
Żylaki kończyn dolnych to fioletowo-sine, pogrubiałe i poskręcane żyły, które prześwitują przez skórę nóg. Jest to schorzenie na tyle powszechne, że każdy z nas widział je przynajmniej raz w życiu. Żylaki świadczą o postępującej niewydolności naczyń żylnych, dlatego istotne jest reagowanie na ich pierwsze objawy.
Żylaki kończyn dolnych – kto może je mieć?
Świadomość tego, że możesz być w grupie ryzyka występowania żylaków, pomaga we wzbudzeniu szczególnej czujności w poszukiwaniu ich pierwszych oznak.
Jakie są czynniki ryzyka choroby żylakowej?
- Predyspozycje rodzinne – jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie zmagają się z żylakami nóg, to bardzo prawdopodobne, że ten problem nie ominie również Ciebie.
- Wiek – żylaki częściej dotyczą osób starszych.
- Płeć żeńska – najprawdopodobniej ma związek z wpływem kobiecych hormonów.
- Ciąża – ten stan zwiększa objętość krwi w organizmie, co stanowi obciążenie dla żył kończyn dolnych.
- Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej – zwiększa się grawitacyjne napieranie krwi na naczynia żył.
- Uszkodzenie żył w przeszłości – przebyte urazy lub operacje.
- Nadwaga i otyłość – nieprawidłowo wysoka masa ciała to dodatkowe obciążenie dla kończyn dolnych.
- Palenie papierosów – zawarte w nich substancje pogarszają zdolności regeneracyjne organizmu. [1]
Pierwsze objawy żylaków
Zanim na nogach wystąpią żylakowato zmienione naczynia, zwykle pojawiają się stany ostrzegające o postępowaniu uszkodzenia żył. Oto 3 objawy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:
- pajączki naczyniowe – drobne naczynka, które prześwitują tuż pod powierzchnią skóry. Tworzą gęstą sieć, co przypomina pajęczynę. Są czerwono-fioletowe i początkowo bledną pod uciskiem, ale z czasem ulegają utrwaleniu,
- obrzęk nóg – opuchlizna związana z niewydolnością żył pojawia się zwykle po całym dniu aktywności. Lokalizuje się najpierw w okolicy stóp i kostek, ale wraz z postępem uszkodzenia naczyń przechodzi wyżej na podudzia,
- bóle nóg i uczucie ciężkości nóg – niewydolność żylna doprowadza do pogorszonego ukrwienia mięśni nóg i ich szybszej męczliwości. Nogi są ociężałe, sprawiają dyskomfort, a czasem dolegliwości są tak silne, że przypominają ból.
Reaguj na pierwsze objawy żylaków!
Jeśli w naczyniach żylnych zaczęło już dochodzić do destrukcji ścian i osłabienia zastawek, to niestety tego procesu nie da się już odwrócić. Można natomiast powziąć działania, które ten proces spowolnią lub nawet zatrzymają.
Najważniejsze jest wprowadzenie zmian korzystnych dla zdrowia nóg. Codzienne nawyki warto wprowadzać już przy pojawieniu się pierwszych objawów niewydolności żylnej, a jeśli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka żylaków, to na długo przed nimi. Postaw na:
- zdrową i dobrze zbilansowaną dietę oraz dobre nawodnienie – zalecana jest dieta śródziemnomorska,
- codzienną aktywność fizyczną – zwłaszcza jeśli masz siedzącą lub stojącą pracę,
- rezygnację z używek,
- wygodne obuwie na płaskim obcasie,
- luźne spodnie i skarpety.
Na opuchnięte nogi i uczucie ciężkości nóg możesz sięgnąć po miejscowe preparaty znoszące te objawy. Dobrze sprawdzi się żel z heparyną, który działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Przeciwbólowo można stosować miejscowe preparaty z diklofenakiem. [2]
Zachodni styl życia sprawia, że zapewne coraz więcej osób będzie zmagało się z pogorszeniem krążenia żylnego w nogach. Gdy zauważysz u siebie pierwsze oznaki żylaków, zgłoś się na konsultację do lekarza rodzinnego, który wdroży odpowiednie postępowanie.
Bibliografia
[1] J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.
[2] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.