Premiera animacji „Quo Vadis” już 25 października!

25 października 2024 roku do kin w całej Polsce trafi nowa, animowana wersja kultowej powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. To pierwsza w historii kinematografii adaptacja tego dzieła w formule animacji, a siódma ogółem, która łączy wierność literackiemu pierwowzorowi z nowoczesną technologią animacyjną, inspirowaną grami komputerowymi. W filmie usłyszymy głosy znanych polskich aktorów, w tym Michała Koterskiego, który wciela się w postać cesarza Nerona.

O filmie

Akcja filmu rozgrywa się w Rzymie w roku 63 n.e., za panowania cesarza Nerona. Opowiada historię rzymskiego żołnierza Winicjusza, który zakochuje się w Ligii, chrześcijance. W próbę zdobycia jej serca wplątują się jego wuj Petroniusz oraz cesarz Neron, a fabuła prowadzi do wielkiego pożaru Rzymu, za który niesłusznie zostają oskarżeni chrześcijanie. Film, mimo że wierny powieści Sienkiewicza, został odpowiednio złagodzony, aby mogły go oglądać dzieci już od 10. roku życia.

Ta międzynarodowa produkcja powstała w 120. rocznicę przyznania Sienkiewiczowi Nagrody Nobla i łączy wysiłki twórców z Polski, Indii, Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy. W polskiej wersji językowej wystąpili m.in. Małgorzata Kożuchowska (Eunice), Michał Milowicz (Petroniusz), Michał Koterski (Neron) i Jarosław Boberek (Chilon).

Twórcy o projekcie

Jeśli potrafisz o tym marzyć, potrafisz to zrobić – Anira Wojan, pomysłodawczyni, reżyser i scenarzysta projektu cytuje Walta Disneya, aby wyjaśnić jak całkowicie bez finansowania ze strony instytucji publicznych (film powstał jedynie z pieniędzy prywatnych inwestorów), udało się wyprodukować kultowy film, siódmą adaptację jednego z najsłynniejszych motywów miłosnych w historii światowego kina.

Produkcja była także wyzwaniem logistycznym i artystycznym, które udało się zrealizować dzięki współpracy z indyjskim studiem animacji Ssoftoons. Roy Sukankan, współreżyser projektu, przyznaje, że choć znał powieść Sienkiewicza, to filmowa wersja wzniosła historię na wyższy poziom, wzmacniając więzi między kulturami Indii i Polski.

Przeczytaj też:  Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając płyn do płukania tkanin?

Kiedy pytają mnie, jak to możliwe, że wyprodukowaliśmy QUO VADIS, wspaniały epicki film w ciągu dwunastu miesięcy, mówię, że trzeba dodać dwadzieścia lat doświadczenia i dziesięć lat refleksji nad tym, jak zbudować tę branżę na nowo. Naszą konkurencją nie jest już Pixar, ale AI. Przepływ pracy zmienia zasady gry. Najlepsze talenty mogą pojawić się 10 tysięcy mil od miejsca, w którym pracujesz. I co z tego? Zadzwoń do nich. Stworzyliśmy unikalny system pracy w międzynarodowym zespole ludzi, dzięki czemu możemy pracować praktycznie na okrągło. To jest nasze know-how i podstawa naszego sukcesu. – zaznacza Oliwia Kossakowska, dyrektor artystyczna.

Michał Koterski jako Neron

Michał Koterski, wcielając się w rolę Nerona, mówi o wielkim wyzwaniu, jakie niesie ze sobą interpretacja tej złożonej postaci. Aktor podkreśla, że praca nad tą rolą była nie tylko wyzwaniem, ale i spełnieniem artystycznych marzeń. Jego interpretacja Nerona pełna jest emocji i dramatyzmu, co z pewnością przyciągnie uwagę widzów.

Animowana wersja „Quo Vadis” to nie tylko nowoczesna adaptacja klasyki, ale także film o wartości edukacyjnej, objęty patronatem Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To doskonała okazja, aby wprowadzić młodsze pokolenie w świat literatury Sienkiewicza, łącząc tradycję z nowoczesnością.