Flaczki z boczniaków to wegetariańska wersja tradycyjnych flaków, które przygotowuje się pofalowanych paseczków z żołądka. Dodatek warzyw korzeniowych oraz sporej ilości przypraw, m.in. ostrej papryki, gałki muszkatołowej, suszonego majeranku i pieprzu nadaje zupie niesamowitego smaku. Przy tym danie jest bardzo zdrowe, boczniaki bowiem obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, a zupa nie zawiera tłuszczu ani zbyt wiele kalorii. Jak zrobić flaki z boczniaków – poniżej znajdziecie łatwy i szybki przepis na bezmięsne danie dla całej rodziny.
Boczniaki — co to za grzyby?
Boczniaki to popularne w polskiej kuchni grzyby. Występują w lasach, parkach i ogrodach porastając pnie drzew liściastych. Pojawiają się już na początku listopada, a jeśli zima jest łagodna, to nawet i w lutym. Można je także bez problemu kupić w większości sklepów, zazwyczaj są w dziale warzywnym, obok pieczarek.
W odróżnieniu od leśnych grzybów, boczniaki są bogate w witaminy (mają komplet witamin z grupy B oraz witaminę C, KTÓREJ porcja 100 g pokrywa w 15% dzienne zapotrzebowanie), a także sole mineralne. Ponadto bfitują w wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk. Zawierają także aktywną substancję – pleuran, która według japońskich naukowców ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Boczniaki zawierają białko w 70% przyswajalne i sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Najlepsze flaki z boczniaków — łatwy przepis
Flaczki z boczniaków to bardzo rozgrzewająca i sycąca zupa. Najlepiej smakują z ulubionym pieczywem i udekorowana natką pietruszki.
Składniki: 400 g boczniaków, 1 średnia marchew, 1 mały korzeń pietruszki, 1 średnia cebula, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 3 ząbki czosnku – 15 g, kawałek korzenia imbiru – 20 g, 3 łyżki oleju do smażenia, 600 ml wody, przyprawy: 2 listki laurowe, 1 łyżka majeranku, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka słodkiej papryki, pół łyżeczki pieprzu (najlepiej biały), po szczypcie ostrej papryki i gałki muszkatołowej, do podania: natka pietruszki i pieczywo.
Przygotowanie: Boczniaki przepłucz zimną wodą, osusz je na sitku, a następnie na ręczniku papierowym. Grzyby pokrój w paski (razem z twardymi ogonkami), cebulę w kostkę, a marchew i korzeń pietruszki zetrzyj na tarce, na dużych oczkach. Do dużego garnka wlej olej, dodaj warzywa (bez boczniaków) i 2 listki laurowe. Wsyp też sól oraz pieprz.
Garnek umieść na płycie i na średniej mocy podsmażaj warzywa przez 10 minut (bez przykrywki), co jakiś czas je mieszając. Po tym czasie dodaj boczniaki, czosnek oraz stary imbir. Całość wymieszaj i podsmażaj przez kolejne 5 minut. Po tym czasie wlej wodę, dodaj koncentrat pomidorowy, majeranek, słodką i ostrą paprykę oraz gałkę muszkatołową. Zupę wymieszaj, garnek przykryj pokrywką i gotuj całość przez 20 minut na małej mocy palnika. Jeśli flaczki wyjdą Ci za gęste, dodaj do garnka trochę wody i ponownie zagotuj zupę.