Rekonstrukcja piersi – zabieg, który zmienia wiele!

Kiedy z powodu raka piersi należy wykonać mastektomie, dla wielu kobiet jest to trudny moment. Jest to operacja, która ratuje życie, dlatego często jest niezbędna, aby dalsze rokowania mogły być pozytywne. Na szczęście po powrocie do zdrowia kobiety, które przeszły tego rodzaju doświadczenia mogą poddać się operacji rekonstrukcji piersi. To zabieg, który często pozwala im uporać się z trudnymi doświadczeniami. Jakie są metody rekonstrukcji piersi?

Ważna operacja rekonstrukcji piersi

Jak podkreśla wiele pacjentek oraz lekarzy jest to zabieg, który nie tylko wiąże się z powrotem do dawnego wyglądu. Rekonstrukcja piersi to również procedura, która pomaga uporać się z dawnymi traumami, nie tyle zapomnieć o chorobie (bo bez wątpienia nie jest to możliwe), ale sprawić że codzienne życie i każde spojrzenie w lustro nie będzie przywoływać trudnych wspomnień. Kobiety, które przeszły zabieg często podkreślają, że rekonstrukcja piersi, dająca naturalny wygląd to ważny etap w drodze do codziennego, normalnego życia.

Rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą

Ten typ rekonstrukcji piersi polega na wprowadzeniu implantu, który na początku służy jako ekspander i rozciąga skórę, a następnie po uzyskaniu docelowej objętości staje się protezą. Jest to operacja, która przeprowadzana jest jednorazowo, nie trzeba takiego ekspandera wymieniać później na implant, trzeba go jedynie regularnie na wizytach dopełniać. W odróżnieniu od rekonstrukcji piersi ekspanderem wymienianym na implant, która to wymaga później przejścia oddzielnego zabiegu wszczepienia implantu.

Rekonstrukcja piersi tkankami własnymi

Inną metodą, która pozwala zrekonstruować pierś, po przebytej mastektomii jest rekonstrukcja piersi tkankami własnymi – płatem TRAM lub LD. Jest to zabieg, który polega na przeszczepieniu w miejsce piersi płata z pleców lub z brzucha. Uformowanie piersi jest możliwe z pobranego fragmentu tkanek (płata skórno-mięśniowego) wraz ze skórą i tłuszczem. Tak zrekonstruowana pierś wygląda naturalnie. Jest to jednak operacja dość obciążająca dla pacjentki, w miejscu pobrania płata pojawia się blizna, a ubytek mięśniowy z pobranej okolicy ciała czasem powoduje konieczność przejścia rehabilitacji.

Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem

Jest to bardzo popularna metoda, która daje naturalne efekty. Z chęcią wybierana przez pacjentki, które nie chcą korzystać z silikonowych implantów, a wolą zastosowanie autologicznych tkanek. Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z okolic ciała, w których jest jej zbyt wiele, aby następnie (po odpowiednim przygotowaniu) przeszczepić ją w miejsce wymagające rekonstrukcji. Część tłuszczu wraz z upływem czasu ulegnie samoistnie wchłonięciu dlatego, aby zwiększyć szansę jego przeżywalności możliwe jest dodanie do niego osocza bogatopłytkowego lub komórek macierzystych. Ostateczny wynik rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem będzie widoczny po upływie około 4-6 tygodni od zabiegu.