Pęknięte naczynko w oku. Co stosować na wylew podspojówkowy?

Pęknięte naczynko w oku, w terminologii medycznej wylew podspojówkowy, to jedna z częstszych dolegliwości w obrębie narządu wzroku. Zwykle stanowi jedynie problem kosmetyczny, jednak niekiedy może być objawem poważnych schorzeń. Co robić, gdy pojawi się pęknięte naczynko w oku? Sprawdź, jak przebiega leczenie wylewu podspojówkowego i jakie są domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku.

Pęknięte naczynko w oku — przyczyny

Pęknięto naczynko w oku, powstaje na skutek przerwania delikatnych naczyń krwionośnych spojówki. W wyniku tego następuje wylew krwi do ciała szklistego, czego konsekwencją jest pojawienie się w obrębie tzw. białej części oka żywoczerwonej, krwistej, niebolesnej plamy. Popękane naczynka w oku raczej nie są groźne, ponieważ, podobnie jak siniaki na ciele, nie powodują problemów i ustępują samoistnie, zwykle od 10 do 14 dni.

Pęknięte naczynko w oku może być wynikiem tarcia, drażnienia lub uszkodzenia mechanicznego oka. Przyczyną może być również:

  • noszenie nieprawidłowo dobranych i/lub użytkowanie soczewek kontaktowych;
  • reakcja na niektóre leki — aspiryna i polopiryna, z powodu zawartości kwasu acetylosalicylowego oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko pojawienia się licznych krwawień: z nosa, a nawet jelit, żołądka, a także do mózgu i do oka;
  • nagły wzrost ciśnienia krwi, który może być wynikiem nadmiernego wysiłku, kaszlu, kichania, śmiechu, zaparć oraz wymiotów;
  • kruchość naczyń krwionośnych może powodować występowanie tzw. pajączków na całym ciele: na nosie, policzkach, na kończynach dolnych, a także w obrębie białej części oka.
  • ciąża, a właściwie hormony ciążowe przyczyniają się do obrzęków w gałce ocznej, co może powodować nie tylko osłabienie wzroku ciężarnej, lecz także pękanie naczynek oczu w oku;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi lub niedobór witaminy K, która wspomaga funkcjonowanie białek niezbędnych do krzepnięcia krwi;
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania po cukrzycy: angiopatia cukrzycowa, która uszkadza naczynia oczu, i retinopatia, czyli uszkodzenia siatkówki związane z zaburzeniem funkcji naczyń oczu;
  • odwarstwienie siatkówki z przedarciem, które powstaje w wyniku urazu mechanicznego, któremu towarzyszy nadmierne przyleganie ciała szklistego do siatkówki.

Co robić, gdy dokucza pęknięte naczynko w oku? Należy jak najszybciej udać się do okulisty, który zweryfikuje, czy doszło do uszkodzenia głębszych struktur oka lub innych patologii w jego obrębie i zaproponuje odpowiednie leczenie, a także zaleci właściwą pielęgnację oka.

Pęknięte naczynko w oku — co robić?

Jeśli pęknięto naczynko w oku nam dokucza, należy udać się do okulisty, który oceni czy doszło do uszkodzenia głębszych struktur oka lub innych patologii w jego obrębie. Jeśli diagnoza będzie pozytywna, zaproponuje odpowiednie leczenie, a także zaleci właściwą pielęgnację oka. Opinii lekarza powinny również bezwzględnie zasięgnąć osoby, które chorują na choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca). Wylew w obrębie oka może świadczyć, że choroba podstawowa jest źle leczona.

Pęknięte naczynko w oku wchłania się zwykle samoistnie w ciągu 10-14 dni od pęknięcia, dlatego u większości osób nie trzeba stosować leczenia objawowego. Może się jednak zdarzyć, że krew z pękniętego naczynka nie ulegnie samowchłonięciu. Wówczas należy przeprowadzić zabieg wirektomii, który polega na chirurgicznym usunięciu krwotoku z ciała szklistego. Koszt takiego zabiegu to 6 tys. zł.

U osób, u których doszło do pęknięcia naczynka w oku w wyniku urazu, powinna zostać przeprowadzona ultrasonografia oka (USG oka), która pozwoli stwierdzić, czy wylew jest związany z odwarstwieniem siatkówki. USG oka jest wskazane także u diabetyków, ponieważ pozwala stwierdzić obecność patologicznych naczyń na tle retinopatii cukrzycowej. Na podstawie przeprowadzonych badań, lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Osoby, które poza popękanymi naczynkami w oku odczuwają ból oka lub tracą wzrok, wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku

Aby pęknięte naczynko w oku wchłonęło się, należy poprawić stan naczyń krwionośnych. W tym celu należy przyjmować leki, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Należą do nich preparaty z witaminą C, rutyną i rozpuszczalne wapno. W aptece można kupić także krople do oczu, tzw. sztuczne łzy (bez konserwantów), które wspomagają proces wchłaniania się krwi.

W żadnym wypadku nie należy stosować kropli obkurczających naczynia, ponieważ przy dłuższym stosowaniu dają efekt odwrotny do zamierzonego, tj. rozszerzają naczynia i wzmagają efekt czerwonego oka. Nie zaleca się również używania kropli ze świetlikiem, okładów z rumianku, herbaty itp., gdyż mogą być przyczyną uczulenia. Osoby z pękniętym naczynkiem w oku nie powinny przyjmować aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.