Probiotyki, prebiotyki oraz synbiotyki – pomoc w wyborze właściwego preparatu

Chęć utrzymania skóry i włosów w dobrej kondycji to jeden z najważniejszych powodów, dla których sięgamy po suplementy. Wybór pomiędzy preparatami probiotycznymi, prebiotycznymi oraz synbiotycznymi może wydawać się trudny, dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik związany z tym tematem. Dowiesz się jaki typ suplementów warto wybrać, by poprawić kondycję swojej skóry i włosów oraz zachować ją przez długi czas.

Suplementy w trosce o naturalny mikrobiom 

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale skórę i włosy człowieka zamieszkują miliony rozmaitych drobnoustrojów – takich jak bakterie, drożdże i grzyby – które codziennie wspierają naszą odporność, chroniąc przed dostępem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest to niewidzialna tarcza ochronna, która zatrzymuje szkodliwe mikroorganizmy oraz alergeny. W skrócie nazywamy ją mikrobiomem. 

Zaburzony mikrobiom może prowadzić do powstawania takich dolegliwości jak trądzik, atopowe stany zapalne skóry, zaburzenia w odczynach tkanki skórnej. Ponadto może spowodować nadmierne wysuszanie skóry i włosów oraz wywołać nadwrażliwość na wpływ czynników zewnętrznych. 

Kosmetyki z probiotykami – dla włosów i skóry 

Kosmetyki probiotyczne zawierają szczepy bakterii, które będą stymulować odbudowę płaszcza ochronnego dookoła skóry i włosów. Pomogą zachować równowagę w obrębie flory bakteryjnej przez cały dzień i noc. Będą też wspomagać zachowanie odpowiedniego odczynu pH oraz aktywizować mikrobiom do walki z patogennymi drobnoustrojami.

Suplementy na włosy i skórę zawierające probiotyki mogą pomóc w terapii różnego typu chorób i niedoskonałości. Oprócz wymienionych wyżej trądziku i stanów zapalnych, są to krosty, wypryski oraz nadmierne wysuszenie i rogowacenie naskórka. Suplementacja probiotyków pomoże poprawić sprężystość włosów oraz wygładzić ich powierzchnię. 

Kosmetyki z prebiotykami – i ich wpływ na Twój wygląd 

Do zachowania bariery ochronnej w dobrym stanie należy stosować prebiotyki, czyli suplementy dostarczające pokarmu dla mikrobiomu. Są to małe cząstki jadalnych roślin, najczęściej szparagów, cykorii, fasoli i karczochów, uzupełnionych o laktozę. Dzięki uzupełnieniu zapotrzebowania flory bakteryjnej, będą aktywizować ją do bardziej wytężonej pracy oraz wspomagać zachowanie równowagi chemicznej. Skóra i włosy będą lepiej funkcjonować, zachowując właściwy poziom nawilżenia oraz sprężystość. 

Synbiotyki w trosce o skórę i włosy 

Synbiotyki to najbardziej zaawansowane kosmetyki, łączące w sobie działanie probiotyków i prebiotyków. Dzięki temu w jednym kosmetyku znajduje się kompleksowa mieszanka dedykowana do walki o jakość włosów i skóry. Probiotyki będą pobudzać florę bakteryjną pokrywającą organizm człowieka, a prebiotyki będą podłożem do dalszego wzrostu i rozwoju naszego cennego mikrobiomu.

W działaniu synbiotyków ważna jest ich zdolność do produkowania kolejnych substancji, nazywanych postbiotykami. Również one będą pozytywnie wpływać na stan skóry i włosów. W najnowszych badaniach okazuje się, że to właśnie postbiotyki mają wpływ na pozytywny rozwój flory bakteryjnej. Najpopularniejszym typem postbiotyka jest kwas masłowy, który wykazuje działanie odmładzające, przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz antynowotworowe.