Rajstopy uciskowe na żylaki – czy mogą pomóc w trakcie długich podróży samolotem?

Lot samolotem dla wielu osób jest niecodziennym i wyjątkowym przeżyciem. Jednak dla niektórych, taka podróż bywa bardzo uciążliwa i nieprzyjemna. Towarzyszy im poczucie niepokoju, strachu przed startem czy lądowaniem, a także odczucie dyskomfortu wywołanego wielogodzinnym siedzeniem w jednej pozycji, co może być przyczyną problemów zdrowotnych. Może dojść do pogorszenia kondycji nóg (opuchlizny, bólu), a także zakrzepowego zapalenia żył kończyn dolnych.

Dlaczego podróż samolotem może sprawiać naszym nogom tyle problemów?

W trakcie długiego lotu samolotem nasze ciało jest unieruchomione w jednej pozycji przez wiele godzin. Poza tym w kabinie samolotu panuje rozrzedzone powietrze, które powoduje obniżenie ciśnienia oraz osłabienie prędkości przepływu krwi w żyłach. Oprócz tego dodatkowo w samolocie powietrze jest suche, co przyczynia się do nadmiernej utraty wody z ciała oraz zagęszczenia krwi. W konsekwencji dochodzi do pogorszenia przepływu krwi w żyłach, czego efektem najczęściej są opuchnięte, zdrętwiałe i obolałe nogi. Zdarza się, że pojawiają się nawet zakrzepy, prowadzące do zatoru płucnego. Z tego względu warto odpowiednio zabezpieczyć się przed tego rodzaju problemami, by spokojnie przebyć podróż.

Jak zatem zadbać o nasze nogi, by uniknąć tych bolesnych dolegliwości? Czy rajstopy uciskowe na żylaki mogą pomóc?

Rajstopy uciskowe na żylaki – bezpieczny ratunek dla podróżujących

Mało kto wie, że istnieją niebywale proste metody oraz niezwykle łatwo dostępne środki pomagające chronić nas przed problemami zatorowo-zakrzepowymi. Wśród nich można wymienić używanie specjalistycznych wyrobów medycznych, jakimi są produkty uciskowe. Zarówno podkolanówki, pończochy, jak i rajstopy przeciwżylakowe damskie i męskie posiadają prozdrowotne działanie, które głównie ma na celu poprawę krążenia żylnego w kończynach dolnych oraz zagwarantowanie odpoczynku nogom w trakcie podróży. Ułatwiają także późniejszą aklimatyzację po przybyciu do miejsca podróży. Wykonane są z najwyższej jakości materiałów. W ofercie dostępne są różne długości, grubości, rozmiary, kolory i wzory, a przede wszystkim klasy ucisku. Jeżeli nie posiadamy na co dzień żadnych niepokojących objawów lub towarzyszą nam lekkie objawy, takie jak:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • ból łydek,
  • skurcze,
  • opuchlizny nóg,

wówczas zaleca się wybierać modele profilaktyczne o ucisku 15-20 mmHg (2 klasa ASQUAL).