Odtrucie alkoholowe Warszawa – objawy abstynencyjne

Zatrucie alkoholowe to niezwykle niebezpieczny stan, którego doświadczyć może tak naprawdę każdy. Choć częściej może spotkać się z tym osoba uzależniona od alkoholu, to już jednorazowe spożycie może doprowadzić do zatrucia alkoholowego. Powszechnie wiadomo, że w praktyce wystarczy spożyć zbyt dużą dawkę alkoholu w zbyt krótkim czasie, aby wystąpiły objawy takiego zatrucia, lecz nie każdy wie, że dzieli się ono na różne etapy, które dla zdrowia mogą nieść różne konsekwencje. Jeszcze mniej osób wie, co należy w takim wypadku zrobić, aby pomóc osobie z zatruciem alkoholowym. Czym zatem dokładnie jest zatrucie alkoholem i jak się ono objawia, a czym jest odtruwanie alkoholowe i jak prawidłowo je przeprowadzić? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Odtruwanie alkoholowe – kiedy?

Odtruwanie alkoholowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na cofaniu efektów zatrucia alkoholowego. Nie należy więc przeprowadzać go, jeżeli mamy do czynienia jedynie ze stanem upojenia alkoholowego; proces ten należy wdrożyć, jeżeli spożycie alkoholu zakończyło się wystąpieniem objawów zatrucia alkoholowego – poważnego stanu zagrażającego zdrowiu i życiu.

Odtrucie alkoholowe sprowadza się tak naprawdę do przyspieszenia metabolizmu, które skutkować ma wsparciem procesu detoksykacji organizmu. W specjalistycznych warunkach opiera się to przede wszystkim na dostarczeniu przez kroplówkę niezbędnych elektrolitów oraz witamin. Przy lżejszym zatruciu alkoholem można zastosować domowe metody oczyszczania organizmu, jednak najpierw należy upewnić się, że stan takiej osoby rzeczywiście nie jest poważny.

W większości przypadków najrozsądniejszym rozwiązaniem na pewno okaże się ingerencja medyczna – wezwanie pomocy i transport poszkodowanego do szpitala. Żeby jednak wybrać najlepszą metodę odtruwania, warto dobrze zapoznać się ze wszelkimi niepokojącymi oznakami zatrucia alkoholowego.

Zadbaj o swoje zdrowie – odwiedź https://odtruciewarszawa.pl/ i sprawdź, jak możemy Ci pomóc w procesie odtrucia alkoholowego.

Przeczytaj też:  Słodko-gorzkie nuty luksusu: Tom Ford Bitter Peach i Neroli Portofino

Zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe to zespół objawów, do których dochodzi wskutek przedawkowania alkoholu. Do sytuacji doprowadza spożycie większej dawki alkoholu niż organizm jest w stanie w danym momencie przyswoić lub wydalić.

Alkohol to szybko wchłaniająca się do organizmu substancja, która swoje maksymalne stężenie we krwi osiąga do 3 godzin od spożycia. Za rozkład etanolu pochodzącego z alkoholu etylowego odpowiada enzym trawienny w naszej wątrobie – dehydrogenaza alkoholowa. Dzięki temu enzymowi etanol rozkłada się do aldehydu octowego, silnie toksycznej substancji, którą w ciągu 1 godziny nasza wątroba jest w stanie zmetabolizować 1-1,25mg/kg masy ciała. Przekroczenie tych ilości alkoholu skutkować może wystąpieniem objawów typowych dla zatrucia alkoholowego. Do pierwszych objawów zatrucia alkoholowego należą:

  • osłabienie,
  • mdłości i/lub wymioty,
  • uczucie zimna,
  • lęk i niepokój,
  • dreszcze.

Zapaść alkoholowa

Zapaść alkoholowa to inne określenie na ostre zatrucie alkoholowe. Jest to stan zagrożenia życia objawiający się już nie tylko wyżej wymienionymi dolegliwościami związanymi z zatruciem, ale też spłyconym oddechem i niestabilnym tętnem. W tym stanie ciśnienie krwi w organizmie spada, przez co tlen nie jest odpowiednio rozprowadzany. Skutkiem może być utrata przytomności, a nawet niewydolność układu krążenia. Innymi objawami, które mogą sugerować ostre zatrucie alkoholowe, są:

  • bełkotliwa wymowa,
  • duszności,
  • nadmierna potliwość,
  • dreszcze,
  • wymiotowanie żółcią,
  • zaburzenia równowagi.

Gdy pojawi się którakolwiek z wyżej wymienionych dolegliwości, a już w szczególności, kiedy dojdzie do utraty przytomności ze strony osoby znajdującej się w stanie głębokiego upojenia, należy niezwłocznie wezwać pomoc. W innym przypadku zapaść alkoholowa może zakończyć się śpiączką, a nawet śmiercią.

Przyczyny zatrucia alkoholem

Bezpośrednią przyczyną zatrucia organizmu substancjami alkoholowymi jest oczywiście przedawkowanie alkoholu, czyli spożycie większej jego ilości w czasie na tyle krótkim, aby organizm nie był w stanie tego alkoholu przyswoić ani wydalić. Powiedzieliśmy już o ilości alkoholu, którą w ciągu godziny nasz organizm rozkłada. Jaka zatem ilość jest potrzebna, aby alkohol ten przedawkować? Otóż przyjęcie już 300 ml czystego alkoholu w ciągu godziny może spowodować objawy zatrucia alkoholowego. Odpowiada to spożyciu ok. 0,7 litra czystej wódki w 1 godzinę.

