Skurcz jest objawem charakteryzującym się chwilowym naprężeniem mięśnia. Pojawiające się w nocy skurcze w obrębie kończyn dolnych mogą mieć różne przyczyny i należy je rozpatrywać w szerszej perspektywie: trybu życia, kondycji organizmu czy nawet jako objawy choroby. Rozróżnienie, z jakiego powodu dochodzi do skurczów, może być trudne. Warto jednak podjąć trud, aby skutecznie pozbyć się problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, szczególnie w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowanych wcześniej innych chorób np. cukrzycy.
Najczęstsze przyczyny nocnych skurczy
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania skurczy jest zwyczajne zmęczenie, zwłaszcza jeśli skurcze pojawiły się po wysiłku, do którego człowiek nie jest przyzwyczajony.
Innym powodem pojawienia się nocnych skurczy może być odwodnienie lub zaburzenia gospodarki mineralnej organizmu. Zaburzenia stężenia niezbędnych do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mięśni mikroelementów zwykle pojawiają się na skutek odwodnienia, źle zbilansowanej diety lub stosowania używek. W takim przypadku zalecane jest ograniczenie picia kawy oraz powstrzymanie się od spożywania alkoholu.
Skurcze nocne mogą być wynikiem istniejących chorób przewlekłych związanych z uszkodzeniem naczyń i układu nerwowego. Niedokładne stosowanie leków np. wśród diabetyków i bagatelizowanie problemu może doprowadzić do uszkodzenia nerwów w obrębie kończyn dolnych, co objawia się między innymi mrowieniem oraz właśnie niespodziewanymi skurczami. Skurcze mięśni nocą mogą być także skutkiem chorób naczyniowych – szczególnie żylaków kończyn dolnych i innych chorób żylnych.
Jak walczyć z nocnymi skurczami?
Pokonanie problemu skurczy jest kwestią złożoną i różni się w zależności od genezy dolegliwości. W przypadku skurczy spowodowanych zapaleniem żył czy żylakami, niezbędna jest interwencja lekarska i dokładana diagnoza. Oprócz tego warto stosować farmakoterapię, w tym leki o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo warto stosować leczenie wspomagające w postaci żelu jak Lioton 1000, który zawiera heparynę, poprawiającą mikrokrążenie.
Niedobory minerałów należy uzupełniać przede wszystkim zbilansowaną dietą. Dieta bogata w warzywa, zróżnicowane posiłki oraz unikanie silnie przetworzonych dań pozwala na uregulowanie równowagi mineralnej organizmu, co często prowadzi do pokonania problemu nocnych skurczy. Wskazane jest też prowadzenie zdrowego trybu życia, ograniczenie używek oraz codzienny wysiłek fizyczny.
Warto jednak pamiętać, że nadmierny wysiłek fizyczny sam w sobie może być przyczyną skurczów. Przed planowanym treningiem trzeba wziąć pod uwagę możliwości własnego organizmu. Nie należy rezygnować z wysiłku, ponieważ co najmniej 30-minutowy wysiłek fizyczny o niewielkim natężeniu stanowi ważną część zdrowego trybu życia. Tak jak w każdej dziedzinie życia, wskazany jest umiar i stopniowe podnoszenie intensywności.