Polacy najczęściej emigrują do Niemiec w celach zarobkowych

Australia stała się najpopularniejszym na świecie kierunkiem emigracji zarobkowej, wyprzedzając Kanadę, która do tej pory zajmowała pierwsze miejsce. Niemcy, będące głównym celem emigracji zarobkowej Polaków, znalazły się w pierwszej piątce najchętniej wybieranych krajów przez osoby poszukujące pracy za granicą. Eksperci z platformy LiveXP analizują, jak zmienia się międzynarodowy rynek pracy i co warto zrobić, aby się do niego dostosować.

Z raportu „Dream Destinations and Mobility Trends” opracowanego przez Boston Consulting Group wynika, że aż 800 milionów profesjonalistów na całym świecie aktywnie szuka pracy za granicą. W 2023 roku największą popularnością cieszyła się Australia, kusząc możliwościami zawodowymi, wysoką jakością życia, klimatem oraz atrakcyjnymi zarobkami przy niskich kosztach utrzymania.

Kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania. Możliwość pracy w języku angielskim była dla wielu ankietowanych (66%) ważniejsza niż wysokość zarobków. Amerykańskie i brytyjskie uczelnie od lat przodują w rankingach najchętniej wybieranych przez zagranicznych studentów. Londyn, angielska stolica, okazał się najpopularniejszym miastem do emigracji, głównie ze względu na międzynarodowe środowisko, różnorodność kulturową i perspektywy zawodowe.

W dzisiejszym mobilnym, zdigitalizowanym świecie rozpoczęcie nowego życia za granicą jest coraz prostsze. Jedynymi „przeszkodami” do pokonania są konieczność nauczenia się języka i zaaklimatyzowanie się. Nie dziwi zatem, że taka wizja staje się atrakcyjna także dla Polaków – zauważa Artem Bushchik, COO LiveXP. – Nie zaskakuje również, że silne gospodarczo kraje anglojęzyczne przodują na liście wymarzonych miejsc do pracy. Oferują wiele możliwości zawodowych oraz otwartą, międzynarodową kulturę biznesu.

Niemcy zajęły piąte miejsce w rankingu, przyciągając licznymi ofertami pracy, wysokimi zarobkami oraz rozwojem technologicznym. To właśnie tam najczęściej emigrują Polacy w celach zarobkowych.

Zaskoczeniem jest powrót Hiszpanii, która w 2020 roku zniknęła z rankingu z powodu pandemii. Teraz, uplasowana na dziesiątym miejscu, przyciąga klimatem, jakością życia i otwartą kulturą. Dla wielu Hiszpania stała się bardziej atrakcyjna ze względu na te czynniki niż na liczbę ofert pracy czy innowacyjność.

Według badania Eurobarometru z 2023 roku, Polacy uczą się języków obcych głównie z myślą o pracy za granicą. Niemiecki jest drugim najczęściej wybieranym językiem przez Polaków, a hiszpański trzecim.

Zauważamy także, że rośnie liczba osób zainteresowanych mniej popularnymi kierunkami do emigracji i nauką trudniejszych do opanowania języków, takich jak koreański czy chiński. Osiągnięcie biegłości językowej umożliwiającą pracę na poziomie eksperckim może w niektórych przypadkach zająć nawet 2200 godzin praktyki. Aby uczynić ten proces łatwiejszym i wydajniejszym, oferujemy naszym uczniom prywatne lekcje 1:1 z doświadczonymi native speakerami, osobistego opiekuna, który czuwa nad całym procesem nauki, a także opcję śledzenia swoich postępów – mówi Artem Bushchik.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe LiveXP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz