Przyjęcie rodzinne w domu – co potrzebujesz, żeby było udane?

Każdy z nas nieco inaczej definiuje udane przyjęcie, jednak powinniśmy być zgodni co do tego, że kluczowa jest w tym przypadku atmosfera oraz tworzący ją ludzie. Jednak to nie wszystko. Dzisiaj zajmiemy się materialnymi przedmiotami, które zdecydowanie umilą ten czas i pomogą zorganizować świetną imprezę. O jakich elementach mowa? Zdradzamy, że chodzi między innymi o serwis obiadowy.

Serwis obiadowy – must have przyjęcia

Trudno wyobrazić sobie spotkanie, przyjęcie czy imprezę bez serwisu obiadowego. Naczynia są przecież niezbędne do tego, by serwować na nich posiłki. Wbrew swojej nazwie nie musi to być obiad, ale choćby przekąski czy desery. Jeśli planujemy duże przyjęcie, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w serwis obiadowy na 12 osób do zmywarki, który zawiera pełny zestaw talerzy płaskich, głębokich i deserowych. Do tego dochodzą między innymi salaterki i półmiski, waza z pokrywą, sosjerka, a nawet solniczka i pieprzniczka – w różnych konfiguracjach.

Nie bez znaczenia wspominamy o zmywarce, otóż zmywanie naczyń po przyjęciu to nic miłego, nawet jeśli nie odwiedziło nas dwanaście, lecz mniej osób. Biorąc pod uwagę czysto praktyczne kwestie, zawsze polecamy zastawę stołową, która nadaje się do mechanicznego mycia. Co więcej, wcale nie musimy rezygnować przy tym z designu. Serwisy obiadowe do zmywarki są równie estetyczne i efektowne, nawet jeśli nie posiadają złoceń czy misternych zdobień.

Szklanki i kieliszki

Kolejnym ważnym elementem są szklanki i kieliszki, bez których także ani rusz. Tutaj również musimy zastanowić się, co zaproponujemy gościom do picia. Czy będzie to wyłącznie woda, a może słodkie napoje lub lemoniada? Czy postawimy też alkohol – piwo, wino, likier, wódkę bądź whisky? Wbrew pozorom to wszystko ma duże znaczenie, gdyż pozwoli dobrze zaplanować przyjęcie oraz całą aranżację. W zależności od preferencji mamy proste i klasyczne szklanki oraz kieliszki lub ozdobne, o nietypowym kształcie.

Komplet sztućców dla każdego

Mamy już serwis obiadowy, szklanki i kieliszki, więc możemy przejść do ostatniego elementu bezpośredniej zastawy, czyli sztućcach. Wybrane przekąski bez problemu zjemy palcami, jednak w przypadku zdecydowanej większości potraw potrzebna jest łyżka, widelec oraz nóż. Co ważne, sztućce dobieramy indywidualnie do danego menu. Przykładowo jeśli nie planujemy podawać zupy, nie musimy kłaść na stole łyżki, bo do niczego nam się ona nie przyda, a tylko niepotrzebnie zajmie miejsce i wprowadzi gości w błąd.

Obrus – estetyka i ochrona stołu

Na koniec jeszcze nie zapominajmy o podstawie aranżacji stołu na przyjęcie. Nawet najpiękniejszy model lepiej przykryć obrusem, szczególnie jeśli jest on wykonany z prawdziwego drewna czy ze szkła. Ten kawałek materiału ochroni powierzchnię przed zarysowaniami, zachlapaniem czy zaplamieniem. Dodatkowo stanowi świetną bazę kolorystyczną – ciemny obrus i biały serwis obiadowy to duet idealny, podobnie jak biały obrus i ciemna zastawa. Warto dobrać je na zasadzie kontrastu, co prezentuje się niezwykle efektownie. Kropką nad i są zaś ozdobne serwetki, świece oraz kwiaty.

Podsumowując, w lokalu inni zadbają o to, by Twoje przyjęcie było udane, natomiast w domu to na Tobie spoczywa ten obowiązek. Zaopatrz się więc w serwis obiadowy, szklanki, kieliszki i sztućce, a przy tym nie zapomnij o obrusie i dekoracjach. Każdy, nawet najmniejszy element, ma wpływ na całokształt i to, czy ktoś uzna przyjęcie za udane, czy też nie. Powodzenia!