Dzięki ułatwionemu dostępowi do wiedzy, nasza świadomość konsumencka stale wzrasta. Dlatego też, coraz częściej sięgamy po kosmetyki EKO, które odznaczają się naturalnym składem i wysoką skutecznością działania. Niemniej jednak, czy każdy ekologiczny krem do twarzy tak naprawdę jest naturalny? Co oznaczają umieszczone na nim nazwy i certyfikaty? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące kosmetyków naturalnych znajdziesz w poniższym poradniku.
Spis treści:
- Czy wiesz co wyróżnia eko kosmetyki?
- Kosmetyki ekologiczne – jakie certyfikaty powinny posiadać?
- Kosmetyki organiczne dostępne sklepach – co jeśli nie mają certyfikatu?
- Ekologiczne szampony do włosów i kremy do twarzy – czy warto je mieć w swojej kosmetyczce?
- Sklep z naturalnymi kosmetykami – gdzie szukać eko produktów?
- Podsumowanie.
Czy wiesz co wyróżnia eko kosmetyki?
Mimo, że w ciągu ostatnich lat zyskały ogromną popularność, kosmetyki ekologicznie nie doczekały się ujednoliconej definicji. Skąd mamy zatem wiedzieć, czym tak naprawdę są? Na półkach drogerii oraz w sklepach internetowych możemy znaleźć liczne kosmetyki naturalne, które w istocie naturalne są tylko z nazwy. Dlatego też, podczas ich zakupu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zawarte w nich składniki oraz oznaczenia certyfikatów umieszczonych na opakowaniu.
Zgodnie z wytycznymi Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych, kosmetyk naturalny to produkt, który otrzymany został ze składników pochodzenia mineralnego oraz roślinnego. Dopuszczalne jest także zastosowanie dwóch produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak lanolina oraz wosk pszczeli. Ponadto, ekologiczne kosmetyki nie mogą zawierać w swoim składzie takich substancji jak:
- Parabeny i parafiny;
- Silikony;
- PEG – Poli(tlenek etylenu);
- Detergenty pianotwórcze (w tym SLS i SLES).
Warto także wiedzieć, że kosmetyki naturalne powinny wytwarzane być w zgodzie z poszanowaniem środowiska oraz zwierząt. Dodatkowo, ich opakowania powinny pochodzić z recyklingu, jak również do recyklingu się nadawać.
Kosmetyki ekologiczne – jakie certyfikaty powinny posiadać?
Zacznijmy od oznaczeń, które możemy znaleźć na kosmetykach naturalnych. W końcu nie każdy z nas (a zapewne większość) wie co tak naprawdę oznacza skrót „BIO”, „VEGAN”, czy też „ORGANIC”.
Po pierwsze: BIO – tym logiem oznacza się produkty, których składniki pochodzą z kontrolowanych produkcji ekologicznych, prowadzonych zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi wymaganiami Unii Europejskiej. Aby producent mógł umieścić niniejsze oznaczenie na opakowaniu swojego produktu. W składzie swoich kosmetyków musi udowodnić obecność aż 95% składników pochodzenia ekologicznego.
Po drugie: USDA Organic – to certyfikat, którego zdobycie jest niezwykle trudne. W celu jego uzyskania producent musi udowodnić, że jego kosmetyki są w 100% naturalne, natomiast aż 95% z nich to najwyższej jakości ekstrakty oraz półprodukty organiczne.
Po trzecie: VEGAN – ten skrót oznacza, że wszystkie produkty, z których stworzony został produkt są pochodzenia roślinnego. Warto wiedzieć, że nie każdy może umieścić takie oznaczenie na swoim opakowaniu, albowiem symbol ten przyznawany jest przez Brytyjskie Towarzystwo Wegańskie.
A na jakie certyfikaty powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru kosmetyków naturalnych?
- ECOCERT – to jeden z najpopularniejszych certyfikatów, który możemy znaleźć na opakowaniach kosmetyków ekologicznych. Przyznanie go gwarantuje, iż wybrany przez nas kosmetyk nie zawiera w swoim składzie surowców modyfikowanych genetycznie, sztucznych substancji zapachowych, ani barwiących. Ponadto, produkty te nie są testowane na zwierzętach, co oznacza, że są nie tylko przyjazne dla naszej skóry, ale także środowiska naturalnego;
- EKO-znak – symbol, który przyznawany jest markom kosmetycznym, których polityka zgodna jest z zasadami ochrony zdrowia i środowiska. Produkty kosmetyczne oznaczone niniejszym certyfikatem powstają na bazie składników naturalnych, które stanowią źródło cennych dla zdrowia skóry składników odżywczych;
- STOKROTKA (Ecolabel) – to znak ekologiczny, który przyznawany jest za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Aby go uzyskać, producent musi spełnić najwyższe normy środowiskowe, w których skład wchodzą nie tylko normy dotyczące produkcji kosmetyku, ale także ich użytkowania oraz recyklingu.
Warto także wiedzieć, że kosmetyki naturalne dostępne w sklepach mogą, a nawet powinny zawierać takie certyfikaty, jak: BDIH, BWC, VIVA.
Kosmetyki organiczne dostępne sklepach – co jeśli nie mają certyfikatu?
Co ciekawe, nie każdy kosmetyk naturalny musi oznaczony być certyfikatem. Okazuje się bowiem, że proces certyfikacji jest niezwykle drogi, dlatego wielu mniejszych producentów decyduje się na odstąpienie od niniejszej procedury. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się, czy wybrany przez nas produkt został stworzony z myślą o zdrowiu naszej skóry i środowiska naturalnego, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład.
W tym miejscu warto zapytać, po co nam certyfikaty? Certyfikaty EKO oraz ORGANIC dają nam gwarancję, że wybrany przez nas produkt jest naturalny. Nie musimy więc dokładnie studiować jego składu.
Ekologiczne szampony do włosów i kremy do twarzy – czy warto je mieć w swojej kosmetyczce?
Nie tylko ekologiczne szampony, ale i naturalne kremy do twarzy na dzień i na noc powinny stanowić podstawę naszej codziennej pielęgnacji. Jest to zalecane szczególnie w przypadku osób, które zmagają się z problemem cery podatnej na podrażnienia oraz występowanie reakcji alergicznych. Dlatego też, podczas kolejnych wizyt w drogerii lub sklepie z kosmetykami naturalnymi, zwróć szczególną uwagę na składy wybranych produktów. Zadbaj również o to, aby zawarte w nich substancje odżywcze były dostosowane do potrzeb Twojej skóry oraz włosów.
Sklep z naturalnymi kosmetykami – gdzie szukać eko produktów?
W internecie znajdziesz wiele sklepów oferujących dostęp do najwyższej jakości kosmetyków naturalnych. Jednym z nich jest Perla Negra, w której znajdziesz olejki, hydrolaty oraz kremy do twarzy, zawierające w swoim składzie nawet 99% składników pochodzenia naturalnego.
Podsumowanie
Kosmetyki ekologiczne stanowią podstawę naszej codziennej pielęgnacji. Zapewniają cerze promienny wygląd i dogłębne odżywienie. Ponadto, są one bezpieczne dla naszego środowiska i nie są testowane na zwierzętach.