„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – Premiera Książki i Filmu na ARTE.TV

Salman Rushdie, urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”, zyskał międzynarodowy rozgłos po brutalnym ataku, który miał miejsce w 2022 roku. Autor, uznawany przez muzułmanów za kontrowersyjnego z powodu książki „Szatańskie wersety”, został zaatakowany nożem przez Hadi Matar, co skutkowało poważnymi obrażeniami – utratą wzroku w jednym oku i osłabieniem lewej ręki. Atak ten wydarzył się 33 lata po nałożeniu fatwy na jego życie przez ajatollaha Chomeiniego, co zmusiło pisarza do wieloletniego ukrywania się. W październiku w polskim przekładzie ukaże się jego najnowsza książka „Nóż. Rozważania po próbie zabójstwa”, w której Rushdie relacjonuje te dramatyczne wydarzenia. Z tej okazji platforma ARTE.tv przygotowała dokument, któy pozwala lepiej poznać i zrozumieć historię pisarza.

Rushdie w swojej twórczości często bada religię i kulturę muzułmańską oraz trudne relacje między światem zachodnim a wschodnim. Jego debiut „Grimus” nie odniósł sukcesu, ale druga powieść, „Dzieci północy”, przyniosła mu światową sławę oraz prestiżową nagrodę. W 2008 roku dziennik „The Times” umieścił go na trzynastym miejscu w rankingu najwybitniejszych brytyjskich pisarzy powojennych. Rok wcześniej królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim, co wywołało oburzenie w świecie islamu. Jego najsłynniejsza książka, „Szatańskie wersety”, uznawana jest przez wielu duchowych przywódców krajów muzułmańskich za obraźliwą, co doprowadziło do publicznych protestów i palenia jego książek. Po nałożeniu fatwy i ogłoszeniu nagrody w wysokości 3 milionów dolarów za jego głowę, Rushdie przez wiele lat żył w ukryciu, korzystając z ochrony brytyjskich władz.

12 sierpnia 2022 roku podczas spotkania autorskiego w Chautauqua Institution w Nowym Jorku Rushdie został zaatakowany przez 24-letniego Hadi Matara, który nie przyznał się do winy.

Czasami jest mi wstyd, że nie próbowałem się bronić. Innym razem powtarzam sobie, abym nie był głupi, bo cóż mogłem wówczas zrobić? Próbując zrozumieć własną bierność, doszedłem do wniosku, że ofiary przemocy doświadczają kryzysu w pojmowaniu tego, co rzeczywiste – pisze na kartach najnowszej książki Rushdie. Jego najnowsze dzieło „Nóż. Rozważania po próbie zabójstwa”, jest nie tylko wstrząsającą opowieścią o zamachu, ale też swoistą formą poradzenia sobie z traumą, afirmacją życia i rodzajem medytacji. 

Dokument przygotowany przez ARTE.tv pozwala lepiej poznać i zrozumieć historię pisarza, dostępny jest pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/110325-008-A/twist/

Przeczytaj też:  Cztery najbardziej egzotyczne języki świata: odkryj lingwistyczne skarby!

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kanał VOD współfinansowany przez Unię Europejską, stworzony na bazie francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, który działa na rynku od 30 lat. Celem ARTE.tv jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców w Europie poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w ich ojczystych językach. Programy ARTE dostępne są bezpłatnie w Internecie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta ARTE.tv obejmuje nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, programy poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze oraz sztuce. W ofercie znajdują się także relacje z różnorodnych występów scenicznych, takich jak spektakle operowe, baletowe, teatralne oraz koncerty.

Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na stronie www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, smart TV oraz na kanale YouTube: https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. Więcej informacji i nowości można znaleźć na platformach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, a także na kanale X. Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv, można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.