Przedłużanie rzęs – metody i pielęgnacja sztucznych rzęs

Przedłużanie rzęs to jeden z najpopularniejszych zabiegów upiększających, którego celem jest podkreślenie piękna kobiecych oczu i dodanie im odrobiny finezji i seksapilu. Trwałość sztucznych rzęs to kwestia sporna, ale nie jest ona zależna wyłącznie od stylistki. W tej materii całkiem sporo do powiedzenia ma również ich nowa właścicielka, która powinna dbać o nie poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja rzęs nie zawsze musi wiązać się z określonymi czynnościami. Czasami wystarczy ograniczyć aktywność w pewnych obszarach życia, dzięki czemu trwałość nowych, dłuższych rzęs będzie o wiele większa.

Najczęściej spotykane metody przedłużania rzęs

Istnieje wiele metod przedłużania rzęs. Ich dobór zależy od obciążenia włoska, umiejętności i wiedzy stylistki a także… od decyzji jej Klientki. Oto najpopularniejsze z nich.

Przedłużanie rzęs 1:1

Polega na przyklejeniu jednej rzęsy jedwabnej do jednej rzęsy naturalnej. W trakcie trwania zabiegu rzęsy przykleja się w odległości mniej więcej 1 mm od powierzchni skóry, minimalizując w ten sposób ryzyko jej kontaktu z substancjami klejącymi.

Sztuczną rzęsę przykleja się „od góry”, chroniąc tym samym powierzchnię oka przed ewentualnym podrażnieniem. Cechą szczególną tak przedłużonych rzęs jest ich naturalność bez efektu sklejenia.

Przedłużanie rzęs 2:1

Zaawansowana metoda, która polega na doklejeniu dwóch sztucznych rzęs do jednej naturalnej. W tym celu stosuje się najczęściej sztuczne rzęsy wykonane z futra norki, gdyż charakteryzuje je relatywnie niewielka masa i związane z tym niewielkie ryzyko wypadnięcia naturalnego włoska.

Od strony technicznej metoda ta polega na doklejeniu sztucznych włosków przy powierzchni skóry (tak jak w 1:1) i przy ich podstawie. W ten sposób uzyskuje się efekt podwójnego pogrubienia.

Przedłużanie rzęs 3:1

Ekstremalna forma zabiegu, dzięki której rzęsy nie tylko stają się dłuższe, ale też znacznie gęstsze od swych naturalnych odpowiedników. Metoda ta polega na doklejeniu 3 włosków z futra norki do jednego włoska naturalnego. Poleca się ją kobietom, których rzęsy są bardzo rzadkie i wymagające sztucznego zagęszczenia.

Metoda Blink and Go

Nowoczesny sposób przedłużania rzęs. Nie dość, ze zabieg ten jest bardzo szybki (trwa zaledwie około godziny), to jeszcze dostępny jest w stosunkowo niskiej cenie (do 200 złotych). Metoda ta polega na doklejeniu do pojedynczych rzęs naturalnych (nie do każdej!), specjalnych rzęs poliestrowo – jedwabnych. Dzięki temu uzyskuje się w pełni naturalny efekt nie do końca symetrycznych rzęs.

Istotną cechą tego zabiegu jest zastosowanie kleju, który schnie stosunkowo wolno. Po zastosowaniu tej metody efekt przedłużonych rzęs utrzymuje się przez około 2 tygodnie.

Inne metody przedłużania rzęs

Rzęsy mogą być przedłużane również na wiele innych, często autorskich sposobów. Ich pomysłodawcami są najczęściej innowacyjne salony kosmetyczne, które – w zależności od potrzeb – modyfikują wszystkie opisywane powyżej metody. Zmiany w metodologii przedłużania rzęs mogą dotyczyć ich długości, grubości a nawet koloru. W efekcie powstają m.in. rzęsy w bardzo modnym ostatnio efekcie ombre.

Niektóre salony kosmetyczne wprowadzają do swojej oferty możliwość doklejenia nawet sześciu rzęs do pojedynczego włoska. Oczywiście wykorzystywanym w tej roli materiałem pozostaje futro z norek.

Domowe metody

Alternatywą dla przedłużania rzęs w gabinecie kosmetycznym jest „wyhodowanie” własnych długich i gęstych rzęs. Poza profesjonalnymi odżywkami, których koszt często jest dość wysoki, można skorzystać z domowych i niedrogich metod.

Stosowanie olejku rycynowego czy wazeliny może istotnie wpłynąć na kondycję rzęs – https://kowalezdrowia.pl/jak-wzmocnic-rzesy-domowe-sposoby. Oczywiście podczas korzystania z domowych metod, podobnie jak w przypadku sztucznych rzęs należy pamietać o odpowiedniej pielęgnacji.

