Urlop macierzyński wcale nie musi być czasem straconym pod względem zarobków. Jeśli tylko wystarczy Ci czasu i sił, możesz połączyć opiekę nad dzieckiem z prowadzeniem własnego biznesu. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku branża e-commerce, gwarantująca elastyczne godziny pracy i pozwalająca na automatyzację kluczowych obowiązków. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie, jakie masz do dyspozycji. W naszym artykule przedstawimy Ci 10 najciekawszych pomysłów na biznes dla mam!
Jaki powinien być pomysł na biznes dla mam?
Rodzicielstwo wiąże się z wieloma obowiązkami i ograniczeniami, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania własnego biznesu. Musisz mieć świadomość, że — niezależnie od wieku Twojej pociechy — nie będziesz w stanie pracować codziennie o stałych godzinach. To samo dotyczy zresztą miejsca wykonywania działalności. Im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebna jest Twoja obecność w domu.
Zastanawiając się nad prowadzeniem własnego biznesu, powinnaś więc brać pod uwagę wyłącznie aktywności gwarantujące Ci swobodę w zakresie czasu i miejsca pracy. Największą niezależność i komfort zyskasz, decydując się na taką działalność, którą możesz zarządzać sprzed ekranu komputera. Nie zapominaj przy tym jednak o opłacalności swojego pomysłu.
Zanim podejmiesz decyzję o wejściu na rynek, upewnij się, że Twój biznes ma szansę powodzenia. Wykorzystaj w tym celu wskaźniki popularności poszczególnych produktów lub usług. Posłużą Ci do tego nawet darmowe narzędzia, takie jak Google Trends. Każdy pomysł na własną działalność powinien wiązać się z przeprowadzeniem analizy otoczenia rynkowego oraz wybranej grupy docelowej.
10 gotowych pomysłów na biznes dla mam
Jeśli nie chcesz poruszać się po omacku, mamy dla Ciebie listę 10 gotowych inspiracji. To sprawdzone rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością w sieci, a zarazem doskonale nadają się dla osób łączących działalność zarobkową z macierzyństwem. Oto najciekawsze pomysły na biznes dla mam:
1. Sprzedaż rękodzieła
Handel rękodziełem w sieci to jeden z ciekawszych pomysłów na własny sklep internetowy. Decydując się na asortyment tego typu, redukujesz koszty pozyskania towaru, ponieważ wytwarzasz go własnoręcznie. Kolejną zaletę tego rozwiązania stanowi konkurencyjność. Nikt na rynku nie zaoferuje bowiem klientom tych samych produktów co Ty. Jeżeli możesz pochwalić się talentem manualnym, nie wahaj się więc otworzyć sklepu z rękodziełem. Posłuży Ci on do prowadzenia sprzedaży ręcznie robionej biżuterii, dekoracji, kosmetyków czy odzieży.
2. Sklep internetowy z ubraniami
Odzież stanowi najpopularniejszą kategorię w Internecie. Największa część konsumentów w sieci każdego roku zamawia właśnie ubrania. Otwarcie własnego sklepu z takim asortymentem nie wymaga od Ciebie ani dużego kapitału na start, ani specjalistycznych umiejętności. Wystarczy, że zrobisz użytek z inteligentnego oprogramowania sklepowego, które zapewni Ci dostęp do kreatora witryny oraz wszystkich niezbędnych integracji. Te ostatnie pozwolą Ci połączyć sklep z wybranymi hurtowniami, dzięki czemu automatycznie wprowadzisz swoje produkty na stronę.
3. Handel kosmetykami
Coraz więcej osób decyduje się też na zamawianie w sieci artykułów higienicznych i kosmetyków. Szczególnie dużą popularnością cieszą się na przykład produkty ekologiczne i wegańskie. Jeśli ta branża nie jest Ci obca, możesz otworzyć własny e-commerce z takim asortymentem. W tym celu uruchom sklep i połącz go z hurtownią tradycyjną bądź dropshippingową. Ta ostatnia wyręczy Cię między innymi w magazynowaniu, pakowaniu i wysyłce towarów. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który będziesz mogła poświęcić dziecku.
