Podkrążone oczy u dzieci – przyczyny

Podkrążone oczy u dzieci, inaczej cienie pod oczami, mogą być efektem zmęczenia lub po prostu niewielkim defektem kosmetycznym. Zdarza się jednak, że mogą wynikać z rozwijającej się w organizmie choroby. Kiedy podkrążone oczy u dzieci powinny wzbudzać niepokój? I co należy wtedy zrobić? Sprawdź!

Podkrążone oczy u dzieci — przyczyny

Podkrążone oczy u dzieci najczęściej spowodowane są zbyt małą ilością snu lub przemęczeniem. Może dziecko ma wystarczającą ilość czasu na odpoczynek, ale często choruje i męczy go na przykład kaszel lub maluch chrapie, co niekorzystnie wpływa na jakość snu.

Zdarza się również, że taka po prostu jest uroda dziecka, a cienie pod oczami wynikają z uwarunkowań genetycznych, i ma je również jeden z rodziców lub oboje. Cienie pod oczami wynikają z występowania cienkiej skóry, przez która naczynia krwionośne są bardziej widoczne.

Cienie pod oczami mogą spowodowane być również ubogą dietą, która nie zawiera wystarczającej ilości żelaza oraz witaminy K. Może to doprowadzić do niedokrwistości, oraz odwodnienia. Inną chorobą, której objawem są podkrążone oczy, jest cukrzyca. Tutaj dodatkowo można zaobserwować u dziecka wzmożone pragnienie, zmęczenie, senność, utratę wagi oraz zwiększone wydzielanie moczu. Cienie pod oczami pojawiają się również, kiedy dziecko zaatakują pasożyty, zwłaszcza owsiki. Wtedy pojawia się również ból brzucha, osłabienie oraz utrata wagi.

Podkrążone oczy mogą spowodowane być reakcją alergiczną. Dziecko może być uczulone na sierść zwierząt, kurz lub składniki kosmetyków. Cienie pod oczami to również jeden z symptomów choroby u dzieci z AZS.

Podkrążone oczy — kiedy do lekarza

Do lekarza należy zgłosić się wtedy, gdy oprócz podkrążonych oczu, u dziecka występują również inne niepokojące dolegliwości — zmęczenie, ból brzucha, ospałość, utrata wagi, czy nadmierne pragnienie, oraz kiedy takie objawy utrzymują się przez kilka dni. Lekarz wykona wtedy podstawowe badania krwi i moczu, na podstawie których postawi diagnozę.