Klej to podstawa, czyli pielęgnowanie rzęs od kuchni

Zabieg przedłużania rzęs polega najczęściej na ich doklejeniu, co wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich środków chemicznych. Jak na kleje przystało, szybkość ich wiązania zależy od wielu kwestii, w tym od warunków środowiskowych, upływu czasu rodzaju zastosowanej stylizacji itd.

Warto wiedzieć, że czas wiązania klejów wykorzystywanych do przedłużania rzęs jest dość długi i wynosi maksymalnie 48 godzin. Oznacza to, że nasze „nowe” rzęsy powinny być w tym okresie specjalnie chronione. Dzięki temu zachowają one swój piękny wygląd na długi czas.

Pierwsze 48 godzin – o czym warto pamiętać?

Po zakończeniu zabiegu przedłużania rzęs, stylistka powinna omówić ze swoją Klientką wszystkie kwestie związane z pielęgnacją rzęs. Najczęściej dotyczą one unikania określonych czynności, których wykonywanie mogłoby doprowadzić do zmniejszenia przyczepności kleju. Dlatego w czasie 48 godzin od doklejenia rzęs należy unikać:

  • pocierania i przeczesywania rzęs a także ich dotykania,
  • gorących kąpieli, dużej ilości pary wodnej (np. w saunie) i ogólnie działania wysokiej temperatury,
  • stosowania kosmetyków do oczu; jeśli już zachodzi potrzeba ich użycia, kosmetyk należy nakładać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności,
  • wszelkich zabiegów kosmetycznych na twarz, chyba że są one ukierunkowane na obszary oddalone od oczu (usta, policzki, okolice szyi itd.),
  • spania na boku, które mogłoby mechanicznie uszkodzić rzęsy; zaleca się również, by spać na plecach,

Co potem? ABC zabiegów pielęgnacyjnych

Po upływie 48 godzin od momentu nałożenia sztucznych rzęs, należy podjąć określone czynności pielęgnacyjne. Na co zatem warto zwracać uwagę, by efekt naszej nowej stylizacji utrzymywał się możliwie jak najdłużej?

  1. Nie zaleca się stosowania tłustych kosmetyków w okolicach oczu. Ich skład może doprowadzić do zwiększonego obciążenia naturalnych włosków, wypadania tych sztucznych i osłabienia wiązań kleju.
  2. Warto postawić na kosmetyki oparte na bazie wody. Można je stosować (w ostrożny sposób) zarówno w trakcie nakładania makijażu, jak i podczas jego usuwania z powierzchni twarzy. Należy przy tym pamiętać, by nie pocierać czymkolwiek o powierzchnię rzęs.
  3. W trakcie usuwania wcześniej nałożonego makijażu, nie należy stosować waty, wacików ani jakichkolwiek innych materiałów, które składają się z dowolnej postaci włókiem. Mogą one bowiem pozostać na powierzchni sztucznych rzęs lub też doprowadzić do ich wyrwania.
  4. Sztuczne rzęsy nie mogą być narażane na duże skoki temperatur. Osoba, która je nosi, powinna też unikać dużej ilości wilgoci (np. w trakcie przebywania w saunie). Zaleca się też, by nie korzystać z długotrwałych kąpieli, ponieważ wilgoć może osłabić wiązania pomiędzy klejonymi strukturami.
  5. Podczas makijażu okolic oczu nie wolno stosować produktów wodoodpornych (np. tuszów do rzęs). Zaleca się też, by wszelkie czynności w ramach codziennego makijażu, wykonywać za pomocą sprawdzonych środków ukierunkowanych na sztucznie przedłużane rzęsy.
  6. Zalotki nie są dobrym pomysłem dla kobiet noszących przedłużone rzęsy. Może ona doprowadzić do ich uszkodzenia a nawet całkowitego zniszczenia!
  7. Nie wolno zapominać o higienie okolic oczu i rzęs. Na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych produktów, które są przeznaczone do takich zadań.
  8. Na wydłużone rzęsy warto nakładać specjalistyczne utrwalacze. Dzięki temu zachowają one swój charakterystyczny, piękny wygląd o wiele dłużej!
  9. Sztuczne rzęsy można przeczesywać, ale tylko suchą i przeznaczoną do tego celu szczoteczką. Czynność tą należy jednak wykonywać tylko wtedy, gdy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba.

Podsumowanie

Przedłużenie rzęs, wykorzystywane w tym celu metody i umiejętności stylistki to jedno, a ich pielęgnacja – to drugie. Dzięki odpowiednim czynnościom pielęgnacyjnym można wydłużyć trwałość sztucznych rzęs nawet o kilka dni!