Jakiś czas temu płatki owsiane powróciły do łask i stały się ważnym składnikiem wielu polskich śniadań, a także dodatkiem do innych posiłków. Stanowią bogate źródło węglowodanów, białka i błonnika, dzięki czemu są sycące i pożywne. Jak wprowadzić je do codziennego jadłospisu i z czym je łączyć? Jakie są ich właściwości i wskazania do spożycia?
Rodzaje płatków owsianych
Na sklepowych półkach można znaleźć trzy rodzaje płatków owsianych: zwykłe, górskie oraz błyskawiczne. Pierwsze z nich wymagają obróbki termicznej – przed spożyciem należy je ugotować. Płatki górskie są drobniejsze i lepiej zmielone od zwykłych, dzięki czemu szybciej się je przygotowuje. Ostatni typ, błyskawiczne, to dobry pomysł na szybką, sycącą przekąskę – wystarczy zalać je gorącą wodą lub mlekiem. Płatki zwykłe są najmniej przetworzone, górskie poddaje się dodatkowemu procesowi rozdrabniania, a błyskawiczne zostają zmiękczone parą wodną w procesie hydratacji.
Źródło substancji odżywczych
Wartość energetyczna 100 g płatków owsianych wynosi ok. 380 kcal. Każda taka porcja zawiera także 10 g białka, 78 g węglowodanów i 3 g tłuszczów. Jeśli chodzi o składniki odżywcze, płatki zawierają przede wszystkim witaminę C, ale także niacynę (witaminę B3), ryboflawinę (witaminę B2), tiaminę (witaminę B1) oraz witaminę B6. Są także źródłem wielu cennych makroelementów (fosforu, potasu, sodu) i mikroelementów (głównie żelaza i cynku).
Płatki owsiane na obniżenie cholesterolu
Po płatki owsiane warto sięgać m.in. w przypadku zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Dieta na obniżenie cholesterolu powinna zawierać dużo rozpuszczalnego błonnika, a jego idealnym źródłem jest właśnie owies. Szacuje się, że spożywanie niecałej szklanki płatków owsianych dziennie może pomóc znacząco obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu (frakcja LDL) – od kilku do ponad 20%. Wystarczą zaledwie 2-3 tygodnie, by uzyskać takie wyniki. Warto pamiętać, że nie każdy produkt z owsa obniża poziom cholesterolu. Dotyczy to np. ciasteczek owsianych, które zawierają bardzo dużo cukru i tłuszczów nasyconych.
Płatki owsiane na odchudzanie
Płatki owsiane polecane są jako zdrowa przekąska – dlaczego? Zawierają dużą ilość błonnika, który usprawnia pracę jelit i przyspiesza przemianę materii. Wyróżnia je także niska kaloryczność, a zalane wodą lub mlekiem sycą i na długo hamują uczucie głodu. Dużą popularnością cieszy się tzw. jednodniowa dieta owsiana. Polega ona na tym, by przez jeden dzień w tygodniu jeść wyłącznie posiłki zawierające duże ilości płatków owsianych. Można je łączyć z innymi składnikami, np. mlekiem, jogurtem, owocami czy warzywami. Dieta ta przynosi dobre efekty podczas walki ze zbędnymi kilogramami.
Proste przepisy i patenty
Najprostsze danie z płatków owsianych to popularna owsianka, którą gotować można na mleku lub wodzie. Płatki błyskawiczne wystarczy zalać wrzątkiem – nie trzeba ich gotować, dlatego mogą okazać się zdrowym i wygodnym rozwiązaniem w pracy. Płatki można także dodawać do jogurtu ze świeżymi owocami oraz stosować do zagęszczania smoothie i koktajli. Dobrze sprawdzą się jako chrupiący akcent w lekkich sałatkach oraz jako składnik ciasteczek, muffinek, zdrowych batonów, omletów czy naleśników. Płatki owsiane mogą również z powodzeniem posłużyć do panierowania kotletów – zarówno tych mięsnych, jak i bezmięsnych.