną. W tym przypadku dużo trudności może sprawić przygotowanie gruntu, ponieważ 2-3 miesiące wcześniej często bywa on jeszcze zamrożony. Dlatego gdy rozpoczniesz sadzenie malin w tym okresie, nie bądź nastawiony na zaskakujące rezultaty. W związku ze słabą możliwością przygotowania podłoża, rośliny będą owocować raczej w mniejszym stopniu.

Drugim terminem na sadzenie malin, który zdaniem wielu rolników bywa korzystniejszy niż wczesna wiosna, jest jesień. Już na początku września masz możliwość rozpoczęcia umieszczania roślin w ogródku. W zależności od tego, jaka panuje pogoda, warto sadzić je nawet do późnej jesieni. Uprawianie malin daje tę korzyść, że można je odpowiednio nawozić przez dostatecznie długi czas. Dzięki temu masz możliwość uzyskania znacznie większej ilości owoców. 

Ile odstępu należy zachować między poszczególnymi roślinami malin? 

Jeżeli mowa o sadzeniu wyłącznie malin, ta sprawa jest zazwyczaj bardzo prosta. Gdy będziesz stosował się do kilku nadrzędnych zasad, z pewnością możesz liczyć na obfite plony. Jako pierwszą i najważniejszą z nich koniecznie trzeba podać, jest regularne podcinanie korzeni oraz pędów. Wówczas należy odciąć te, które są uszkodzone, suche lub zbyt długie. Co jest jeszcze ważne? 

Przed posadzeniem malin trzeba umieścić sadzonki na godzinę lub dwie w wodzie. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że później będą miały one jej pod dostatkiem. Gdy mowa o tworzeniu dołków dla roślin, nie powinny być one zbyt głębokie. Wystarczy zaledwie około 10 cm. Kolejną ważną rzeczą jest zachowanie odstępu około 50 cm między sadzonkami. Nie zapomnij również o zastosowaniu choćby najprostszej podpory dla malin. Dzięki temu te rośliny będą rosły zgodnie ze swoim prawidłowym kierunkiem.

W sadzonki czy różne przedmioty służące pielęgnacji roślin możesz zaopatrzyć się w prawie każdym internetowym sklepie ogrodniczym. Mamy nadzieję, że Twoje plony będą satysfakcjonujące, a maliny wyłącznie piękne i pyszne.