Pewność siebie nosi „Żółtą czapkę”. Budujmy pewność siebie wśród dzieci dzięki bajkoterapii

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce wymaga pilnej uwagi i działań prewencyjnych. Alarmujące dane pokazują, że prawie połowa młodych osób boryka się z niską samooceną, a niemal jedna trzecia zmaga się z objawami depresji. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada na 10 października, warto podjąć konkretne kroki, aby poprawić tę sytuację. Jednym z efektywnych rozwiązań jest bajkoterapia.

Problemy związane ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi są potęgowane przez ograniczony dostęp do specjalistów. W Polsce brakuje około 27% psychologów szkolnych, a 450 gmin (16% wszystkich samorządów terytorialnych) nie ma ani jednego psychologa na etacie. Dlatego wsparcie zdrowia emocjonalnego dzieci jest kluczowe.

Fundacja Zaczytani.org, we współpracy z Amazon, w odpowiedzi na te wyzwania stworzyła bajkę terapeutyczną pt. „Żółta czapka”, powstałą w ramach projektu „Zdrowie w Głowie”, realizowanego wspólnie z Fundacją TVN.

W Amazon wierzymy, że wspieranie zdrowia psychicznego dzieci to inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Dlatego realizujemy szereg długofalowych inicjatyw, które mają na celu poprawę jakości życia najmłodszych. We współpracy z ekspertami i organizacjami tworzymy projekty zwiększające świadomość wśród rodziców i nauczycieli oraz dostarczające dzieciom narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi. Taką właśnie rolę pełni również bajka „Żółta czapka – mówi Barbara Krystosiak, menadżerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Trening pewności siebie poprzez zabawę

Opowieść „Żółta czapka” przedstawia chłopca, który musi pokonać swoje słabości i zorganizować rowerową wycieczkę dla przyjaciół. To forma bajkoterapii, która ma na celu motywowanie dzieci do budowania pewności siebie i wiary we własne możliwości. Bajka, napisana przez Katarzynę Ryrych – pisarkę i nauczycielkę, pomaga najmłodszym radzić sobie z emocjami oraz kształtować zdrową samoocenę.

Amazon podjął się tematu kryzysu psychicznego wśród dzieci i młodzieży, oraz po raz kolejny zaprosił do tego wyzwania Fundację Zaczytani.org. Wspólnie stworzyliśmy bajkę, która pomaga dzieciom uwierzyć we własne siły oraz inspiruje do codziennego budowania poczucia własnej wartości. Dodatkowo zadbaliśmy o aspekt edukacji emocjonalnej – niezbędnej do życia w dobrostanie i wzmocnienia odporności psychicznej. „Żółta czapka” to narzędzie nie tylko edukacyjne, ale również terapeutyczne – podkreślaAgnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org. 

Wsparcie merytoryczne dla opiekunów

Oprócz samej bajki, materiał zawiera pakiet edukacyjny dla nauczycieli, rodziców i opiekunów, który obejmuje gotowe scenariusze zajęć. Mają one na celu ułatwienie pracy z tekstem oraz wsparcie opiekunów w prowadzeniu rozmów z dziećmi na temat samooceny. Dodatkowo Karolina Malinowska, psycholożka specjalizująca się w poradnictwie, przygotowała artykuł ekspercki.

Presja sukcesu, brak akceptacji czy trudności w znalezieniu swojego miejsca w środowisku – z takimi trudnościami spotykają się coraz to młodsze dzieci. Jak pomóc im w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości? Warto obserwować to, w jaki sposób najmłodsi widzą siebie i otaczający świat. Ich zabawy, zwracanie się do siebie czy nawet chęć udziału w różnych zajęciach są wskazówkami, na co zwrócić uwagę i je wesprzeć. Zarówno opiekunowie, jak i nauczyciele odgrywają w tym procesie ważną rolę. Pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci ma choćby wspólne czytanie bajek. Rozwija ono fantazję i kreatywność. To ogromny kapitał, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości – zaznacza Karolina Malinowska. 

Pomoc dostępna dla wszystkich

Wszystkie materiały dotyczące „Żółtej czapki” są dostępne bezpłatnie na stronie Fundacji w formie e-booka oraz audiobooka. W przygotowanie audiobooka zaangażowali się wolontariusze Amazon z całej Polski, którzy uczestniczyli w warsztatach aktorskich z Katarzyną Pakosińską i Robertem Motyką.

W ramach wcześniejszych edycji wspólnego projektu Fundacja Zaczytani.org i Amazon poruszały tematy takie jak równość płci („Teraz mów mi Tosia”) oraz osamotnienie („Leśna paczka”). Każda z bajek jest dostępna na stronie Fundacji, gdzie można je pobrać bezpłatnie.

Serdecznie zachęcamy do bezpłatnego pobrania bajki: www.zoltaczapka.zaczytani.org.