Prezent na Dzień Dziecka? Zabierz je w podróż i podążaj jego zainteresowaniami

1 czerwca to dzień, na który wszystkie dzieci czekają z utęsknieniem, zastanawiając się, jaką niespodzianką zaskoczą je tym razem rodzice. Radość z typowych prezentów materialnych często trwa jednak krótko, jest ulotna. Alternatywą, która pobudza wyobraźnię i ciekawość, otwiera dziecko na świat oraz wyzwala w nim wrażliwość, może być podarowanie dziecku w prezencie wspólnego czasu spędzonego w podróży. Przedstawiamy kilka propozycji na wyprawy, podczas których świetna, spajająca rodzinne więzi zabawa, jest gwarantowana.

Wspólny wyjazd z dziećmi to doskonała okazja, aby pokazać im, w jaki sposób można czerpać z życia “garściami”. Jeśli zadbamy, aby wspólnie spędzony czas w trakcie wyjazdu był jakościowy i pozbawiony “rozpraszaczy”, taka forma prezentu może przyczynić się do rozwoju bardzo cennych i przydatnych w życiu cech, jak np. cierpliwości czy otwartości na kontakty z innymi. Gdzie warto się wybrać, aby przedłużyć dzieciom Dzień Dziecka o kilka dni i pozostawić w nich cenne wspomnienia na lata?

Tam, gdzie mieszkają muminki

„Nie traćcie chwil, wyostrzcie słuch, bo przy muminkach zleci czas. Zapomni troski każde z was, bo to muminki, wasze muminki…” – tę piosenkę z pewnością pamięta zdecydowana większość rodziców, którzy właśnie zastanawiają się nad prezentem dla swoich pociech. O tym, czy jej słowa są zgodne z prawdą, można przekonać się, wybierając się do prawdziwej Doliny Muminków, która zlokalizowana jest w Moomin World w Finlandii. To park tematyczny, którego motywem przewodnim są bohaterowie bajki znanej fińskiej autorki, Tove Jansson. Podczas wycieczki zobaczyć można m.in. słynny, pięciopiętrowy Dom Muminków oraz spotkać np. Włóczykija, który w swoim obozie opowiada piękne historie, przygrywając na gitarze przy ognisku. 

– Przy okazji wycieczki do Doliny Muminków warto zwiedzić zlokalizowaną w jej sąsiedztwie pierwszą stolicę Finlandii – Turku. To najbardziej tradycyjne, średniowieczne miasto tego kraju, w którym oprócz urokliwych zabytków można podziwiać architekturę w stylu Art Nouveau i nowoczesne strzeliste wieżowce. Centralnym punktem miasta jest rzeka Aurajoki, na której znajduje się mnóstwo zabytkowych łodzi, z których niektóre zostały przekształcone w restauracje i hotele. Warto wybrać się również w rejs po fascynujących, zielonych wyspach archipelagu Turku, które tworzą niezwykły krajobraz i pozwalają na chwile relaksu dla całej rodziny – mówi Joanna Cedrych, specjalistka ds. produktu i obsługi klienta w Getaway, platformie pełniącej funkcję inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

Dla fanów klocków Lego

Dzieci, które całymi dniami budują miasta albo składają figurki swoich ulubionych bajkowych bohaterów z klocków Lego, zapewne ucieszyłyby się z prezentu w formie wyjazdu do Legolandu, zlokalizowanego w duńskim Billund. To najstarszy, sygnowany logo Lego park na świecie – powstał w 1968 roku. Aktualnie co roku odwiedzają go prawie dwa miliony gości. Z tego przepełnionego atrakcjami parku z pewnością przywieźć można mnóstwo wspomnień, uśmiechu i inspiracji do dalszych kreatywnych zabaw z tymi klockami. 

– Billund rozsławił Ole Kirk Christiansen – lokalny cieśla, który w latach 30-tych ubiegłego wieku rozpoczął produkcję najsłynniejszych zabawek na świecie – klocków Lego. Ich nazwa wzięła się od duńskiego „Leg godt” – „Baw się dobrze”. Klocki już w latach 60-tych były na tyle popularne, że ich fabrykę odwiedzało ponad 20 tysięcy turystów rocznie. Tak ogromna liczba gości zainspirowała syna twórcy Lego – Godtfreda Kirka Christiansena – do zapoczątkowania projektu 'Legoland’, w którym klocki miały być udostępnione ich ciekawskim fanom w parku pod gołym niebem – mówi Joanna Cedrych. 

