Psychoterapia, czyli dlaczego warto

Uczestnictwo w psychoterapii już dawno przestało być tematem tabu. Coraz więcej znanych osób wypowiada się o swoich własnych doświadczeniach, co tylko dodaje odwagi pozostałym, którzy do tej pory tylko rozważali taką formę pomocy. Dlaczego warto udać się na psychoterapię i jakie korzyści możemy z niej wyciągnąć?

1. Psychoterapia, czyli rozmowa

2. Zalety psychoterapii

Psychoterapia, czyli rozmowa

Kiedy mierzymy się z różnymi problemami, możemy nie być w stanie porozmawiać o tym z kimś bliskim w obawie przed odrzuceniem czy krytyką. Kiedy dotychczasowe metody radzenia sobie w trudniejszych chwilach nie zdają egzaminu, warto rozważyć spotkanie z psychologiem. Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest bardzo duże, odnajdziemy wiele gabinetów ze specjalistami. Jeśli zdecydujemy, że odpowiednią pomocy dla nas będzie psychoterapia, Katowice i inne duże miasta w Polsce oferują wiele miejsc, gdzie możemy liczyć na pomoc.

Samą zaś psychoterapię warto przyrównać do rozmowy. Chociaż oczywiście opiera się ona na profesjonalnych zasadach i swoje podstawy ma w nauce oraz doświadczeniu psychoterapeuty. Kilka wstępnych spotkań pozwala ustalić adekwatną formę pomocy oraz częstotliwość wizyt. Określone już na samym początku ramy oraz zasady sprawiają, że pacjent wie, czego się spodziewać od kolejnych wizyt, sama zaś terapia przebiega efektywniej.

Zalety psychoterapii

Za skorzystaniem z takiej formy pomocy, jaką jest psychoterapia, przemawia wiele korzyści, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim zaś nie zapominajmy o samej możliwości rozmowy z drugą osobą, co już samo w sobie pozwala odczuć dużą ulgę. Mając jednocześnie świadomość tego, że naszym partnerem do rozmów jest psychoterapeuta, nie musimy obawiać się tego, że zostaniemy źle odebrani i skrzywdzeni.

Innymi zaletami psychoterapii jest zrozumienie naszego wewnętrznego świata oraz schematów, jakimi kierujemy się w życiu, niczym w błędnym kole. W trakcie spotkań będziemy mogli nie tylko rozpracować te schematy, ale także przybliżyć się do ich przyczyn oraz historii, co da nam nadzieję na możliwość zmiany i zburzenie muru, jaki wokół siebie wybudowaliśmy.

Do gabinetu psychoterapeuty warto udać się wtedy, kiedy nasz wewnętrzny głos nas o tym przekonuje. Nie musimy pytać się o zdanie i opinie innych. Pamiętajmy bowiem, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swój los i mamy moc sprawczą. Psychoterapia pozwoli nam to na nowo odkryć i pokierować swoim życiem tak, jak tego chcemy. Warto skorzystać z tej pomocy, kiedy czujemy, że nasze problemy nas przygniatają, a my utraciliśmy kontrolę nas życiem.