4. E-commerce z zabawkami
Wychowywanie malucha z pewnością uczyni z Ciebie ekspertkę w zakresie zabawek i artykułów dziecięcych. Nie zmarnuj tej wiedzy! Wykorzystaj ją do otwarcia własnego sklepu z asortymentem tego typu. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem może okazać się sprzedaż produktów ręcznie robionych i edukacyjnych. Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na dodatkowe walory zabawek, chcąc zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy rozwój. Ale o tym przekonywać Cię raczej nie trzeba…
5. Sprzedaż plików cyfrowych
Z perspektywy osoby, która ceni sobie elastyczność, handel materiałami cyfrowymi może okazać się najlepszym pomysłem na biznes. Takie produkty pozwalają bowiem uniknąć obowiązków związanych z magazynowaniem, pakowaniem i transportem. W naturalny sposób oszczędzasz więc czas i energię. Sprzedaż plików cyfrowych można niemal całkowicie zautomatyzować, dzięki czemu produkty będą wysyłane do klientów natychmiast po zamówieniu. Wystarczy Ci do tego dobre oprogramowanie sklepowe.
6. E-sklep ze zdrową żywnością
Interesującym trendem jest w ostatnich czasach zdrowe żywienie. Świadomość konsumentów cały czas rośnie, toteż chętnie kupują oni produkty wchodzące w skład różnych określonych diet — wegańskiej, wegetariańskiej czy wolumetrycznej. Popularnością cieszą się też certyfikowane produkty ekologiczne. Pamiętaj, że sprzedaż żywności to nie wszystko, co możesz zaoferować swoim klientom. Działalność warto wzbogacić o profesjonalne porady dietetyczne, publikowane na przykład w ramach bloga. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat, to jeszcze nic straconego. Zawsze możesz zatrudnić copywritera z odpowiednim zapleczem.
7. Copywriting
A skoro wspomnieliśmy już o copywritingu, warto zauważyć, że jest to doskonały pomysł na biznes dla mam. Nie wymaga wychodzenia z domu i pozostawia absolutną swobodę w zakresie czasu pracy. To działalność, do której potrzebujesz jedynie umiejętności szybkiego pisania i pozyskiwania informacji. Zleceń możesz szukać w mediach społecznościowych i w specjalnych serwisach przeznaczonych dla freelancerów.
8. Grafika komputerowa
Podobnym do copywritingu typem działalności jest grafika komputerowa. Różnica polega na tym, że zajęcie to wymaga od Ciebie nieco innego zestawu umiejętności. Przyda Ci się mianowicie znajomość paru popularnych programów multimedialnych, a także trudny do zdefiniowania zmysł artystyczny. Aby przyciągnąć uwagę klientów, utwórz portfolio, w którym pochwalisz się zrealizowanymi projektami. Jeżeli na grafice komputerowej zaczniesz zarabiać więcej niż połowa pensji minimalnej brutto, pamiętaj o zarejestrowaniu działalności gospodarczej!
9. Obsługa social media
Prowadzenie firmowych profili w mediach społecznościowych to działalność, której możesz nauczyć się samodzielnie. Cechuje się stosunkowo elastycznym charakterem, toteż z łatwością pogodzisz ją z macierzyństwem. Obsługa social media wymaga regularnego tworzenia harmonogramów publikacji, pisania postów i przygotowywania grafik. Obejmuje także moderowanie wiadomości i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami.
10. Afiliacja i influencer marketing
Ruch w Internecie może być źródłem ogromnych zarobków. Warto więc zastanowić się nad prowadzeniem własnego bloga, kanału w YouTube czy działalności streamingowej. Wybór powinien zależeć od tego, w jakich dziedzinach czujesz się dobrze i czym chcesz dzielić się ze swoimi odbiorcami. Jeśli uda Ci się założyć stronę lub profil, które zyskają uznanie internautów, będziesz mogła zmonetyzować ich zainteresowanie. Posłużą Ci do tego na przykład linki afiliacyjne lub współpraca z markami poszukującymi dla siebie ambasadorów w sieci.
Pomysły na biznes dla mam — podsumowanie
Powyżej zaprezentowaliśmy tylko 10 pomysłów na biznes dla mam. Nie warto jednak ograniczać się do naszej listy. Dzięki rozwojowi Internetu możesz świadczyć różnorodne usługi, nie wychodząc nawet z domu. W pierwszej kolejności odpowiedz więc sobie na pytanie, czym się interesujesz i co lubisz robić. Później spróbuj połączyć to z potrzebami konsumentów oraz rynkowymi trendami. W ten sposób dowiesz się, jaki biznes warto otworzyć.
Pamiętaj też, aby stawiać na aktywności, które pozostawią Ci wystarczająco dużo czasu i swobody na opiekę nad dzieckiem. Przecież ostatnie, czego potrzebujesz, to dodatkowy stres i uciążliwe obowiązki. Na szczęście rynek pełen jest nowoczesnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają założenie i prowadzenie własnej działalności.