Naszyjnik z pereł – idealny prezent na Dzień Matki

Dużymi krokami zbliża się Dzień Matki. To znakomita okazja, aby odnowić czy zacieśnić więzy rodzinne z najważniejszą dla nas osobą – której zawdzięczamy to, kim jesteśmy. To też dzień, w którym możemy podziękować za jej trud włożony w nasze wychowanie, pokazując jak wiele dla nas znaczy ów wysiłek i osiągnięty efekt. Wiele z nas będzie poszukiwało odpowiedniego prezentu, który może wyrazić naszą miłość i sprawić radość naszej Mamie. Naszym zdaniem takim idealnym prezentem może być naszyjnik z pereł.

Klejnoty te bywają z przekąsem nazywane „babciną biżuterią”, gdyż w naszym kraju widywane są przede wszystkim u pań ze starszego pokolenia. Abstrahując od faktu, iż perły znów stały się modne, a na świecie widziane są u eleganckich kobiet w każdym wieku, przekonania te podpowiadają nam iż zakup naszyjnika z pereł na prezent dla naszej Mamy może być słusznym wyborem.

Naszyjnik z pereł królowej Elżbiety

Patrząc na naszyjniki z pereł zdobiące starsze panie można rzeczywiście bardzo zniechęcić się do tych klejnotów. Są to najczęściej kamienie niezbyt wysokiej jakości, a do tego zazwyczaj nieprawidłowo użytkowane, zmatowiałe lub pożółkłe. Takie „babcine klejnoty” na pewno nie będą wyglądały dobrze na szyi młodszej kobiety, a i dla tej starszej pani nie są specjalną osobą.

Proponujemy Wam, abyście dla kontrastu przypomnieli sobie serial The Crown. Naszyjnik z perłami, który widzimy tam na szyi królowej Elżbiety niemal w każdej scenie to zupełnie inna biżuteria – perły są jasne i pięknie błyszczące. Wyglądałyby ślicznie na szyi każdej pani. Problem w tym, że takie klejnoty są bardzo trudno dostępne w naszym handlu, gdzie królują najtańsze perły o bardzo słabej jakości. Mierna oferta naszych sklepów jubilerskich jest kolejną przyczyną złego postrzegania tych kamieni – skoro nigdy nie mamy okazji zobaczyć egzemplarzy naprawdę wysokiej jakości, to co mamy w nich podziwiać?

Jak wyglądają naprawdę piękne perły?

Te naprawdę piękne przede wszystkim się błyszczą. Na ich powierzchni widać odbicia otaczających je przedmiotów i są to odbicia wyraźne, o ostrych konturach. Połysk jest najważniejszą cechą piękna tych kamieni, którą niezmiernie rzadko możemy zaobserwować w naszych sklepach. Nie wiemy jak wyglądają te najbardziej urodziwe perły, na co dzień widząc tylko egzemplarze tanie, o marnej jakości. Nie wiedząc jak powinny one wyglądać, nie szukamy tych pięknych… a przecież kupując biżuterię innego rodzaju zawsze oczekujemy, że będzie pięknie błyszczeć…

Najpiękniejsze egzemplarze mają orient. To jest coś absolutnie niezwykłego, co zaobserwujemy tylko w perłach. Orientu póki co nie udaje się podrobić w znanych nam imitacjach. Jest to gra barw na powierzchni kamienia, dzięki której wydaje się on mienić kilkoma kolorami. To rzadkie zjawisko i obserwowane głównie w klejnotach pochodzenia morskiego, choć i w najlepszych egzemplarzach z wód słodkich potrafimy czasem obserwować to zjawisko.

Nasza rada: poszukajmy naszyjnika z perłami o pięknym połysku i oriencie. Będzie naprawdę zachwycającym prezentem, który przez lata będzie cieszył oczy naszej Mamy.

Czy to naprawdę wszystko? A co ze skazami? I kształtem?

Niestety większość Klientów w naszym kraju nie zwraca uwagi na te cechy, które naprawdę czynią perły pięknymi i wyjątkowo cennymi. Szukamy egzemplarzy okrągłych i bez widocznych skaz. Czy kształt i gładka powierzchnia naprawdę są takie istotne? Owszem – są, ale nie musimy do nich przywiązywać nadmiernej wagi.

  • Po pierwsze w naszyjniku perły występują w dużej liczbie, przez co obserwator zauważa przede wszystkim wyrób a nie poszczególne jego elementy. Regułą już stało się wybieranie najlepszych egzemplarzy kamieni do kolczyków czy pierścionków, a tych nieco słabszych do naszyjników właśnie.
  • Po drugie połysk znakomicie maskuje niedoskonałości powierzchni. Wydaje się to mało intuicyjne, ale rzeczywiście tak jest – skazy na matowej powierzchni są dużo bardziej widoczne niż na powierzchni błyszczącej.
  • Po trzecie – dopiero bardzo duża ilość niedoskonałości powierzchni rzuca się w oczy i wpływa negatywnie na postrzeganie takiego wyrobu jakim jest naszyjnik z pereł. W codziennym użytkowaniu niewielka ich liczba „schowa się” po niewidocznej stronie kamieni, lub zostanie zamaskowana właśnie przez połysk.
  • I po czwarte wreszcie – niedoskonały kształt i niedoskonała powierzchnia są dla wielu pań najlepszym certyfikatem autentyczności. To imitacje mają idealne kształty i są perfekcyjnie gładkie. Wiele osób nie odróżni szlachetnych kamieni od imitacji, a te drobne niedoskonałości rozwiewają jakiekolwiek wątpliwości natychmiast. Dlatego niektóre z klientek wręcz poszukują naszyjników z perłami o mniej regularnych kształtach lub z drobnymi skazami.

Gdzie kupić piękny naszyjnik z pereł?

Niestety piękno tych klejnotów bardzo ściśle związane jest z ich ceną i te najpiękniejsze, o idealnych parametrach będą bardzo drogie.  Właśnie dlatego tak trudno znaleźć je w handlu – sprzedawcy biżuterii wolą szybki obrót na tanich, miernej jakości kamieniach, dość łatwych do sprzedaży, szczególnie w sytuacji gdy wiedza klientów na ich temat jest znikoma.

Z drugiej strony Internet jest dużym polem do nadużyć – tu już zupełnie nie mamy możliwości sprawdzenia jakości kupowanych kamieni, a deklaracje sprzedawców na temat klasy pereł najczęściej nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Naszym zdaniem najlepsze miejsca do kupna biżuterii z pereł to:

  1. Sklep https://gemlord.pl/ – sklep warty polecenia, choćby ze względu na olbrzymi zasób wiedzy dostępny w dziale „o perłach” i na blogu. Ceny są bardzo wysokie, ale adekwatne do jakości, sklep sprzedaje bowiem biżuterię z perłami o naprawdę unikalnej jakości. Dla bardzo wybrednych to w zasadzie jedyny wybór,

  2. Sklep https://gemapolis.pl/ – znakomita propozycja dla osób niedysponujących dużym budżetem. Jakość może nie taka jak w sklepie Gemlord, ale wciąż bardzo wysoka, wyższa niż to co możemy znaleźć w sklepach jubilerskich. Do tego naprawdę umiarkowane ceny – sklep gwarantuje, iż tej jakości nie kupimy nigdzie taniej.

Naszyjnik z pereł w prezencie na Dzień Matki? Jeśli się naprawdę postaramy do będzie to prezent wspominany przez lata.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz