Polacy mają kopytka, a Włosi gnocchi. Oba dania przygotowuje się podobnie – z ugotowanych w mundurkach ziemniaków, mąki pszennej oraz jajek. Gnocchi można podawać same, z sosem pomidorowym lub pesto, świetnie się sprawdzają także jako dodatek do mięs. Ta tradycyjna włoska potrawa doczekała się nawet swojego święta, które we Włoszech obchodzone jest każdego 29 dnia miesiąca. Jak zrobić klasyczne włoskie gnocchi? Poniżej znajdziesz prosty przepis na najlepsze gnocchi w życiu.
Gnocchi — tradycyjne włoskie kluseczki
Prawie każdy region Włoch posiada swój oryginalny przepis na gnocchi, mało tego, prawie każda pani domu ma swój własny przepis na to danie. Tradycyjna receptura bazuje na ziemniakach, mące pszennej oraz jajkach. Z przygotowanego ciasta formuje się małe kluseczki z charakterystycznym rowkiem, który ma nie tylko walor estetyczny, ale sprawia, że sos, którym później polewamy kluski, lepiej się „trzyma”.
Gnocchi można przygotować również z innych rodzajów mąk, a nawet z kawałków chleba. Jedną z popularnych wersji jest gnocchi alla Romana, która powstaje z semoliny, sera i mleka. Z kolei wariacja florencka zawiera szpinak i ser ricotta, natomiast ta z Lombardii różni się kształtem i powstaje z dodatkiem farszu pozostałego z ravioli.
Najlepsze gnocchi w życiu — prosty przepis!
Sekretem udanych gnocchi są właściwe proporcje między składnikami. Zbyt duża ilości mąki, jajek lub ziemniaków może spowodować, że kluseczki wyjdą albo za twarde, albo zbyt wodniste. Warto też zwrócić uwagę na ziemniaki – im starsze, tym lepsze, ponieważ młode zawierają zbyt dużo wody. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na najlepsze gnocchi w życiu!
Składniki: 1 kg ziemniaków o podobnej wielkości (najlepiej typu C: augusta, agnes, omega, jurata, bryza, finezja, gracja, hinga, ale ziemniaki z kategorii B oraz C/B też się nadadzą), 200 g mąki pszennej, 2 mniejsze jajka lub 1 duże, 1 łyżeczka soli.
Potrzebne będą również: praska do ziemniaków lub maszynka do mielenia, drewniana stolnica, widelec lub deseczka „tarka” do tworzenia wgłębień w kluseczkach, spory garnek, cedzak do łowienia gnocchi.
Przygotowanie: Ziemniaki dokładnie umyj i wyszoruj (nie obieraj!), następnie umieść w garnku i zalej zimną wodą, w takiej ilości, aby całkowicie je pokryła. Ziemniaki ugotuj do miękkości, odcedź i odłóż na deskę, do lekkiego przestudzenia. Po tym czasie zdejmij im skórkę i usuń ewentualne „niedoskonałości”. Obrane ziemniaki przepuść przez ręczną praskę lub zmiel w maszynce do mielenia mięsa na średnich oczkach.
Zmielone ziemniaki umieść na stolnicy, dodaj mąkę, jajka oraz płaską łyżeczkę soli. Ze wszystkich składników zagnieć zwartą kulę ziemniaczaną. Nie wyrabiaj zbyt długo masy – tylko do połączenia się wszystkich składników w jednolite, zwarte ciasto. Masa ziemniaczana na gnocchi powinna być twardsza niż na polskie kopytka. Jeśli Twoje ciasto wydaje Ci się zbyt luźne, dodaj więcej mąki.
W garnku zagotuj z dodatkiem soli. Stolnicę lekko obsyp mąką i umieść na niej 1/4 ciasta na gnocchi. Ciasto rozwałkuj dłońmi na sznurek grubości około 1,5 cm, a następnie nożem ucinaj zgrabne kluseczki o długości około 1,5-2 cm. Charakterystyczne wgłębienia możesz wykonać przy pomocy widelca lub specjalnej, małej deseczki z karbowaną powierzchnią.
Gnocchi przenoś partiami na cedzak i zanurzaj w gotującej się wodzie. Ostrożnie je zamieszaj. Po wypłynięciu kluseczek na powierzchnię odczekaj jeszcze około 90 sekund. Po tym czasie wyjmij je na talerz.
Gnocchi możesz podać z masłem lub oliwą z oliwek albo połączyć oliwę z masłem (pół na pół). Można też posypać je tartym serem (Grana Padano, Parmigiano Reggiano lub Pecorino Romano) i oprószyć pieprzem.