Okulary słoneczne z polaryzacją – czy warto?

Okulary przeciwsłoneczne są jednym z najczęstszych elementów letnich stylizacji. Jednak ciemne szkła to nie wszystko. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie, by zapewnić oczom najlepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Polaryzacja – co to właściwie oznacza

Promienie światła mogą być emitowane we wszystkich możliwych kierunkach. Przy czym odbijając się od gładkich powierzchni jak śnieg czy woda, ulegają zjawisku polaryzacji. Stają się wtedy bardziej uporządkowane i odbijają się głównie w kierunku poziomym. To właśnie promienie poziome odpowiedzialne są za tworzenie refleksów, które mogą łatwo oślepiać. Zadaniem okularów słonecznych z polaryzacją jest odbicie wszelkich utrudniających widzenie poziomych promieni. Dzięki temu nie widzimy wspomnianych odblasków ani refleksów. Zostają one zablokowane poprzez filtr, jaki stanowią soczewki polaryzacyjne. Co więcej, dużo wyraźniejszy jest również kontrast kolorów oraz kształty otoczenia. Przekłada się to znacząco na wygodę użytkowania okularów przeciwsłonecznych podczas silnego nasłonecznienia.

Okulary z polaryzacją – dla kogo?

Okulary przeciwsłonecznie z polaryzacją szczególnie polecane są dla kierowców, ale także dla osób uprawiających sporty zimowe czy też wodne. Jednak warto o nich pomyśleć również jeśli nie należymy do żadnej z wymienionych grup. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to gwarancja pełnej ochrony wzroku. Zakup takich okularów przyczyni się do ograniczenia mrużenia czy też tarcia oczu, zmniejszając ich zmęczenie. Co więcej, niwelując mrużenie oczu, szkła polaryzacyjne przyczyniają się także do zredukowania zmarszczek wokół oczu. Do niedawna okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją kojarzyły się głównie ze sportowymi modelami. Aktualnie dostępny jest także szeroki wybór okularów bardziej eleganckich, wpisujących się w aktualne trendy. Nie brakuje designerskich oprawek, które zachwycą najbardziej wymagające osoby.

Oczywiście wybierając okulary przeciwsłoneczne damskie, należy pamiętać nie tylko o polaryzacji, ale także o ochronie UV. Zwykłe okulary z polaryzacją to dopiero połowa sukcesu. Aby zapewnić naszym oczom pełnię ochrony, potrzebny jest jeszcze filtr blokujący dostęp szkodliwych promieni UV do oczu. Jego obecność w okularach słonecznych jest niezwykle istotna. Podsumowując, okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją sprawdzą się każdemu. Wymień swoje okulary na model z polaryzacją, a przekonasz się, jak wzrośnie Twój komfort widzenia!