Ponad ¼ Polaków angażuje się w wolontariat. Fundacja Dr Clown rekrutuje wolontariuszy w całej Polsce

Chociaż Polacy częściej preferują indywidualną pomoc znajomym i sąsiadom, zamiast zorganizowanego wolontariatu, dla wielu z nich zaangażowanie społeczne jest okazją do nawiązania nowych, bliskich relacji. Według badań, aż 70% wolontariuszy Fundacji Dr Clown działa, ponieważ wierzą, że ich pomoc ma realny sens.

Blisko 30% Polaków bierze udział w działaniach wolontariackich – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Większość z nich, czyli 26,5%, skupia się na pomocy indywidualnej. Wśród wolontariuszy dominują osoby w wieku 35-54 lat, natomiast liczba wolontariuszy w przedziale wiekowym 18-24 lata spadła w ostatnich latach o 18,2 punkty procentowe.

Wolontariat – okazja do nowych relacji

Według badań przeprowadzonych wśród wolontariuszy Fundacji Dr Clown, organizacji, która od 25 lat prowadzi terapię śmiechem, 70% z nich angażuje się, bo czują, że ich praca przynosi wymierne efekty. Motywacją jest potrzeba niesienia pomocy, a także chęć poznania nowych ludzi – niemal ⅓ wolontariuszy nawiązuje w ten sposób nowe przyjaźnie.

Polscy wolontariusze najczęściej pomagają przy codziennych obowiązkach, takich jak robienie zakupów, sprzątanie czy wykupowanie leków. Wsparcie obejmuje także rozmowę oraz pomoc w organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Nie da się przecenić znaczenia empatycznej rozmowy czy po prostu obecności, szczególnie w przypadku osób chorych, przebywających w szpitalach, które znajdują się w stanie silnego stresu i, bardzo często, lęku. I nie chodzi tylko o obecność bliskich, którzy, również zestresowani i zdenerwowani, nie zawsze są w stanie udzielić niezbędnego wsparcia, którego sami też potrzebują – mówi Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown, od 25 lat wyznaczającej standardy terapii śmiechem.Nasi wolontariusze wykorzystują dobroczynne właściwości uśmiechu, by odwrócić uwagę chorych od szpitalnej rzeczywistości, ale też wspierają ich rozmową i bliskością. Niezwykle ważne jest jednak, by były to osoby dojrzałe emocjonalnie i potrafiące poradzić sobie w trudnych i przykrych sytuacjach, w czym pomagają odpowiednie szkolenia.

Jeden z największych zespołów wolontariuszy w Polsce

Fundacja Dr Clown może poszczycić się jednym z największych zespołów wolontariuszy w kraju – blisko 500 osób, które docierają z terapią śmiechem do dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami w 150 placówkach w ponad 80 miastach. Co roku fundacja wspiera około 41 tysięcy beneficjentów. Zebrane środki przeznaczane są na szkolenia wolontariuszy, ich wyposażenie oraz organizację akcji charytatywnych.

Obecnie Fundacja Dr Clown prowadzi rekrutację wolontariuszy w całej Polsce. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne oraz zaświadczenie o niekaralności. Ważne jest także zaangażowanie i gotowość do regularnych wizyt u podopiecznych.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Fundacja Dr Clown.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz