Pola Negri – ciekawostki o aktorce

Pola Negri, a właściwie Barbara Apolonia Chałupiec, to jedyna polska aktorka, która wpisała się w historię światowego kina. Lata jej największych sukcesów przypadają na złotą niemą epokę Hollywood i europejskiego filmu, gdzie obsadzana była najczęściej w roli femme fatale. Aktorka, skandalistka, gwiazda. Kochali się w niej m.in. Rudolf Valentino oraz Charlie Chaplin. Chcesz poznać więcej ciekawostek z życia Poli Negri? Czytaj dalej!

Pola Negri — dzieciństwo

Pola Negri urodziła się 3 stycznia 1897 r. w Lipnie. Jej matka pochodziła z zubożałej polskiej szlachty, której rodzina straciła fortunę na wsparciu działań Napoleona Bonaparte. Ojciec Negri, Jerzy Chalupec, było romsko-słowackim wędrownym blacharzem. Po tym, jak został aresztowany przez władze rosyjskie i zesłany na Sybir, Pola przeniosła się wraz z matką do Warszawy. Kobiety żyły w ubóstwie. Matka, żeby utrzymać rodzinę pracowała jako kucharka. Pomimo trudności życiowych, matka wychowywała córkę na osobę ambitną i żądną sukcesu. Pola od małego uczęszczała na lekcje tańca oraz gry aktorskiej. Początkowo miała zostać baletnicą, jednak plany te pokrzyżowała gruźlica. Po powrocie z sanataorium w Zakopanem Pola kontynuowała naukę aktorstwa, i jako młoda kobieta ukończyła szkołę teatralną w Warszawie.

Pola Negri — kariera

Znalezione obrazy dla zapytania pola negri ciekawostki

Swoje pierwsze aktorskie kroki Pola Negri stawiała na deskach teatru. W Teatrze Małym zagrała m.in. w „Ślubach panieńskich”, a w Teatrze Wielkim wystąpiła w operze grande „Niema Portici”. W 1914 przyszedł czas na produkcje filmowe. Debiutem była „Niewolnica zmysłów, kolejne filmy to „Żona”, „Studenci”, „Bestia” oraz cykl „Tajemnice Warszawy”. To właśnie w 1914 roku Barbara Apolonia Chałupiec została Polą Negri — na cześć włoskiej pisarki i poetki Ady Negri (1879-1945), znanej ze zbiorów „Pieśni niedoli” oraz „Burze”.

W 1917 Pola przeniosła się do Berlina, gdzie zaczęła występować w niemych filmach dla studia UFA. Rola w filmie „Madame DuBarry”, który stał się również hitem poza oceanem, zwróciła uwagę dyrektorów z Paramount Pictures. W 1922 Negri podpisała z Paramount kontrakt filmowy, co uczyniło ją pierwszą europejską aktorką w historii, której udało się coś takiego. Role dla Paramount sprawiły, że Pola Negri stała się jedną z najpopularniejszych aktorek w amerykańskim filmie niemym.

Kryzys w jej karierze nastąpiła w latach 30. XX w. Występy w amerykańskich filmach dźwiękowych nie przyniosły Poli Negri zbyt wielu wielbicieli, krytykowano zbyt niski głos oraz akcent. Aktorka postanowiła kontynuować karierę w Niemczech, która również nie obyła się bez gorszych momentów. Minister niemieckiej propagandy, Joseph Paul Goebbels, zakazał angażowania Negri do filmów. jednak Hitler, który był jednym z jej licznych wielbicieli, uwolnił Negri od podejrzeń o żydowskie pochodzenie, co pozwoliło jej na kolejne występy. „Mazurek”, „Moskwa-Szanghaj”, „Madame Bovary”, czy „Tango Notturno”, to jedne z ostatnich filmów, w jakich zagrała Pola Negri przed wybuchem wojny i przed powrotem do USA (wcześniej pojechała jeszcze do Francji). W USA nakręciła już tylko dwa filmy.

Pola Negri — związki

Znalezione obrazy dla zapytania pola negri ciekawostki

Pierwszym mężem Poli Negri był Eugeniusz Dąmbski. Para poznała się w 1919 r. w czasie podróży aktorki do Berlina, gdzie w wyniku nieporozumienia została zatrzymana na stacji granicznej w Sosnowcu. Dąmbski był tam komendantem Straży Granicznej. W listopadzie Pola Negri i podporucznik byli już małżeństwem. Małżeństwo niestety nie trwało długo para wzięła rozwód już w 1922 r.

Rok po rozwodzie Pola Negri mieszkała już w Hollywood, które przyniosło jej nie tylko wielką sławę , ale i miłość. W 1923 aktorka wdała się w romans z Charliem Chaplinem. Następnie związała się z Rudolfem Valentino, niestety aktor wkrótce zmarł, mając zaledwie 31 lat. W niecały rok po śmierci Valentino, Pola Negri wyszła za mąż za gruzińskiego księcia Serge Midvaniego. Aktorka była tak w nim zakochana, że postanowiła zrezygnować z kariery w Hollywood i zaszła w ciążę. Niestety w 5 miesiącu poroniła. Para wkrótce po tym nieszczęśliwym wydarzeniu rozstała się. Kolejnym głośnym związkiem był romans Negri z komandorem Glenem Kidstonem, który był sławnym sportowcem z Anglii i brał udział w wyścigach motocyklowych. Niestety sportowiec zginął w wypadku samolotowym pod Capetown.

Ostatnie lata życia Negri spędziła ze swoją długoletnią przyjaciółką Margaret West – kompozytorką i milionerką. Plotkowano, że to nie tylko przyjaźń. Margaret zapisała Poli cały majątek, co pozwoliło jej na dostatnie życie, aż do śmierci.

Pola Negri — śmierć

Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio w Teksasie, w wieku 90 lat. Przed śmiercią zdążyła jeszcze opublikować swoją autobiografię – „Pamiętnik gwiazdy”.

Pola Negri — ciekawostki

  • Pola Negri była brana pod uwagę do obsadzenia roli Pilar w filmie „Komu bije dzwon”, jednak ostatecznie wybrano Katine Paxinou. Miała być również bohaterką filmu „Bulwar zachodzącego słońca”, lecz odrzucona została z uwagi na jej cudzoziemski akcent.
  • Pola Negri odrzuciła ofertę zagrania w filmie „Sugarland Express”, mimo próśb Stevena Spielberga.
  • Była pierwszą kandydatką, by zagrać w „Kwestii czasu” rolę matki głównej bohaterki. Po odrzuceniu tej propozycji rolę otrzymała Ingrid Bergman.
  • Była narzeczoną Charliego Chaplina.