Pesto można przygotować praktycznie z każdej zielonej rośliny: pietruszki, szpinaku, rukoli… Dlaczego zatem nie spróbować zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego? Przygotowuje się je banalnie szybko i prosto, zachowując przy tym wszystkie właściwości tych niezwykłych liści. Można użyć go jako sosu do makaronu, jako dodatek do mięsa, jako sos do sałatki lub wmieszać do zup-kremów, wzbogacając nim smak przyrządzanych potraw. Poniżej znajdziesz przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego.
Cudze chwalicie — czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi pojawia się na początku wiosny i rośnie do maja. Występuje w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Nie wolno go jednak zrywać bowiem w Polsce znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. Trudno go niestety dostać w marketach, prędzej znajdziemy go na lokalnych straganach lub u przydrożnych sprzedawców handlujących ziółkami.
Dlatego, jeśli już uda się Wam upolować czosnek niedźwiedzi, kupcie konieczne większą ilość i zamroźcie liście lub zróbcie z nich pesto. To najlepszy sposób na zachowanie cennych właściwości tego warzywa. A warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi jest równie zdrowy, jak zwykły czosnek, a więc działa silnie bakteriobójczo, zapobiega nowotworom i miażdżycy, obniża ciśnienie, a także zawiera dużo witaminy C.
Pesto z czosnku niedźwiedziego jest bardzo smaczne, aromatyczne i oryginalne w smaku. Można je jeść na kanapkach, w sałatkach czy z makaronem. Można przygotować z nim twarożek oraz zupę. Świetnie sprawdzi się w daniach mięsnych oraz jako dodatek do warzyw czy ryb. Do tego jego przygotowanie jest banalnie proste i szybkie. Poniżej przedstawiamy przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego.
Pesto z czosnku niedźwiedziego — Cudze chwalicie…
Składniki: świeże liście czosnku niedźwiedziego, oliwa z oliwek extra vergine (dobrej jakości, najlepiej z pierwszego tłoczenia), sól.
Przygotowanie: Umyte i osuszone liście czosnku niedźwiedziego dokładnie zblenduj z odrobiną soli i oliwy. Gotowe pesto przełóż do czystych i wyparzonych słoiczków. Na wierzch każdego słoika wlej oliwę w ilości, aby przykryła całą powierzchnię. W ten sposób odcina się dostęp powietrza. Pesto będzie naturalnie zakonserwowane i dłużej zachowa świeżość. Słoiki szczelnie zamknij. Tak przygotowane pesto przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.
Do klasycznego pesto używa się orzechów, ale jego pominięcie pozwoli nam używać pesto do większej ilości potraw.