Pieprzyca siewna. Nawet nie wiesz, że znasz tą roślinę!

Czy wiesz, że roślinka, którą wysiewasz na oknie w domu w okresie wiosennym i którą zajadasz się w okolicach Wielkanocy, to wcale nie rzeżucha, lecz pieprzyca siewna? I wcale to nie jest jej druga nazwa! Oczywiście rzeżucha również istnieje, a nawet znanych jest około 200 jej gatunków! Jedną z najbardziej popularnych jest rzeżucha łąkowa.

Pieprzyca siewna — jak ją rozpoznać

Pieprzyca siewna to roślina z rodziny kapustowatych i pochodzi z Azji. Występuje w wielu miejscach na świecie, przy czym najbardziej lubi klimat umiarkowany. Kwitnie od czerwca do lipca na biało lub z białoróżowym odcieniem. Ciężko jest ją uprawiać, ponieważ „ucieka” z upraw do natury.

Pieprzyca osiąga wysokość do 60 cm, ma rozgałęzioną łodygę i zróżnicowane liście. W dolnych partiach są one długoogonkowe, ponacinane lub miejscami nieponacinane, w środkowych partiach są trójdzielne, a w górnych równowąskie i niepodzielne. Jej charakterystyczny zapach oraz sinawy odcień związane są zawartością związków siarki.

Roślina charakteryzuje się pikantnym aromatem i smakiem, który wynika z zawartości olejków oraz siarki.

Pieprzyca siewna — właściwości

Pieprzyca siewna to prawdziwa bomba odżywcza. Bogata jest w substancje odżywcze oraz minerały, takie jak: wapń, żelazo, magnez, mangan, jod, fosfor i potas oraz białko, cukry i oleje lotne.. Zawiera wiele cennych witamin: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E oraz K, której 100g pokrywa 516% dziennego zapotrzebowania! Reguluje trawienie oraz przemianę materii, ma działanie moczopędne, pozytywnie wpływa na skórę.

Pieprzyca jest bardzo bogata w substancje odżywcze. Zawiera m.in. witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K, w którą jest szczególnie bogata (100g to aż 516% dziennego zapotrzebowania), minerały: wapń, żelazo, magnez, mangan, jod, fosfor i potas oraz białko, cukry i olejki lotne. Jak widać, to prawdziwa bomba odżywcza!

Pieprzyca siewna — zastosowanie

Znalezione obrazy dla zapytania pieprzyca siewna

Pieprzyca siewna od dawna znajduje zastosowanie w medycynie indyjskiej, a konkretnie w Ajurwedzie. Jej nasiona używane są również jako przyprawa o nazwie halon lub aserio, do potraw gotowanych i ciast.

W Europie pieprzyca uprawiana jest najczęściej w domu, można też kupić ją czasem w marketach, szczególnie przed Wielkanocą. Spożywamy ją w postaci niewielkich roślinek (5-13 cm) na surowo do kanapek, sałatek, tart, nadzień oraz zup. Do spożycia nadaje się jedynie nadziemna część rośliny, przed wytworzeniem pąków kwiatowych.