Kupowanie miodu to nie lada wyzwanie. Rynek oferuje wiele rodzajów złotego nektaru, ale część z nich wzbogacona jest cukrem, barwnikami i syntetycznymi dodatkami. Nie warto kierować się kolorową etykietą na opakowaniu. Prawdziwy, naturalny miód można poznać po kilku cechach.
Co wyróżnia dobry miód?
Każdy naturalny miód zawiera substancje o właściwościach prozdrowotnych. W zależności od roślin, z których został pozyskany nektar i przygotowany ostateczny produkt, miody dzielą się pod kątem dobroczynnego wpływu na organizm człowieka. Kupując jednak słoik płynnego złota, należy być czujnym, szczególnie kiedy jego barwa i konsystencja wydają się bez zarzutu. Nierzadko okazuje się, że to wyrób miodopodobny, czyli zagęszczony syrop glukozowy, który poza słodkim smakiem w niczym nie przypomina prawdziwego miodu. Dla przykładu w sklepie Medme jest szeroki wybór naturalnych miodów od certyfikowanych pszczelarzy.
Naturalny miód ma kilka cech. Potwierdzeniem autentyczności jest jego krystalizacja, czyli proces zmiany stanu z płynnego na stały. W zależności od gatunku takie zjawisko trwa do roku od miodobrania i zachodzi równomiernie na całej powierzchni bądź warstwowo, zwykle od dołu. Niestety podczas zakupu często nie jest możliwe dokonanie oceny prawdziwości pod tym względem, zwłaszcza kiedy miód jest rzadki. Dlatego najlepiej zdecydować się na produkt od sprawdzonych dostawców w punktach ze zdrową żywnością, także on-line.
Przy wyborze najlepszego słoika warto też zwrócić uwagę na pochodzenie. Poleca się unikać produktów oznaczonych jako mieszanka miodów wielokwiatowych wyprodukowanych, dystrybuowanych i rozlewanych w różnych miejscach. To niekorzystnie wpływa na ich właściwości prozdrowotne.
Co jeszcze warto wiedzieć o miodzie?
Miody dzielą się na nektarowe (wielokwiatowe i odmianowe), spadziowe (powstałe z rosy miodowej spadów liściastych i iglastych) oraz nektarowo-spadziowe. Każdy rodzaj miodu charakteryzuje określona barwa, smak i zapach. Wszystkie jednak są źródłem przeciwutleniaczy, a im ciemniejsza barwa miodu, tym właściwości antyoksydacyjne są większe.
Skład miodu w dużym stopniu warunkuje pora roku i okoliczności zbiorów. Ogólnie natomiast złotą emulsję tworzą w ¾ węglowodany, głównie fruktoza i glukoza. Na pozostałą część składają się woda oraz mikroelementy i związki organiczne, takie jak białka, polifenole, magnez, żelazo, potas, witamina C czy niacyna. Cenne substancje odżywcze mogą jednak ulotnić się podczas niewłaściwej obróbki termicznej, zwłaszcza kiedy miód dodawany jest do herbaty czy ciasta pieczonego w piekarniku.
Aby miód zachował właściwości prozdrowotne, nie należy go podgrzewać powyżej 40°C. Warto pamiętać o tej zasadzie, chcąc odwrócić proces krystalizacji, by odzyskać jego płynną formę. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wstawienie słoika miodu do rondelka lub miski wypełnionej ciepłą, ale nie gorącą wodą.
Spośród tradycyjnych rodzajów miodu największą popularnością cieszą się miody gryczane, lipowe i rzepakowe, choć coraz większe zainteresowanie wzbudzają niezwykłe miody smakowe z dodatkiem przypraw i ziół takich jak cynamon, imbir czy pieprz cayenne.