Więcej na temat historii Legolandu można dowiedzieć się, odwiedzając zlokalizowany w pobliżu parku Dom Lego i zwiedzając interaktywną wystawę. Dodatkowo w darmowej strefie tej atrakcji dzieci mogą bawić się na ogromnym, rozłożonym na 9 tarasach placu zabaw. 

– Po dniu pełnym atrakcji warto zadbać o komfortowe miejsce do wypoczynku – w Billund można zatrzymać się w oficjalnym hotelu Legolandu, który dysponuje bajkowymi pokojami lub zdecydować się na bardziej budżetową opcję w prywatnych apartamentach lub innych hotelach w okolicy – doradza specjalistka. 

Londyn dla Potteromaniaków

Najlepszym prezentem dla małych Potteromaniaków, którzy marzą o tym, by mieć zaklęcia “w małym palcu”, a na miotle latać niczym mistrzowie Quidditcha, z pewnością będzie wyprawa do podlondyńskiego Harry Potter World Warner Bros Studio. To wyjątkowo magiczne miejsce, w którym zobaczyć można m.in. Wielką Salę, w której odbywały się najważniejsze wydarzenia (takie jak Ceremonia Przydziału), schowek pod schodami, w którym mieszkał Harry u swojego paskudnego wujostwa, Zakazany Las, Hogwart Express czy Bank Gringotta. Na zwiedzających czekają również zakulisowe ciekawostki o powstawaniu filmu, a także różnego rodzaju rekwizyty i stroje, w które ubrani byli aktorzy grający role m.in. Dumbledore’a czy Hagrida.

– W Londynie i okolicach nie brakuje atrakcji związanych z Harrym Potterem. Zdecydowanie warto zabrać dzieci na słynny, londyński dworzec King’s Cross, z którego odjeżdżał Hogwart Express i zrobić im zdjęcie z peronu 9 i ¾. Najmłodsi na pewno ucieszą się również z wizyty w sklepie z gadżetami nawiązującymi do filmu, gdzie zakupić można np. magiczną różdżkę. W samym centrum Londynu natknąć się można na pomnik Harry’ego na miotle oraz wystawę ze zdjęciami z planu filmowego. Rodzice skosztować mogą również przysmaków, np. kremowego piwa, które popijali bohaterowie książki J.K. Rowling – dodaje Joanna Cedrych.

Podążanie śladami pasji i zainteresowań dziecka to zdecydowanie jeden z najbardziej wartościowych prezentów, jakie możemy mu podarować. Jeśli dodamy do tego wspólne, realne doświadczanie świata znanego dziecku na co dzień tylko z zabaw, z pewnością taki prezent pozostanie w jego pamięci na wiele lat. 

O Getaway                        

Getaway to platforma, która pełni funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”. Dzięki dostępowi do preferencyjnych stawek oferowanych przez bazę hotelową i usługową na całym świecie oraz integracji wielu rozwiązań w jednym, narzędzie oszczędza klientowi zarówno czas, jak i pieniądze, dostarczając klientom najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Uzupełnieniem usługi planowania podróży jest pełna opieka 24/7 oraz organizacja wszelkich formalności, takich jak odprawy online, gromadzenie potwierdzeń i udostępnienie klientowi interaktywnego przewodnika na wyjazd. Misją twórców Getaway jest rozwój platformy w kierunku kompleksowego, zaawansowanego technologicznie narzędzia do komponowania dowolnych podróży i ich obsługi w czasie rzeczywistym, co może przyczynić się do rewolucji w nowoczesnym podróżowaniu. Spółka powstała w 2018 roku i od tego czasu intensywnie się rozwija – w 2021 roku zrealizowała rundę inwestycyjną “pre-seed”, dzięki której pozyskała finansowanie na poziomie 1,5 mln złotych od funduszu Aban Fund oraz dwóch aniołów biznesu – Łukasza Halucha i Krzysztofa Domagały. Jesienią 2023 r. Getaway planuje przeprowadzenie kolejnej rundy, której celem jest m.in. osiągnięcie pełnej skalowalności w Polsce, a docelowo również na rynkach zagranicznych, poprzez technologiczny rozwój produktu. Marka Getaway jest tworzona przez zespół zaangażowanych ekspertów z pasją do podróżowania i nowoczesnych technologii. Założycielem i CEO marki jest Grzegorz Mikielewicz, posiadający szerokie doświadczenie w podróżach na własną rękę, które zdobywał pełniąc przez kilkanaście lat funkcję ambasadora największych na świecie marek z segmentu operatorów pokera online (w tym 7 lat jako członek PokerStars Team Online Pro).Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.getaway.pl