Najlepsze filmy 2014 – top 10

Zestawienie Najlepsze filmy 2014 obejmuje filmy, które weszły do polskiej dystrybucji kinowej między 1 stycznia a 31 grudnia 2014 roku.

Poznaj najlepsze filmy 2014 roku.

„Wilk z Wall Street”. Martin Scorsese w genialny sposób przedstawił biografię brokera Jordana Belforta, którego  droga na szczyt i rozrzutny styl życia wzbudziły zainteresowanie FBI. Film orzymał 5 nominacji do Oskara, w tym dla odtwórcy głównej roli – Leonardo Di Caprio.

„Boyhood” to filmowy eksperyment, za pomocą którego reżyser pokazuje jak 6-letni chłopiec staje się mężczyzną. Film był kręcony 12 lat, mimo że łączny czas dni zdjęciowych to zaledwie 28 dni. Richard Linklater za swoje dzieło otrzymał az 6 nominacji do Oskara, z czego statuetka powędrowała do Patrici Arquette za rolę pierwszoplanową.

„Wielkie piękno”. Francusko-włoska komedia to historia starzejącego się dziennikarza, który wspomina swoją pełną namiętności młodość. W tle pięknie przedstawione zostało Wieczne Miasto. Film Martina Scorsese otrzymał Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Mama” to najlepszy film Xaviera Dolana z przepiękną ścieżka dźwiękowa ze szlagierami Dido, Celine Dion i Eiffel 65 na czele. Opowiada historię samotnej matki, która wychowuje agresywnego syna. Kobieta dostrzega w swoim życiu promyk nadziei, gdy w jej życiu pojawia się tajemnicza sąsiadka.

„Zaginiona dziewczyna” to rewelacyjne role Bena Afflecka i Rosamund Pike, odtwórców głównych bohaterów. W małżeństwie Amy i Nick pojawia się kryzys. Gdy w dniu rocznicy ślubu kobieta znika bez śladu, jej mąż staje się głównym podejrzanym. Przewrotny finał jeszcze bardziej powinien zachęcić do obejrzenia.

„Witaj w klubie to biografia Rona Woodroof’a, elektryka i kanciarza, który walczy o zmianę systemu pomocy osobom chorym na AIDS. Film otrzymał 6 nominacji do Oskara, z czego aż 3 powędrowały do: Matthew McConaughey’a dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Jareda Leto dla najlepszego aktora drugoplanowego oraz za najlepsze charakteryzacje i fryzury.

„Grand Budapest Hotel”. To co powinno zachęcić do obejrzenia tego filmu, to fakt, że otrzymał on aż 9 nominacji do Oskara. Ostatecznie Oskary otrzymali Alexandre Desplat za muzykę, Adam Stockhausen i Anna Pinnock za najlepszą scenografię, Milena Canonero za najlepsze kostiumy, ostatnia powędrowała do twórców fryzur i charakteryzacji. „Grand Budapest Hotel” to ironiczna historia przyjaźni konsjerża słynnego hotelu z młodym pracownikiem, który zostaje jego zaufanym protegowanym.

„Ona” to najdziwniejsza historia miłosna ostatnich lat. Samotny mężczyzna (w tej roli wyśmienity Joaquin Phoenix) zakochuje się w systemie operacyjnym. Film otrzymał 5 nominacji do Oskara, z czego ostatecznie statuetka powędrowała do Spike Jonze za najlepszy scenariusz.

„Strażnicy Galaktyki”to film dla miłośników sci-fiction. Po kradzieży potężnego artefaktu niezdarny awanturnik, Peter Quill, staje się celem Ronana, który pragnie wywołać wojnę w galaktyce. Aby przeżyć, łączy swoje siły z czterema innymi autsajderami.

„Scena zbrodni” to film dokumentalny przedstawiające sposób działania indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku. Pomysł reżyserów jest dość kontrowersyjny ponieważ przed kamerami wystąpili ludzie, którzy nigdy nie zostali ukarani za swoje zbrodnie.

Inne najlepsze filmy 2014 znajdziesz na serwisie Filmweb.