Odkurzacz z filtrem wodnym – co powinno się o nim wiedzieć?

Odkurzacz jest praktycznym sprzętem, bez którego trudno dba się o porządek w domu. Dzięki niemu usuwa się z podłóg, tapicerek i dywanów okruchy jedzenia, kurz, włosy i sierść zwierząt. Urządzenie ułatwia i przyśpiesza sprzątanie, dlatego z jego pomocą wszystkie pomieszczenia lśnią czystością. Co powinno się wiedzieć przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

1. Zasada działania odkurzacza z filtrem wodnym
2. Zalety odkurzacza z filtrem wodnym
3. Wady odkurzacza z filtrem wodnym
4. Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym?
5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Odkurzacze z filtrem wodnym stanowią alternatywę dla urządzeń z klasycznym filtrami lub filtrami HEPA. Dzięki nim sprząta się szybko i skutecznie, zatrzymując wszystkie zanieczyszczenia za sprawą zbiornika z wodą. Co warto wiedzieć o odkurzaczach z filtrem wodnym? Na czym polega ich działanie?

Zasada działania odkurzacza z filtrem wodnym

Działanie odkurzacza z filtrem wodnym jest prawie identyczne jak w przypadku urządzeń z klasycznym filtrem. Wystarczy uruchomić odkurzacz i zacząć sprzątać, a na koniec usunąć zanieczyszczenia zgromadzone w zbiorniku. Różnica pomiędzy tradycyjnym sprzętem a wyposażonym w filtr wodny polega na sposobie gromadzenia kurzu i brudu. Zanieczyszczenia są zbierane w pojemniku z wodą, co zabezpiecza przed ich wzbijaniem w powietrze. Dzięki temu skuteczniej usuwa się kurz, co jest istotne dla alergików. Dodatkowo zbiornik z wodą ogranicza rozwój pleśni i wirusów, które są zatrzymywane za pomocą filtra.

Zalety odkurzacza z filtrem wodnym

Odkurzacze wyposażone w filtr wodny umożliwiają dokładne i szybkie sprzątanie. Dzięki nim bez trudu usuwa się nawet najmniejsze cząsteczki kurzu, a sierść przestaje wzbijać się w powietrze. Użytkownik ma do wyboru opcję sprzątania na sucho i mokro. Odkurzacz umożliwia ściąganie kurzu z tapicerek, dokładne czyszczenie podłóg różnego typu oraz zbieranie rozlanych płynów. Ponadto sprzęt posiada funkcję myjni powietrznej. Służy ona do nawilżania powietrza. Suche powietrze silnie podrażnia gardło i nasila dolegliwości u osób uczulonych na kurz lub sierść. Co ważne, do odkurzacza z filtrem wodnym nie trzeba dokupować akcesoriów, co obniża koszty eksploatacji sprzętu.

Wady odkurzacza z filtrem wodnym

Odkurzacze z filtrem wodnym są dobrze oceniane, jednak mają kilka wad. Jedną z nich jest cena. Jest to urządzenie dość drogie, jednak brak konieczności wymieniania filtrów i worków obniża koszt jego eksploatacji. Dodatkowo sam odkurzacz z filtrem wodnym służy nawet przez 10 lat. Minusem są również wymiary sprzętu. Urządzenie jest cięższe i masywniejsze od modeli workowych lub cyklonowych. Z tego powodu konieczne jest zarezerwowanie większej przestrzeni do przechowywania odkurzacza.

Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym?

Użytkowanie odkurzacza z filtrem wodnym jest proste. Do jego stabilnej i wydajnej pracy wymaga się jedynie przestrzeganie kilku zasad. Przed rozpoczęciem odkurzania do zbiornika należy wlać czystą wodę. Zbiornik z wodą po sprzątaniu opróżnia się, wylewając jego zawartość do kanalizacji. Przed kolejnym użyciem niezbędne jest wypłukanie i osuszenie pojemnika na wodę. Jeżeli sprząta się duży dom lub silnie zabrudzone pomieszczenia, w czasie odkurzania powinno się kilkukrotnie nalać do zbiornika czystą wodę.

Jeśli korzysta się z odkurzacza zgodnie z przeznaczeniem i regularnie wymienia się wodę w zbiorniku, sprzęt posłuży niezawodnie przez długie lata. Odkurzacze z filtrami wodnymi znajdziesz na https://www.neonet.pl/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym-piorace.html

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Wybierając odkurzacz z filtrem wodnym, powinno się zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im jest ona większa, tym skuteczniej sprząta się mieszkanie. Odkurzacz o dużej mocy usuwa szybko sporo zanieczyszczeń i pracuje wydajniej niż inne odkurzacze. Ponadto warto przyjrzeć się wielkości urządzenia. Spory odkurzacz jest trudny do przechowywania w małym mieszkaniu. Filtr wodny sprawia, że odkurzacz jest dość spory. Równie ważna jest waga sprzętu. Jeśli konieczne jest przenoszenie odkurzacza z pomieszczenia do pomieszczenia lub sprzątanie za jego pomocą schodów, warto postawić na jak najlżejsze urządzenie. Ciężki odkurzacz z filtrem wodnym może być mało funkcjonalny w takich przypadkach.

Przed zakupem odkurzacza powinno się sprawdzić także głośność pracy sprzętu. Jeśli odkurzacz pracuje z głośnością 70 dB i więcej, jego działanie będzie dość uciążliwe. Sprzątanie podłogi w nocy bez budzenia sąsiadów i domowników będzie niemożliwe. Kolejną ważną kwestią jest długość przewodu zasilającego. Jeśli kabel jest zbyt krótki, trzeba często go przełączać z gniazdka do gniazdka, co wydłuża czas sprzątania.

Na koniec warto zapoznać się z funkcjami dodatkowymi odkurzacza. Nawilżanie powietrza, pranie tapicerek i zbieranie rozlanych płynów to najprzydatniejsze z nich. Dzięki nim znacznie łatwiej utrzymać porządek w domu i przystosować go do potrzeb alergików lub małych dzieci, znacznie wrażliwszych na zanieczyszczenia niż dorośli.