Peeling cukrowy co to jest, jak działa?

Peeling cukrowy cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród przedstawicielek płci pięknej. Jeżeli chcemy cieszyć się przyjemną w dotyku, wygładzoną skórą, bez wątpienia powinnyśmy poznać go bliżej.

Warto dowiedzieć się, czym jest peeling cukrowy, jakie właściwości posiada i jak można go wykonać w domowych warunkach. Przyda nam się także wiedza na temat jego stosowania oraz efektów, jakie można uzyskać dzięki włączeniu peelingu cukrowego do swojej pielęgnacji. 

Czym jest peeling cukrowy?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem peelingu cukrowego są kryształki cukru. Działanie tego kosmetyku opiera się na cząsteczkach ściernych, które efektywnie usuwają martwy naskórek. Peelingi cukrowe zalicza się do grupy peelingów mechanicznych, znanych także jako ziarniste czy abrazyjne. Mogą stanowić alternatywę dla peelingów chemicznych lub też mogą być stosowane na zmianę z nimi. Z peelingu cukrowego mogą korzystać osoby o różnych typach skóry. Sprawdzi się on zarówno w pielęgnacji skóry normalnej, jak i nadmiernie przesuszonej czy zrogowaciałej. 

Jakie właściwości posiada peeling cukrowy?

Peeling cukrowy w skuteczny sposób pozwala pozbyć się pozostałości martwego naskórka. Usuwa również zanieczyszczenia, dzięki czemu skóra staje się oczyszczona i jedwabiście gładka. Działanie tego kosmetyku nie ogranicza się jednak wyłącznie do wyrównania faktury naskórka. Peeling ten może także zmniejszyć ryzyko wrastania włosków. Poza tym, kryształki cukru mają właściwości nawilżające. Dzięki temu kosmetykowi można zatem odżywić oraz zmiękczyć swoją skórę. Gruboziarnisty peeling cukrowy pomoże także usprawnić mikrokrążenie, co pozytywnie przełoży się na walkę z uciążliwą, pomarańczową skórką. Jest to problem, który dotyka zdecydowaną większość kobiet. Skóra po zastosowaniu peelingu jest także bardziej podatna na działanie innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Zdecydowanie szybciej wchłoną się w nią składniki aktywne znajdujące się w mleczku czy balsamie nawilżającym do ciała. 

Jak zrobić domowy peeling cukrowy?

Peeling cukrowy można kupić w każdej drogerii, zarówno online, jak i stacjonarnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby samodzielnie przygotować tego typu kosmetyk. Najważniejszym składnikiem, który będzie nam potrzebny jest oczywiście cukier. Możemy wykorzystać zarówno biały, jak i brązowy. Ważne jest to, aby jego kryształki były dość duże. Lepiej nie decydować się zatem na drobny cukier. Do wykonania peelingu całego ciała wystarczy nam szklanka tego popularnego produktu. Przyda nam się także łyżka soku wyciśniętego z cytryny oraz dwie-trzy łyżki dowolnego oleju. Może być to olej arganowy, jak również olej jojoba. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji oraz od tego, jakie produkty mamy w domu. Wszystkie wymienione składniki należy ze sobą wymieszać i to już w zasadzie wszystko. Skład tego domowego kosmetyku możemy modyfikować. Jeśli chcemy, aby peeling cukrowy miał silniejsze działanie ujędrniające, możemy dodać do niego na przykład kilka kropel oleju goździkowego lub szczyptę cynamonu. Dodatek olejków eterycznych sprawi zaś, że kosmetyk zyska niesamowicie przyjemny zapach. 

Jak stosować peeling cukrowy?

Stosowanie peelingu cukrowego jest banalnie proste. Na skorzystanie z tego kosmetyku najlepiej zdecydować się w wannie bądź pod prysznicem. Na początku należy zwilżyć skórę całego ciała wodą, a później użyć peelingu. Warto wykonywać staranny masaż, najlepiej okrężnymi ruchami. Ze szczególną uwagą należy masować te miejsca na ciele, gdzie skóra jest najbardziej przesuszona i zrogowaciała. Będą to między innymi łokcie, kolana oraz pięty. Warto przyłożyć się także do masażu pośladków, zwłaszcza jeśli dokucza nam cellulit. Po starannym wymasowaniu całego ciała, należy usunąć peeling przy pomocy letniej wody. Miejsca dotknięte cellulitem warto potraktować na przemian strumieniem zimnej i ciepłej wody, aby ujędrnić skórę. 

Peeling cukrowy – efekty stosowania

Efekty stosowania peelingu cukrowego pojawią się już po pierwszym jego użyciu. Skóra stanie się wyraźnie gładsza i oczyszczona. Jeśli jednak zależy nam na długofalowych rezultatach, najlepiej byłoby zdecydować się na systematyczne stosowanie kosmetyku. Peelingu należy używać minimum raz w tygodniu. Z uwagi na to, że peeling ten jest gruboziarnisty, lepiej nie wykonywać go częściej niż dwa-trzy razy w ciągu tygodnia. Systematyczne stosowanie peelingu cukrowego pozwoli na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Będzie można cieszyć się lepiej odżywionym i ujędrnionym naskórkiem. Bardzo prawdopodobne jest także zmniejszenie widoczności cellulitu oraz rozstępów.