Nowoczesna odzież medyczna dla lekarzy — wygoda i profesjonalny wygląd

Komplet medyczny składający się z luźnej bluzy i spodni to standardowy strój personelu medycznego w Polsce i wielu innych krajach. Niektóre szpitale opracowały jednolite przepisy dotyczące określonych kolorów, kroju i dopasowania. Jednak w większości ośrodków zdrowia personel pielęgniarski może nosić fartuch według własnego wyboru. Jeśli jesteś lekarzem od niedawna i zastanawiasz się, jaka odzież medyczna dla lekarzy sprawdzi się najlepiej w Twoim miejscu pracy, znajdziesz w tym artykule kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wyborze odpowiedniego stroju.

Twój strój lekarski powinien być wygodny i poruszać się wraz z ciałem, a nie pod jego wpływem. Kiedy przymierzasz różne stroje, upewnij się, że spodnie nie zsuwają się z bioder i nie odkrywają bielizny ani niczego, co masz pod spodem, gdy się zginasz. To nie tylko wygląda nieprofesjonalnie, ale jest również bardzo krępujące dla personelu i pacjentów. Dobrze dopasowane spodnie powinny mieć szeroki szew i wygodnie leżeć w talii. Upewnij się również, że bluza nie jest zbyt luźno wycięta.

Zanim kupisz strój, który Ci się spodoba, zapoznaj się z kolorystyką, która jest wymagana u Twojego pracodawcy. Jeśli nie ma konkretnej zasady, wybierz mocne i ciemne kolory, takie jak czarny, granatowy, ciemnobrązowy i bordowy. Plamy są na nich znacznie mniej widoczne niż na wszelkich jasnych odcieniach.

Odzież medyczna dla lekarzy powinna być praktyczna

Kieszenie to Twoi przyjaciele; można w nich umieścić wiele przydatnych przedmiotów. Ponieważ będziesz nosić w rękach kartę pacjenta, stetoskop lub inny sprzęt, potrzebujesz kieszeni do przechowywania innych rzeczy, które mogą Ci być potrzebne. Odzież medyczna dla lekarzy powinna przewidywać możliwość zmieszczenia w kieszeniach rzeczy takich jak waciki nasączone alkoholem, nożyczki. W czasach pandemii nawet rękawiczki muszą być trzymane w kieszeniach, aby były pod ręką. Dlatego wybierz bluzę i spodnie z pojemnymi kieszeniami.

Nawet jeśli oznacza to, że musisz wydać więcej, kup komplet lekarski od dobrego producenta. Nie rezygnuj z wysokiej jakości, tylko dlatego, że zauważyłeś kilka tanich par na wyprzedaży w jakimś sklepie. Pamiętaj, że musisz zdążyć na swoją zmianę i nie możesz zawracać sobie głowy użeraniem się z kłaczkami, wychodzącymi szwami lub przebarwieniami i wypłukanym kolorem. Zainwestuje w jedną dobrą parę zamiast kupować 5 przeciętnych.

Będziesz musiał nosić swój komplet medyczny przez cały dzień. Wykonane w 100% z bawełny, oddychające stroje o miękkim wykończeniu są prawdopodobnie najlepsze. Materiał powinien dobrze przylegać do skóry, wchłaniać pot i zapewniać przewiewny chłód.

Jak bardzo dopasowana powinna być odzież medyczna dla lekarzy? O tych kwestiach pamiętaj podczas wyboru

Zawsze przymierzaj strój pod kątem dopasowania przed ich zakupem. Odzież medyczna dla lekarzy może wyglądać na dobrze dopasowaną, kiedy wisi na wieszaku, ale nie będziesz wiedział, dopóki jej nie spróbujesz i nie przymierzysz. W fartuchu powinieneś czuć się tak samo komfortowo, jak w ulubionych dżinsach i koszulce. Twój strój nie powinien być tak luźny, że utrudnia ruchy, ani tak ciasny, że pęka w szwach, gdy się pochylisz.

Ostatnią rzeczą, jaką chcesz robić, gdy przygotowujesz się do zmiany, jest prasowanie kombinezonu. Kupując komplet strojów wystarczający na tydzień, nie musisz martwić się o prasowanie ich rano i pranie w nocy. Kup co najmniej 3 do 4 kompletów. Używaj trzech regularnie, a czwarty zachowaj jako zapas na wypadek sytuacji awaryjnych.

Sprawdź na etykiecie, czy strój jest odporny na blaknięcie. Nic nie wygląda mniej profesjonalnie niż szorstkie, wyblakłe fartuchy, które wyglądają, jakby widziały lepsze dni. Nawet jeśli sprzedawca twierdzi, że kolor jest odporna na blaknięcie, kup tylko jedną parę, sprawdź, czy rzeczywiście jest odporna na blaknięcie i dopiero po upewnieniu się dokup więcej.