Rodzaje pierogów – farsz, skład, sposób lepienia

Nie da się zaprzeczyć temu, że jeżeli chodzi o kulinaria, to niekwestionowanym symbolem polskiej kuchni są pierogi. Bardzo często nawet wielu obcokrajowców pytanych o to, co kojarzy im się najbardziej z kuchnią polską, odpowiadają – pierogi. To bardzo lubiane danie wśród Polaków, o czym świadczyć może między innymi coraz większa liczba, otwieranych w wielu miastach pierogarni. Wiele osób decyduje się również na pierogi na zamówienie – idealne na syty i szybki posiłek.

Czym są pierogi?

Pierogi są daniem mącznym, które doskonale smakuje zarówno w wydaniu słodkim jak i słonym. Rodzaje farszu do pierogów są naprawdę bardzo różnorodne, przy odrobinie pomysłowości można dodać do nich niemal wszystko. To danie, które można spożywać na wiele sposobów -może być zarówno gotowane, jak i smażone czy pieczone.

Rodzaje pierogów

Tak naprawdę przygotowanie pierogów nie jest specjalnie skomplikowane, a receptura na klasyczne ciasto prosta i niezawierająca wielu składników. To tylko mąka sól olej oraz odpowiednio wybrany farsz. Wiele gospodyń domowych lepiąc pierogi, w celu uzyskania bardziej zbitego ciasta dodaje do niego jeszcze jajko.

Jak można podzielić pierogi, mając na uwadze to, co znajdzie się w ich wnętrzu?

  • Pierogi ruskie to klasyczne i chyba najpopularniejsze danie, a zarazem bardzo proste bowiem łączy w sobie tłuczone i gotowane ziemniaki z białym serem. Wiele osób uwielbia spożywać pierogi ruskie ze śmietaną i dodatkiem cukru.
  • Pierogi z kapustą i grzybami to danie, które musi pojawić się absolutnie na każdym stole wigilijnym. W podstawowej wersji przepisu farsz przygotowywany jest z kiszonej kapusty i suszonych grzybów. Takie pierogi bywają najczęściej uzupełnieniem świątecznego barszczu.
  • Pierogi z mięsem to bardzo lubiany, ale i bardzo kaloryczny typ pierogów. Bez wątpienia w tym przypadku największą zaletą jest to, że pasuje tu każde mięso i można również nieco poeksperymentować z dodatkami ziół i proporcji przypraw.
  • Jeżeli nie pierogi z mięsem, to lekką ich odmianą będą te z dodatkiem kaszy gryczanej, zarówno białej jak i palonej. W tym przypadku kaszę można uzupełnić o dowolne, ulubione dodatki.
  • Pierogi z owocami to idealny deser szczególnie latem gdy na różnorodność owoców sezonowych ciężko jest narzekać. Takie danie najlepiej smakuje z zimnym jogurtem śmietaną czy posypką z cukru. Owocowe pierogi dodanie szczególnie lubiane przez dzieci.

Pierogi właściwości

Być może niewiele osób będzie tego świadomych, ale domowe pierogi poza tym, że są smacznym i syczącym daniem, będą również stanowić bogactwo cennych dla zdrowia witamin czy minerałów.

Pod względem zdrowotnym przodują pierogi ruskie, których farsz składa się ze zmielonego twarogu i ugotowanych ziemniaków, często z dodatkiem podsmażonej cebuli doprawianej z solą i pieprzem. Ze względu na wykorzystane składniki w takich pierogach nie brakuje fosforu, miedzi, potasu czy witamin (B6,B12,C, D). Są to składniki w dużej mierze wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego prawidłowe ciśnienie krwi czy odpowiednio pracę serca.

Dobre dla zdrowia mogą być również pierogi z mięsem. Tu w zależności od jego rodzaju można znaleźć solidną dawkę cynku, fosforu, miedzi czy witaminy B6, niacyny, witaminy B12 oraz E.

Co cennego można znaleźć w serwowanych pierogach na słodko z dodatkiem białego sera? W tym przypadku spożywając taki posiłek, otrzymujemy przyzwoitą dawkę witaminy B2, B12, witaminy A oraz fosforu, wapnia i żelaza.

Jak przygotować ciasto na pierogi?

Choć w przypadku pierogów farsz ma znaczący wpływ na ich smak, warto również pamiętać o tym, że nie jest on ważniejszy od ciasta. Tak naprawdę to ono w większości przypadków będzie ostatecznie decydowało o tym czy pierogi będą udane, czy też nie. Jak zatem przygotować idealne ciasto, by lepienie pierogów było efektywne? Nie jest to zadanie trudne, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Ciasto do przygotowania pierogów składa się z prostych składników – mąki pszennej, wody oraz oleju. Do mąki pszennej należy dodawać gorącą wodę oraz olej wyrabiając przy tym ciasto bardzo energicznie. Ciasto nie powinno się kleić, a jeżeli tak jest, należy dodać do niej niego mąki i wyrabiać aż do momentu, kiedy przestanie mieć kleistą konsystencję. Kiedy już zostanie odpowiednio przygotowane, należy je rozwałkować bardzo cienko na grubość, która nie przekracza 3 mm. Z rozwałkowanego ciasta trzeba będzie wyciąć kółka, na środku których następnie będziemy układać farsz. Aby pierogi nie rozpadły się w czasie gotowania pieczenia czy smażenia, ich brzegi muszą być bardzo dobrze sklejone. Uwielbiasz pierogi, ale nie masz czasu ich robić? Zamów w Krakowie gotowe pierogi z piekarni Buczek i ciesz się ich wspaniałym smakiem, jak u mamy! Zobacz więcej na: https://piekarniabuczek.pl/18-na-obiad