Przeczytaj też:  Polski sklep z atrakcyjną ofertą dla całej rodziny - odkryj Sinsay!

Z kolei za dawkę śmiertelną przyjmuje się 8g/kg masy ciała czystego alkoholu, co odpowiada 4 promilom alkoholu we krwi. Są to jednak dane statystyczne – dla każdej osoby dawka śmiertelna będzie nieco inna, lecz warto mieć świadomość, że dla wielu wartość ta może okazać się niższa niż zakładana. Oznacza to, że nie warto nawet zbliżać się do takiej dawki, gdyż skutki mogą okazać się tragiczne.

Odtruwanie alkoholowe – domowe sposoby

Jeżeli znajdująca się w naszym otoczeniu osoba przejawia objawy łagodnego zatrucia alkoholowego, prawdopodobnie nie będzie potrzeby wzywania pogotowia. Nie należy jednak pozostawiać takiej osoby samej, gdyż jej stan może się pogorszyć – wówczas należy odpowiednio zareagować i wezwać pomoc.

Na szczęście istnieją domowe sposoby, aby wspomóc regenerację organizmu w takiej sytuacji i jeżeli stan danej osoby nie wymaga radykalnych środków, z pewnością pomogą one w przyspieszeniu detoksykacji wątroby.

Podstawowym działaniem w takiej sytuacji będzie oczywiście nawodnienie. Woda nie tylko uzupełni braki w organizmie, ale przede wszystkim przyspieszy metabolizm, tak ważny w procesie oczyszczania naszego ciała z substancji alkoholowych. W tym celu najlepiej postawić na wodę mineralną lub napoje izotoniczne. Zwłaszcza te drugie uzupełnią niezbędne elektrolity i szybko przywrócą równowagę gospodarce wodno-elektrolitowej. Unikajmy natomiast kawy, słodzonych napojów oraz energetyków.

Jeżeli nie mamy pod ręką napoju izotonicznego, możemy przygotować go samodzielnie. Wystarczą do tego: woda, szczypta soli, cukier lub miód i sok z cytryny. Wymieszanie tych składników zapewni pełnowartościowe domowe elektrolity, które świetnie wspomogą proces regeneracji.

Wśród innych domowych środków, jakie możemy zastosować w celu odtrucia organizmu, znajdują się:

  • zielona herbata – bogata w antyoksydanty, wspiera naturalne procesy detoksykacji;
  • goździki – pełne związków polifenolowych i eugenolu;
  • kurkuma – a w szczególności zawarta w niej kurkumina posiadająca właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne;
  • niesłodzone soki owocowe i warzywne – przyspieszają detoksykację i dostarczają niezbędnych witamin.
Przeczytaj też:  Czym jest skaling zębów?

Oprócz odpowiedniego nawodnienia, warto wdrożyć na kilka dni lekką, pełnowartościową dietę, która nie tylko dostarczy nam odpowiednich witamin, ale będzie niezbędnym wsparciem dla pracy narządów układu pokarmowego.

Specjalistyczne odtrucie alkoholowe

Kiedy mamy do czynienia ze znacznie groźniejszym stanem osoby dotkniętej zatruciem, a występujące objawy mogą świadczyć o zapaści alkoholowej, nie czekajmy – domowe sposoby tu nie pomogą. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie, które przetransportuje poszkodowanego do szpitala, gdzie takiej osobie zostanie zapewniona specjalistyczna pomoc.

Odtruwanie alkoholowe w szpitalu odbywa się z udziałem kroplówki. W ten sposób w kontrolowanych warunkach poszkodowanemu dożylnie dostarcza się niezbędne elektrolity, sole mineralne oraz witaminy (zwłaszcza witaminę B1). Dzięki takiemu działaniu przyspiesza się usuwanie z krwiobiegu toksycznych substancji alkoholowych, co pozwala na szybsze złagodzenie objawów ostrego zatrucia alkoholem i na zminimalizowanie zagrożenia życia związanego ze skutkami takiego zatrucia.

Taki detoks nie kończy się jednak na samym podłączeniu pod kroplówkę. Długość trwania detoksykacji jest oczywiście kwestią indywidualną, lecz przyjmuje się, że potrzeba przynajmniej 7-10 dni na przeprowadzenie całego procesu, tak aby organizm zdołał się oczyścić. Najważniejsze, aby taka detoksykacja była przeprowadzana pod okiem specjalisty.

Odtrucie alkoholowe to nie leczenie!

Choć do zatrucia alkoholem może dojść w przypadku jednorazowego spożycia, jeśli tylko przekroczymy zalecane spożycie, w większości przypadków zapaść dotyczy przede wszystkim osób uzależnionych od alkoholu. Należy jednak pamiętać, że odtruwanie alkoholowe nie jest równoznaczne z leczeniem choroby alkoholowej. Odtrucie pozwala jedynie na oczyszczenie organizmu z toksyn i przyspieszenie procesu regeneracji, a przede wszystkim na zminimalizowaniu ryzyka śmierci u osoby dotkniętej zatruciem. Leczenie nałogu alkoholowego należy podjąć już po odtruciu oraz odwyku, w przeznaczonym do tego ośrodku i pod okiem specjalistów od uzależnień.